My Favorite Movies


  fb1203321720's Rating My Rating
1
A Walk to Remember (2002,  PG)
2
Freedom Writers (2007,  PG-13)
3
Finding Nemo (2003,  G)
4
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
5
Grease (1978,  PG)
6
Shrek (2001,  PG)
7
The Proposal (2009,  PG-13)
8
Angus, Thongs and Perfect Snogging (2008,  PG-13)
9
15 ans et demi (Daddy Cool) (2008,  Unrated)
10
Dirty Dancing - Havana Nights (2004,  PG-13)
11
No Reservations (2007,  PG)
12
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
13
Honey (2003,  PG-13)
14
Mr. Magorium's Wonder Emporium (2007,  G)
15
Tootsie (1982,  PG)
16
Ladron Que Roba A Ladron (2007,  PG-13)
17
The Mistress of Spices (2006,  PG-13)
18
Aquamarine (2006,  PG)
19
Bring It On (2000,  PG-13)
20
Bring It On Again (2004,  PG-13)
21
Bring It On: All or Nothing (2006,  PG-13)
22
Bring It On: In It to Win It (2007,  PG-13)
23
Bring It On: Fight to the Finish (2009,  PG-13)
24
My Bollywood Bride (My Faraway Bride) (2006,  PG-13)
25
Accepted (2006,  PG-13)
26
Love Wrecked (2005,  PG)
27
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause (2002,  G)
28
The Santa Clause 3: The Escape Clause (2006,  G)
29
The Santa Clause (1994,  PG)
30
Deck the Halls (2006,  PG)
31
Mad Money (2008,  PG-13)
32
How to Deal (2003,  PG-13)
33
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
34
Jumper (2008,  PG-13)
35
Jumper 2 (2011,  Unrated)
36
Jump In! (2007,  Unrated)
37
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
38
Firehouse Dog (2007,  PG)
39
Crank 2: High Voltage (2009,  R)
40
Crank (2006,  R)
41
Mermaids (2003,  Unrated)
42
White Chicks (2004,  PG-13)
43
Stick It (2006,  PG-13)
44
It's a Boy Girl Thing (2006,  PG-13)
45
Just My Luck (2006,  PG-13)
46
Finding Rin Tin Tin (2007,  Unrated)
47
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
48
Raising Helen (2004,  PG-13)
49
La Femme Musketeer (2003,  Unrated)
50
Shrek 2 (2004,  PG)
51
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
52
Jing mo gaa ting (House of Fury) (2005,  Unrated)
53
Everything You Want (Love Surreal) (2005,  Unrated)
54
My Girl (1991,  PG)
55
My Girl 2 (1996,  PG)
56
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
57
Save the Last Dance 2 (2006,  PG-13)
58
Alter Ego (2007,  Unrated)
59
Clueless (1995,  PG-13)
60
Last Holiday (2006,  PG-13)
61
Rebound (2005,  PG)
62
Heartbreakers (2001,  PG-13)
63
Rock My World (Global Heresy) (2001,  R)
64
What Happens in Vegas (2008,  PG-13)
65
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
66
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous (2005,  PG-13)
67
Georgia Rule (2007,  R)
68
Notting Hill (1999,  PG-13)
69
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
70
Angel Eyes (2001,  R)
71
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
72
Enough (2002,  PG-13)
73
Alvin and the Chipmunks (2007,  PG)
74
Agent Cody Banks (2003,  PG)
75
Agent Cody Banks 2 - Destination London (2004,  PG)
76
Blue Crush (2002,  PG-13)
77
Women of the Beach (Blue Crush) (2002,  Unrated)
78
Stardust (2007,  PG-13)
79
Horton Hears a Who! (2008,  G)
80
Waitress (2007,  PG-13)
81
Bride Wars (2009,  PG)
82
Runaway Bride (1999,  PG)
83
Father of the Bride (1991,  PG)
84
Father of the Bride Part II (1995,  PG)
85
Bride and Prejudice (2005,  PG-13)
86
Nyfes (Brides) (2005,  Unrated)
87
The Spiderwick Chronicles (2008,  PG)
88
Ella Enchanted (2004,  PG)
89
Making Waves (2004,  Unrated)
90
I Could Never Be Your Woman (2007,  PG-13)
91
Juno (2007,  PG-13)
92
St Trinian's: The Legend of Fritton's Gold (2009,  Unrated)
93
St. Trinian's (2007,  PG-13)
94
Hairspray (2007,  PG)
95
Hairspray 2 (2010,  Unrated)
96
Popstar (2005,  PG)
97
Bratz: The Movie (2007,  PG)
98
Step Up (2006,  PG-13)
99
Step Up 2 the Streets (2008,  PG-13)
100
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
101
The Princess Diaries (2001,  G)
102
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
103
The Princess Bride (1987,  PG)
104
The Swan Princess (1995,  G)
105
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
106
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
107
The Prince and Me (2004,  PG)
108
The Prince of Egypt (1998,  PG)
109
Ice Princess (2005,  G)
110
The Prince and Me 2 (2005,  PG)
111
Princess Protection Program (2009,  Unrated)
112
Princess of Thieves (2001,  Unrated)
113
The Prince & Me 3: A Royal Honeymoon (2008,  Unrated)
114
The Prince and the Surfer (1999,  PG)
115
The Princess & the Marine (2001,  Unrated)
116
The Princess & the Barrio Boy (She's In Love) (2001,  Unrated)
117
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
118
The Sound of Music (1965,  G)
119
Nanny McPhee (2006,  PG)
120
Drumline (2002,  PG-13)
121
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
122
Akeelah and the Bee (2006,  PG)
123
Fantasia 2000 (2000,  G)
124
The Score (2001,  R)
125
Angel-A (2005,  R)
126
D.E.B.S. (2004,  PG-13)
127
Music of the Heart (1999,  PG)
128
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
129
Cheaper by the Dozen 2 (2005,  PG)
130
Hitman (2007,  R)
131
Saved! (2004,  PG-13)
132
Journey to the Center of the Earth (Journey to the Center of the Earth 3D) (2008,  PG)
133
Pocahontas II - Journey to a New World (1998,  Unrated)
134
DOA: Dead or Alive (2007,  PG-13)
135
Can't Buy Me Love (1987,  PG-13)
136
Maid in Manhattan (2002,  PG-13)
137
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
138
Fantastic Four (2005,  PG-13)
139
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
140
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
141
Chasing Liberty (2004,  PG-13)
142
The Lake House (2006,  PG)
143
Catch That Kid (Mission Without Permission) (2004,  PG)
144
Speed (1994,  R)
145
Speed Racer (2008,  PG)
146
A Good Year (2006,  PG-13)
147
A Cinderella Story (2004,  PG)
148
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
149
Cinderella III: A Twist in Time (2007,  G)
150
Another Cinderella Story (2008,  PG)
151
Bringing Down The House (2003,  PG-13)
152
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
153
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
154
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
155
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
156
Dr. Dolittle (1998,  PG-13)
157
Dr. Dolittle 2 (2001,  PG)
158
Dr. Dolittle 3 (2006,  PG)
159
Dr. Dolittle: Tail to the Chief (2008,  PG)
160
Dr. Dolittle: Million Dollar Mutts (2009,  PG)
161
Dr. Dolittle: A Tinsel Town Tail (2008,  PG)
162
Duma (2005,  PG)
163
The Little Rascals (1994,  PG)
164
New York Minute (2004,  PG)
165
Our Lips Are Sealed (2000,  G)
166
When in Rome (2002,  G)
167
Billboard Dad (1998,  G)
168
Passport To Paris (1999,  G)
169
Holiday in the Sun (2001,  G)
170
Winning London (2001,  G)
171
Getting There (2002,  G)
172
Switching Goals (2000,  Unrated)
173
Getting There, (Getting There: Sweet 16 and Licensed to Drive) (2002,  Unrated)
174
Golden Door (2007,  PG-13)
175
Her Best Move (2007,  G)
176
I'll Be There (2003,  PG-13)
177
Labor Pains (2009,  PG-13)
178
Love N' Dancing (2008,  PG-13)
179
Love on the Side (2005,  Unrated)
180
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
181
Nine Months (1995,  PG-13)
182
Ninja Cheerleaders (2008,  Unrated)
183
Novel Romance (2005,  R)
184
Perfect Strangers (2003,  PG-13)
185
Perfect Strangers (2004,  Unrated)
186
Sex and the City (2008,  R)
187
Sex and the City 2 (2010,  Unrated)
188
Something New (2006,  PG-13)
189
The Girl Next Door (2004,  R)
190
The Other End of the Line (2008,  PG-13)
191
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
192
Wimbledon (2004,  PG-13)
193
The Ugly Truth (2009,  R)
194
Tinker Bell (2008,  G)
195
Tinker Bell and the Lost Treasure (2009,  Unrated)
196
Wild Child (2008,  PG-13)
197
Beauty Shop (2005,  PG-13)
198
Taxi (2004,  PG-13)
199
Taxi 2 (2000,  Unrated)
200
Taxi 3 (2003,  Unrated)
201
Taxi 4 (2007,  Unrated)
202
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
203
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
204
Catch and Release (2007,  PG-13)
205
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
206
In the Land of Women (2007,  PG-13)
207
Grind (2003,  PG-13)
208
The Pacifier (2005,  PG)
209
XXX (2002,  PG-13)
210
Roxanne (1987,  PG)
211
Zeus and Roxanne (1997,  PG)
212
La Vie en Rose (La Mome) (2007,  PG-13)
213
Feel the Noise (2007,  PG-13)
214
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
215
Prete-moi ta main (I Do: How to Get Married and Stay Single) (1991,  Unrated)
216
Iron Man (2008,  PG-13)
217
Iron Man 2 (2010,  Unrated)
218
The Invincible Iron Man (2007,  PG-13)
219
101 Dalmatians (One Hundred and One Dalmatians) (1961,  G)
220
101 Dalmatians (1996,  G)
221
101 Dalmatians II - Patch's London Adventure (2002,  G)
222
102 Dalmatians (2000,  G)
223
O Casamento de Romeu e Julieta (Romeo and Juliet Get Married) (2005,  Unrated)
224
Roméo et Juliette (Romeo and Juliet) (2002,  Unrated)
225
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
226
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
227
X2 (2003,  PG-13)
228
X-Men (2000,  PG-13)
229
What a Girl Wants (2003,  PG)
230
Big Fat Liar (2002,  PG)
231
Enchanted (2007,  PG)
232
Sydney White (2007,  PG-13)
233
She's the Man (2006,  PG-13)
234
She's All That (1999,  PG-13)
235
Snow Queen (2002,  Unrated)
236
The Snow Queen (2006,  Unrated)
237
Fool's Gold (Fools Gold) (2008,  PG-13)
238
Fool's Gold (2005,  Unrated)
239
Death Race (2008,  R)
240
Eurotrip (2003,  R)
241
First Daughter (2004,  PG)
242
Batman Begins (2005,  PG-13)
243
Because I Said So (2007,  PG-13)
244
Pieces of April (2003,  PG-13)
245
Good Will Hunting (1997,  R)
246
Dedication (2007,  R)
247
Gracie's Choice: A Story of Love (2004,  Unrated)
248
The Last Legion (2007,  PG-13)
249
Race to Witch Mountain (2009,  PG)
250
Jersey Girl (2004,  PG-13)
251
The Game Plan (2007,  PG)
252
Gridiron Gang (2006,  PG-13)
253
Sky High (2005,  PG)
254
Zoom (2006,  PG)
255
Christmas with the Kranks (2004,  PG)
256
Like Mike (2002,  PG)
257
Daredevil (2003,  PG-13)
258
Elektra (2005,  PG-13)
259
Bounce (2000,  PG-13)
260
Shakespeare in Love (1998,  R)
261
