Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1193251451's Rating My Rating
1
Roma (Fellini's Roma) (1972,  Unrated)
2
Mon Oncle (My Uncle) (1958,  Unrated)
3
De Battre Mon Coeur s'est Arrêté (The Beat That My Heart Skipped) (,  Unrated)
4
Jules and Jim (1962,  Unrated)
5
Cesar et Rosalie (1972,  R)
6
Taxi, Roulotte et Corrida (1958,  Unrated)
7
When the Sea Rises (Quand la Mer Monte...) (2006,  G)
8
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
9
La Strada (The Road) (1954,  PG)
10
Cría Cuervos (Cria!) (Raise Ravens) (1976,  Unrated)
11
You've Got Mail (1998,  PG)
12
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
13
West Side Story (1961,  Unrated)
14
Un taxi pour Tobrouk (Taxi for Tobruk) (1960,  Unrated)
15
Les Tontons Flingeurs (Crooks in Clover) (Monsieur Gangster) (1963,  Unrated)
16
Touchez Pas au Grisbi (Hands Off the Loot) (1954,  Unrated)
17
L'Aventure C'est L'Aventure (1972,  R)
18
Boulevard du rhum (Rum Runners) (1976,  Unrated)
19
La Gifle (1974,  Unrated)
20
Le Clan des Siciliens (The Sicilian Clan) (1969,  Unrated)
21
Ne nous fâchons pas (Let's Not Get Angry) (1966,  Unrated)
22
Les Barbouzes (The Great Spy Chase) (1964,  Unrated)
23
Cent mille dollars au soleil (Greed in the Sun) (1964,  Unrated)
24
Nous irons à Monte Carlo (We will all go to Monte Carlo) (1951,  Unrated)
25
L'Armée des ombres (Army in the Shadows) (1969,  Unrated)
26
La Petite Voleuse (The Little Thief) (1988,  R)
27
L'Effrontee (1985,  Unrated)
28
Lolita (1962,  Unrated)
29
Lolita (1998,  R)
30
Come September (1961,  Unrated)
31
Les Vacances de Monsieur Hulot (Mr. Hulot's Holiday) (1953,  Unrated)
32
Playtime (Play Time) (1967,  Unrated)
33
Trafic (Traffic) (1972,  G)
34
The Big Day (Jour De Fete) (1997,  Unrated)
35
I Vitelloni (1953,  Unrated)
36
I Clowns (The Clowns) (2001,  G)
37
And the Ship Sails On (,  Unrated)
38
Intervista (1984,  Unrated)
39
Fellini - Satyricon (The Degenerates) (1969,  R)
40
Il Bidone (The Swindle) (The Swindlers) (1955,  Unrated)
41
Amarcord (1974,  R)
42
Once Upon a Time... Rome, Open City (,  Unrated)
43
La Voce della luna (The Voice of the Moon) (1990,  Unrated)
44
L' Homme de Rio (That Man from Rio) (1964,  Unrated)
45
Citizen Kane (1941,  PG)
46
The Third Man (1949,  Unrated)
47
8 1/2 (1963,  Unrated)
48
Bagdad Cafe (1988,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments