My Favorite Movies


  fb1209035151's Rating My Rating
1
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
2
Summer Magic (1963,  G)
3
Clue (1985,  PG)
4
Charlie Chan at the Circus (1936,  Unrated)
5
The Horse Whisperer (1998,  PG-13)
6
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
7
Return to Me (2000,  PG)
8
The Birds (1963,  PG-13)
9
The Thomas Crown Affair (1999,  R)
10
Barefoot in the Park (1967,  G)
11
The Notebook (2004,  PG-13)
12
Forever Amber (1947,  Unrated)
13
Young Sherlock Holmes (1985,  PG-13)
14
Sherlock Holmes and the Secret Weapon (1943,  Unrated)
15
Sherlock Holmes in Washington (1943,  PG)
16
My Fair Lady (1964,  G)
17
South Pacific (1958,  Unrated)
18
The Sound of Music (1965,  G)
19
Mary Poppins (1964,  G)
20
Hellfighters (1968,  G)
21
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
22
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
23
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
24
Trapped in Paradise (1994,  PG-13)
25
Gosford Park (2001,  R)
26
In Search of the Castaways (1962,  G)
27
Candleshoe (1977,  G)
28
Pollyanna (1960,  G)
29
The Journey of Natty Gann (1985,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments