My Favorite Movies
| fb1193839087's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Belle de Jour (1968, R) |
|
| 2 |
La Belle Noiseuse (1991, Unrated) |
|
| 3 |
Ran (1985, R) |
|
| 4 |
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951, Unrated) |
|
| 5 |
Dreams (Akira Kurosawa's Dreams) (Yume) (1990, PG) |
|
| 6 |
Kagemusha (Shadow Warrior) (The Double) (1980, PG) |
|
| 7 |
Kantoku - Banzai! (Glory to the Filmmaker!) (2007, Unrated) |
|
| 8 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
| 9 |
Shinjuku Triad Society (1995, Unrated) |
|
| 10 |
The Shining (1980, R) |
|
| 11 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 12 |
2001: A Space Odyssey (1968, G) |
|
| 13 |
Killer's Kiss (1955, Unrated) |
|
| 14 |
Opération lune,(Dark Side of the Moon) (2002, PG) |
|
| 15 |
The Tale of Zatoichi (1962, Unrated) |














