My Favorite Movies


  fb1199634950's Rating My Rating
1
Casablanca (1943,  PG)
2
A Night Out (Champagne Charlie) (Charlie's Drunken Daze) (His Night Out) (1915,  Unrated)
3
Back to the Future (1985,  PG)
4
Forrest Gump (1994,  PG-13)
5
Grease (1978,  PG)
6
Taxi Driver (1976,  R)
7
The Godfather (1972,  R)
8
The Godfather, Part II (1974,  R)
9
The Godfather, Part III (1990,  R)
10
The Shining (1980,  R)
11
Twist Around the Clock (2006,  Unrated)
12
The Great Dictator (1940,  G)
13
A Night at the Opera (1935,  Unrated)
14
Duck Soup (1933,  Unrated)
15
The Cocoanuts (1929,  Unrated)
16
High Society (1956,  G)
17
Jailhouse Rock (1957,  Unrated)
18
Love Me Tender (1956,  Unrated)
19
To Sir, With Love (1967,  Unrated)
20
The Cincinnati Kid (1965,  Unrated)
21
East of Eden (1955,  PG)
22
Gone With the Wind (1939,  G)
23
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
24
Citizen Kane (1941,  PG)
25
Mogambo (1953,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments