My Favorite Movies
| fb1206801651's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Reds (1981, PG) |
|
| 2 |
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969, PG) |
|
| 3 |
The Sting (1973, PG) |
|
| 4 |
Bonnie and Clyde (1967, R) |
|
| 5 |
American Gangster (2007, R) |
|
| 6 |
Three Days of the Condor (1975, R) |
|
| 7 |
The Parallax View (1974, R) |
|
| 8 |
Shampoo (1975, R) |
|
| 9 |
Bugsy (1991, R) |
|
| 10 |
The Mack (1973, R) |
|
| 11 |
The Hustler (1961, Unrated) |
|
| 12 |
The Apartment (1960, Unrated) |
|
| 13 |
Lawrence of Arabia (1962, PG) |
|
| 14 |
My Favorite Year (1982, PG) |
|
| 15 |
The Apostle (1998, PG-13) |
|
| 16 |
Raging Bull (1980, R) |
|
| 17 |
The King of Comedy (1983, PG) |
|
| 18 |
All the President's Men (1976, R) |
|
| 19 |
Tootsie (1982, PG) |
|
| 20 |
Rain Man (1988, R) |
|
| 21 |
Wag the Dog (1997, R) |
|
| 22 |
JFK (1991, R) |
|
| 23 |
The President's Analyst (1967, Unrated) |
|
| 24 |
On the Waterfront (1954, Unrated) |
|
| 25 |
Marathon Man (1976, R) |
|
| 26 |
Close Encounters of the Third Kind (1977, PG) |
|
| 27 |
The War of the Worlds (1953, G) |
|
| 28 |
I Am Legend (2007, PG-13) |
|
| 29 |
Munich (2005, R) |
|
| 30 |
21 Grams (2003, R) |
|
| 31 |
Quiz Show (1994, PG-13) |
|
| 32 |
In America (2003, PG-13) |
|
| 33 |
Michael Clayton (2007, R) |
|
| 34 |
In the Valley of Elah (2007, R) |
|
| 35 |
No Country for Old Men (2007, R) |
|
| 36 |
The Shape Of Things (2002, R) |
|
| 37 |
The Spanish Prisoner (1997, PG) |
|
| 38 |
Spartan (2004, R) |
|
| 39 |
4 Little Girls (1997, Unrated) |
|
| 40 |
Do the Right Thing (1989, R) |
|
| 41 |
Malcolm X (1992, PG-13) |
|
| 42 |
Blue Collar (1978, R) |
|
| 43 |
Lady Sings the Blues (1972, R) |
|
| 44 |
Which Way Is Up? (1977, R) |
|
| 45 |
The Way We Were (1973, PG) |
|
| 46 |
Paper Moon (1973, PG) |
|
| 47 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 48 |
The Maltese Falcon (1941, Unrated) |
|
| 49 |
Citizen Kane (1941, PG) |
|
| 50 |
All That Jazz (1979, R) |
|
| 51 |
Cabaret (1972, PG) |
|
| 52 |
Chicago (2002, PG-13) |
|
| 53 |
'Round Midnight (1986, R) |
|
| 54 |
Sparkle (2007, Unrated) |
|
| 55 |
Claudine (1974, PG) |
|
| 56 |
Patton (1970, PG) |
|
| 57 |
In the Heat of the Night (1967, Unrated) |
|
| 58 |
Juice (1992, R) |
|
| 59 |
Menace II Society (1993, R) |
|
| 60 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 61 |
28 Days Later (2003, R) |
|
| 62 |
Wattstax (2002, R) |
|
| 63 |
Rize (2005, PG-13) |
|
| 64 |
All We Are Saying (2005, Unrated) |
|
| 65 |
Searching for Debra Winger (2002, R) |
|
| 66 |
The Contender (2000, R) |
|
| 67 |
Norma Rae (1979, PG) |
|
| 68 |
Silkwood (1983, R) |
|
| 69 |
North Country (2005, R) |
|
| 70 |
The French Connection (1971, R) |
|
| 71 |
Serpico (1973, R) |
|
| 72 |
Dog Day Afternoon (1975, R) |
|
| 73 |
Klute (1971, R) |
|
| 74 |
Coming Home (1978, R) |
|
| 75 |
The Horse Whisperer (1998, PG-13) |
|
| 76 |
Dirty Harry (1971, R) |
|
| 77 |
Bowling for Columbine (2002, R) |
|
| 78 |
The Aristocrats (2005, Unrated) |
|
| 79 |
Superfly (1972, R) |
|
| 80 |
New Jack City (1991, R) |
|
| 81 |
The Conversation (1974, PG) |
|
| 82 |
Birdy (1984, R) |
|
| 83 |
Alien (1979, R) |
|
| 84 |
Purple Rain (1984, R) |
|
| 85 |
Krush Groove (1985, R) |
|
| 86 |
Annie Hall (1977, PG) |
|
| 87 |
Manhattan (1979, R) |
|
| 88 |
Stardust Memories (1980, PG) |
|
| 89 |
After Hours (1985, R) |
|
| 90 |
The Front (1976, PG) |
|
| 91 |
Diva (1981, R) |
|
| 92 |
The Bourne Ultimatum (2007, PG-13) |
|
| 93 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 94 |
Closer (2004, R) |
|
| 95 |
Layer Cake (2005, R) |
|
| 96 |
Syriana (2005, R) |
|
| 97 |
Leaving Las Vegas (1995, R) |
|
| 98 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 99 |
Save the Tiger (1973, R) |
|
| 100 |
The Taking of Pelham 1 2 3 (2009, R) |
|
| 101 |
Across 110th Street (1972, R) |
|
| 102 |
Goldfinger (1964, PG) |
|
| 103 |
On Her Majesty's Secret Service (1969, PG) |
|
| 104 |
Traffic (2000, R) |
|
| 105 |
Hotel Rwanda (2004, PG-13) |
|
| 106 |
Network (1976, R) |
|
| 107 |
A Few Good Men (1992, R) |
|
| 108 |
An Officer and a Gentleman (1982, R) |
|
| 109 |
American Gigolo (1980, R) |
|
| 110 |
9 1/2 Weeks (1986, R) |
|
| 111 |
Unfaithful (2002, R) |
|
| 112 |
Fatal Attraction (1987, R) |
|
| 113 |
Wall Street (1987, R) |
|
| 114 |
Talk Radio (1988, R) |
|
| 115 |
Body Heat (1981, R) |
|
| 116 |
Batman Forever (1995, PG-13) |
|
| 117 |
All About Eve (1950, Unrated) |
|
| 118 |
Double Indemnity (1944, Unrated) |
|
| 119 |
True Romance (1993, R) |
|
| 120 |
Kalifornia (1993, R) |
|
| 121 |
A New Leaf (1971, G) |
|
| 122 |
Boogie Nights (1997, R) |
|
| 123 |
There Will Be Blood (2007, R) |
|
| 124 |
Barton Fink (1991, R) |
|
| 125 |
Raising Arizona (1987, PG-13) |
|
| 126 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
| 127 |
The Hudsucker Proxy (1994, PG) |
|
| 128 |
Bull Durham (1988, R) |
|
| 129 |
Field of Dreams (1989, PG) |
|
| 130 |
A League of Their Own (1992, PG) |
|
| 131 |
Eight Men Out (1988, PG) |
|
| 132 |
Hoop Dreams (1994, PG-13) |
|
| 133 |
Soul in the Hole (1997, Unrated) |
|
| 134 |
Monster's Ball (2001, R) |
|
| 135 |
One False Move (1992, R) |
|
| 136 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
| 137 |
His Girl Friday (1940, Unrated) |
|
| 138 |
The Third Man (1949, Unrated) |







































































































































