My Favorite Movies


  fb1193753332's Rating My Rating
1
Rosario Tijeras (2005,  R)
2
El Rey (El Rey, el Hombre que Cambió el Destino de una Ciudad) (,  Unrated)
3
The Pillow Book (1997,  NC-17)
4
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
5
Elsa y Fred (2008,  PG)
6
Hero (2004,  PG-13)
7
Al final del espectro (2006,  Unrated)
8
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
9
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
10
The Dark Side of the Heart (El Lado oscuro del corazón) (1994,  R)
11
El Lado Oscuro Del Corazon 2 (1992,  Unrated)
12
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
13
Fight Club (1999,  R)
14
Habana Blues (2005,  Unrated)
15
Sexo Pudor Y Lagrimas (1999,  R)
16
Azul oscuro, casi negro (,  Unrated)
17
Amores Perros (2001,  R)
18
The Method (El Metodo) (2007,  Unrated)
19
Ciudad Del Sol (2003,  Unrated)
20
Oculto (2005,  Unrated)
21
El Otro (The Other) (2007,  Unrated)
22
Pantaleon y las Visitadoras (2002,  R)
23
Thesis (Tesis) (1996,  R)
24
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) (2002,  R)
25
The Red Violin (1999,  R)
26
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
27
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
28
Sexo con amor (2003,  Unrated)
29
Hellboy (2004,  PG-13)
30
El Carro (2003,  Unrated)
31
Il Postino (The Postman) (1994,  PG)
32
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
33
Malena (2000,  R)
34
Torremolinos 73 (2005,  Unrated)
35
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) (2001,  R)
36
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
37
Matador (1986,  NC-17)
38
The Flower of My Secret (La Flor de mi secreto) (1995,  R)
39
Live Flesh (Carne trémula) (1998,  R)
40
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
41
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
42
Solo Con Tu Pareja (1991,  Unrated)
43
Fresa y chocolate (Strawberry and Chocolate) (1994,  R)
44
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate) (1992,  R)
45
Chocolat (2000,  PG-13)
46
Practical Magic (1998,  PG-13)
47
Great Expectations (1998,  R)
48
Children of Men (2006,  R)
49
El Cielo abierto (Ten Days Without Love) (2001,  Unrated)
50
Crimen ferpecto (El Crimen Perfecto) (2005,  Unrated)
51
The Crime of Padre Amaro (2002,  R)
52
Padre Nuestro (2008,  Unrated)
53
Before Sunrise (1995,  R)
54
Before Sunset (2004,  R)
55
La Science des Ręves (The Science of Sleep) (2006,  R)
56
Solo Dios Sabe (Only God Knows) (2005,  Unrated)
57
Nicotina (2004,  R)
58
The Terminal (2004,  PG-13)
59
Perder Es Cuestion De Metodo (2004,  Unrated)
60
Traffic (2000,  R)
61
21 Grams (2003,  R)
62
50 First Dates (2004,  PG-13)
63
300 (2007,  R)
64
28 Days Later (2003,  R)
65
Almost Famous (2000,  R)
66
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
67
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
68
V for Vendetta (2006,  R)
69
Dead Poets Society (1989,  PG)
70
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
71
American Beauty (1999,  R)
72
Blade (1998,  R)
73
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
74
Blade - Trinity (2004,  R)
75
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
76
City of Angels (1998,  PG-13)
77
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
78
Constantine (2005,  R)
79
Crash (2004,  R)
80
Disturbia (2007,  PG-13)
81
Dogma (1999,  R)
82
Empire Records (1995,  PG-13)
83
Eragon (2006,  PG)
84
Eurotrip (2003,  R)
85
Finding Nemo (2003,  G)
86
Girl, Interrupted (1999,  R)
87
Good Will Hunting (1997,  R)
88
Happy Feet (2006,  PG)
89
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
90
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
91
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
92
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
93
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
94
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
95
Inside Man (2006,  R)
96
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
97
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
98
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
99
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998,  PG-13)
100
Little Miss Sunshine (2006,  R)
101
Lost In Translation (2003,  R)
102
Madagascar (2005,  PG)
103
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
104
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
105
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
106
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
107
Night at the Museum (2006,  PG)
108
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
109
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
110
Office Space (1999,  R)
111
Pride and Prejudice (2005,  PG)
112
School of Rock (2003,  PG-13)
113
Shrek (2001,  PG)
114
Shrek 2 (2004,  PG)
115
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
116
Silent Hill (2006,  R)
117
Seven (Se7en) (1995,  R)
118
Sleepy Hollow (1999,  R)
119
Sin City (2005,  R)
120
Thank You For Smoking (2006,  R)
121
The Big Lebowski (1998,  R)
122
The Butterfly Effect (2004,  R)
123
The Color Purple (1985,  PG-13)
124
The Crow (1994,  R)
125
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
126
The Fifth Element (1997,  PG-13)
127
The Grudge (2004,  PG-13)
128
The Illusionist (2006,  PG-13)
129
The Italian Job (2003,  PG-13)
130
The Lake House (2006,  PG)
131
The Matrix (1999,  R)
132
The Matrix Reloaded (2003,  R)
133
The Matrix Revolutions (2003,  R)
134
The Notebook (2004,  PG-13)
135
The Pianist (2002,  R)
136
The Ring (2002,  PG-13)
137
The Silence of the Lambs (1991,  R)
138
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
139
The Truman Show (1998,  PG)
140
The Village (2004,  PG-13)
141
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
142
Underworld (2003,  R)
143
Underworld: Evolution (2006,  R)
144
Van Helsing (2004,  PG-13)
145
Memento (2000,  R)
146
The Others (2001,  PG-13)
147
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
148
Our Father (Padre Nuestro) (2005,  Unrated)
149
Fur: An Imaginary Portrait of Diane Arbus (2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments