My Favorite Movies
| fb1199207872's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Belle de Jour (1968, R) |
|
| 2 |
Après lui (2007, Unrated) |
|
| 3 |
The April Fools (1969, PG) |
|
| 4 |
Repulsion (1965, Unrated) |
|
| 5 |
Manon 70 (1968, Unrated) |
|
| 6 |
The Hunger (1983, R) |
|
| 7 |
Dancer in the Dark (2000, R) |
|
| 8 |
Au Revoir Les Enfants (1987, PG) |
|
| 9 |
Nick and Norah's Infinite Playlist (2008, PG-13) |
|
| 10 |
The Prime of Miss Jean Brodie (1969, PG) |
|
| 11 |
Stay (2005, R) |
|
| 12 |
The Philadelphia Story (1940, Unrated) |
|
| 13 |
Erin Brockovich (2000, R) |
|
| 14 |
Transformers: Revenge of the Fallen (2009, PG-13) |
|
| 15 |
Marnie (1964, PG) |
|
| 16 |
Father Goose (1964, Unrated) |
|
| 17 |
The L-Shaped Room (1963, Unrated) |
|
| 18 |
Gigi (1958, G) |
|
| 19 |
Moulin Rouge (1952, Unrated) |
|
| 20 |
Stand by Me (1986, R) |
|
| 21 |
I Heart Huckabees (2004, R) |
|
| 22 |
Across the Universe (2007, PG-13) |
|
| 23 |
Brideshead Revisited (2008, PG-13) |





















