Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1191998620's Rating My Rating
1
Camille Claudel (1988,  R)
2
Vincent, Francois, Paul et les autre (1974,  Unrated)
3
Dressed to Kill (1980,  R)
4
Il deserto rosso (Red Desert) (1964,  Unrated)
5
Les Choses de la vie (The Little Things in Life) (These Things Happen) (1970,  Unrated)
6
Le Streghe (The Witches) (1967,  Unrated)
7
Possession (The Night the Screaming Stops) (1981,  R)
8
Dobermann (1997,  R)
9
L'Été meurtrier (One Deadly Summer) (1983,  R)
10
Un Conte de Noël (A Christmas Tale) (2008,  Unrated)
11
Teorema (Theorem) (1968,  Unrated)
12
Belle de Jour (1968,  R)
13
L'Enfer d'Henri-Georges Clouzot (Henri-George Clouzot's Inferno) (2009,  Unrated)
14
2046 (2005,  R)
15
Riso amaro (Bitter Rice) (1949,  Unrated)
16
Irreversible (2002,  Unrated)
17
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
18
The Barefoot Contessa (1954,  Unrated)
19
Casablanca (1943,  PG)
20
Les Acteurs (Actors ) (2000,  PG)
21
The Story of Adele H (L'Histoire d'Adèle H.) (1975,  PG)
22
Casino (1995,  R)
23
Les Soeurs Brontë (The Bronte Sisters) (1979,  Unrated)
24
Gruppo di famiglia in un interno (Conversation Piece) (1974,  Unrated)
25
Buffet froid (Cold Cuts) (1980,  Unrated)
26
The Killers (A Man Alone) (1946,  Unrated)
27
Edipo re (Oedipus Rex) (1967,  Unrated)
28
Lo Scopone scientifico (The Scientific Cardplayer) (The Scopone Game) (1972,  Unrated)
29
La Grande Bouffe (Blow-Out) (Blow Out) (1973,  NC-17)
30
Ludwig (1973,  PG)
31
The Sun Also Rises (1957,  Unrated)
32
The Night of the Iguana (1964,  Unrated)
33
Tristana (1970,  Unrated)
34
La Haine (Hate) (1996,  R)
35
On the Beach (1959,  Unrated)
36
Changing Times (2006,  Unrated)
37
Le Dernier Métro (The Last Metro) (1980,  PG)
38
Mississippi Mermaid (La Sirène du Mississipi) (1969,  PG)
39
L' Appartement (The Apartment) (1996,  R)
40
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) (1964,  Unrated)
41
Sheitan (Satan) (2006,  Unrated)
42
Dancer in the Dark (2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments