My Favorite Movies
| fb1196554411's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Sankofa (1993, Unrated) |
|
| 2 |
The Warriors (1979, R) |
|
| 3 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 4 |
The Lost Boys (1987, R) |
|
| 5 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 6 |
Bad Boys (1982, R) |
|
| 7 |
Wild Style (1983, R) |
|
| 8 |
Beat Street (1984, PG) |
|
| 9 |
Shottas (2006, R) |
|
| 10 |
Third World Cop (1999, R) |
|
| 11 |
Klash (Kla$h) (1995, Unrated) |
|
| 12 |
Dancehall Queen (1997, Unrated) |
|
| 13 |
Blow (2001, R) |
|
| 14 |
Cidade de Deus, (City of God) (2003, R) |
|
| 15 |
Dead Presidents (1995, R) |
|
| 16 |
Uptown Saturday Night (1974, PG) |
|
| 17 |
Foxy Brown (1974, R) |
|
| 18 |
Willie Dynamite (1974, R) |
|
| 19 |
Bloodz vs. Wolvez (2006, Unrated) |
|
| 20 |
The Mack (1973, R) |
|
| 21 |
Car Wash (1976, PG) |
|
| 22 |
Face/Off (1997, R) |
|
| 23 |
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (, Unrated) |
|
| 24 |
Friday (1995, R) |
|
| 25 |
Gladiator (2000, R) |
|
| 26 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 27 |
Sexy Beast (2000, R) |
|
| 28 |
Fade to Black (2006, Unrated) |
|
| 29 |
I Am Legend (2007, PG-13) |
|
| 30 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 31 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 32 |
Kung Fu Hustle (2005, R) |
|
| 33 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
| 34 |
Lord of the Flies (1990, R) |
|
| 35 |
The Lord of the Rings (1978, PG) |
|
| 36 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13) |
|
| 37 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
| 38 |
Queen of the Damned (2002, R) |
|
| 39 |
Ray (2004, PG-13) |
|
| 40 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 41 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999, PG-13) |
|
| 42 |
Rounders (1998, R) |
|
| 43 |
Scarface (1983, R) |
|
| 44 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 45 |
Sin City (2005, R) |
|
| 46 |
Snatch (2001, R) |
|
| 47 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
| 48 |
Team America - World Police (2004, R) |
|
| 49 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
| 50 |
The Bourne Supremacy (2004, PG-13) |
|
| 51 |
The Bourne Ultimatum (2007, PG-13) |
|
| 52 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 53 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
| 54 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 55 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 56 |
The Matrix Reloaded (2003, R) |
|
| 57 |
The Matrix Revolutions (2003, R) |
|
| 58 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 59 |
Underworld (2003, R) |
|
| 60 |
Underworld: Evolution (2006, R) |
|
| 61 |
Young Frankenstein (1974, PG) |
|
| 62 |
Zoolander (2001, PG-13) |





























