Armageddon (1998,  PG-13)
262
Surviving Christmas (2004,  PG-13)
263
The Scorpion King (2002,  PG-13)
264
The Scorpion King 2: Rise of a Warrior (2008,  PG-13)
265
Yours, Mine & Ours (2005,  PG)
266
Never Back Down (2008,  PG-13)
267
Are We There Yet? (2005,  PG)
268
Are We Done Yet? (2007,  PG)
269
Barbershop (2002,  PG-13)
270
Barbershop 2 - Back in Business (2004,  PG-13)
271
Hook (1991,  PG)
272
The Ramen Girl (2008,  PG-13)
273
Knocked Up (2007,  R)
274
The Blue Lagoon (1980,  R)
275
Return to the Blue Lagoon (1991,  PG-13)
276
Daddy Day Care (2003,  PG)
277
Daddy Day Camp (2007,  PG)
278
Men of Honor (2000,  R)
279
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
280
Carolina (2004,  PG-13)
281
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
282
Asterix at the Olympic Games (Asterix aux jeux olympiques) (2008,  Unrated)
283
Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre (Asterix and Obelix Meet Cleopatra) (2002,  PG)
284
Astérix et Obélix contre César (Asterix and Obelix vs. Caesar) (1999,  Unrated)
285
Billy Elliot (2000,  R)
286
Simone (S1m0ne) (2002,  PG-13)
287
Love and Other Disasters (2006,  R)
288
Uptown Girls (2003,  PG-13)
289
I Am Sam (2002,  PG-13)
290
My Father The Hero (1994,  PG)
291
Green Card (1990,  PG-13)
292
Wasabi (2001,  R)
293
Arthur and the Invisibles (Arthur and the Minimoys) (2007,  PG)
294
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
295
William Shakespeare's The Merchant of Venice (2004,  R)
296
15 Minutes (2001,  R)
297
Michel Vaillant (2003,  Unrated)
298
The Karate Kid (1984,  PG)
299
The Karate Kid Part II (1986,  PG)
300
The Next Karate Kid (1994,  PG)
301
The Karate Kid Part III (1989,  PG)
302
Love Actually (2003,  R)
303
Girl With a Pearl Earring (2003,  PG-13)
304
In Her Shoes (2005,  PG-13)
305
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
306
Legally Blonde (2001,  PG-13)
307
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
308
Legally Blondes (2008,  PG)
309
Herbie: Fully Loaded (2005,  G)
310
Confessions of a Teenage Drama Queen (2004,  PG)
311
The Parent Trap (1998,  PG)
312
It Takes Two (1995,  PG)
313
The Lizzie McGuire Movie (2003,  PG)
314
Man of the House (2005,  PG-13)
315
War, Inc. (2008,  R)
316
Greta (2008,  PG-13)
317
Material Girls (2006,  PG)
318
The Perfect Man (2005,  PG)
319
Raise Your Voice (2004,  PG)
320
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
321
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
322
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
323
Mission Impossible (1996,  PG-13)
324
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
325
Arabian Nights (2000,  Unrated)
326
Dragon: The Bruce Lee Story (1993,  PG-13)
327
Kruistocht in spijkerbroek (Crusade in Jeans) (Crusade: A March Through Time) (2006,  Unrated)
328
Sueno (2005,  PG-13)
329
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar (1995,  PG-13)
330
The Legend of Zorro (2005,  PG)
331
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
332
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) (2009,  PG)
333
Ice Age (2002,  PG)
334
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
335
Snow Day (2000,  PG)
336
America's Sweethearts (2001,  PG-13)
337
Major Movie Star (Private Valentine: Blonde & Dangerous) (2009,  PG-13)
338
Blonde Ambition (2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments