My Favorite Movies


  fb1202298890's Rating My Rating
1
Film Noir (2007,  Unrated)
2
Silent (2008,  Unrated)
3
Horror (2002,  R)
4
Freaks (1932,  Unrated)
5
The Man Who Laughs (1928,  Unrated)
6
Diary of a Lost Girl (1981,  Unrated)
7
Casablanca (1943,  PG)
8
Different from the Others (,  Unrated)
9
The Great Dictator (1940,  G)
10
Wizard of Oz (1925,  Unrated)
11
For Whom the Bell Tolls (1943,  Unrated)
12
Captain Blood (1935,  Unrated)
13
Strangers on a Train (1951,  PG)
14
Angels with Dirty Faces (1938,  Unrated)
15
Gilda (1946,  PG)
16
All About Eve (1950,  Unrated)
17
12 Angry Men (1997,  PG-13)
18
The Searchers (1956,  Unrated)
19
Blackboard Jungle (1955,  Unrated)
20
White Zombie (1932,  Unrated)
21
The Invisible Man (1933,  Unrated)
22
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
23
Alphaville (1965,  Unrated)
24
8 1/2 (1963,  Unrated)
25
The Conversation (1974,  PG)
26
American Graffiti (1973,  PG)
27
The Shining (1980,  R)
28
Blade Runner (1982,  R)
29
Alien (1979,  R)
30
Aliens (1986,  R)
31
Blue Velvet (1986,  R)
32
Brazil (1985,  R)
33
The Crazies (1973,  R)
34
Season of the Witch (2004,  R)
35
Day of the Dead (2008,  R)
36
Land of the Dead (2005,  R)
37
Creepshow (1982,  R)
38
Escape from New York (1981,  R)
39
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
40
The Thing (1982,  R)
41
In the Mouth of Madness (1995,  R)
42
The Usual Suspects (1995,  R)
43
Fight Club (1999,  R)
44
Dark City (1998,  R)
45
The Crow (1994,  R)
46
Batman Begins (2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments