My Favorite Movies


  fb1193876595's Rating My Rating
1
Twilight 2009,  PG-13)
2
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
3
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) 2001,  PG)
4
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
5
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
6
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
7
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
8
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG)
9
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I 2010,  Unrated)
10
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II 2001,  Unrated)
11
The Ring 2002,  PG-13)
12
The Ring Two 2005,  PG-13)
13
The Ring Three 2009,  Unrated)
14
Stephen King's It 1990,  Unrated)
15
Are You Being Served?: The Movie 1977,  Unrated)
16
101 Dalmatians (One Hundred and One Dalmatians) 1961,  G)
17
101 Dalmatians 1996,  G)
18
102 Dalmatians 2000,  G)
19
The Others 2001,  PG-13)
20
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) 2002,  PG)
21
Shrek 2001,  PG)
22
Shrek 2 2004,  PG)
23
Shrek the Third (Shrek 3) 2007,  PG)
24
Shrek Forever After (Shrek 4) 2010,  Unrated)
25
Toy Story 1995,  G)
26
Toy Story 2 1999,  G)
27
Toy Story 3 2010,  Unrated)
28
The Incredibles 2004,  PG)
29
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
30
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
31
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
32
Pirates of the Caribbean 4 2012,  Unrated)
33
Eragon 2006,  PG)
34
Underworld 2003,  R)
35
Underworld: Evolution 2006,  R)
36
Underworld: The Rise of the Lycans 2009,  R)
37
Hercules 1997,  G)
38
The Land Before Time 1988,  G)
39
The Land Before Time II: The Great Valley Adventure- 1999,  G)
40
The Land Before Time III - The Time of Great Giving 1995,  G)
41
The Land Before Time IV - Journey Through the Mists 2000,  G)
42
The Land Before Time V - The Mysterious Island 1997,  G)
43
The Land Before Time VI - The Secret of Saurus Rock 1998,  G)
44
The Land Before Time VII - The Stone of Cold Fire 2000,  G)
45
The Land Before Time VIII: The Big Freeze 2001,  G)
46
The Land Before Time IX: Journey to Big Water 2002,  G)
47
The Land Before Time X - The Great Longneck Migration 2003,  G)
48
The Land Before Time XI - The Invasion of the Tinysauruses 2004,  G)
49
The Land Before Time XII: The Great Day of the Flyers 2007,  Unrated)
50
The Land Before Time XIII: The Wisdom of Friends 2007,  Unrated)
51
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
52
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
53
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader 2010,  Unrated)
54
Queen of the Damned 2002,  R)
55
Ice Age 2002,  PG)
56
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
57
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) 2009,  PG)
58
Pufnstuf 1970,  G)
59
Hocus Pocus 1993,  PG)
60
Finding Nemo 2003,  G)
61
Shark Tale 2004,  PG)
62
Alice in Wonderland 1951,  G)
63
Alice in Wonderland 1999,  PG)
64
Alice in Wonderland 2010,  PG)
65
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
66
Drag Me to Hell 2009,  PG-13)
67
Scooby-Doo 2002,  PG)
68
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed 2004,  PG)
69
Scooby-Doo Meets The Harlem Globetrotters 1972,  G)
70
Scooby-Doo Goes Hollywood 1979,  Unrated)
71
Scooby-Doo Meets the Boo Brothers 1995,  Unrated)
72
Scooby-Doo and the Reluctant Werewolf 1991,  Unrated)
73
Scooby-Doo in Arabian Nights 1994,  Unrated)
74
Scooby-Doo on Zombie Island 1998,  Unrated)
75
Scooby-Doo and the Witch's Ghost 1999,  Unrated)
76
Scooby-Doo and the Ghoul School 2000,  Unrated)
77
Scooby-Doo and the Alien Invaders 2000,  Unrated)
78
Scooby-Doo and the Cyber Chase 2001,  Unrated)
79
Scooby-Doo - Winter Wonderdog 2002,  Unrated)
80
Scooby-Doo and the Legend of the Vampire 2003,  Unrated)
81
Scooby-Doo and the Monster of Mexico 2003,  G)
82
Scooby Doo and the Loch Ness Monster 2004,  Unrated)
83
Aloha, Scooby-Doo! 2005,  Unrated)
84
Scooby Doo in Where's My Mummy 2005,  Unrated)
85
Scooby-Doo: Pirates Ahoy! 2006,  Unrated)
86
Chill Out, Scooby-Doo! 2007,  G)
87
Scooby-Doo and the Goblin King 2008,  Unrated)
88
Scooby-Doo and the Samurai Sword 2009,  Unrated)
89
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
90
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 2003,  PG-13)
91
Freaky Friday 2003,  PG)
92
The Village 2004,  PG-13)
93
Friday the 13th 1980,  R)
94
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
95
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
96
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
97
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
98
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
99
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988,  R)
100
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989,  R)
101
Jason Goes to Hell - The Final Friday 1993,  R)
102
Friday the 13th 2009,  R)
103
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
104
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
105
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
106
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
107
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
108
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
109
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
110
Freddy vs. Jason 2003,  R)
111
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) 2006,  R)
112
Hannah Montana: The Movie 2009,  G)
113
Wrong Turn 2003,  R)
114
Wrong Turn 2: Dead End 2007,  Unrated)
115
Wrong Turn 3: Left for Dead 2009,  Unrated)
116
Child's Play 1988,  R)
117
Child's Play 2 1990,  R)
118
Child's Play 3 1991,  R)
119
Bride of Chucky 1998,  R)
120
Seed Of Chucky 2004,  R)
121
Child's Play ,  G)
122
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
123
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
124
I'll Always Know What You Did Last Summer 2006,  R)
125
Candyman 1992,  R)
126
Candyman 2 - Farewell to the Flesh 1994,  R)
127
Candyman 3: Day of the Dead 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments