My Favorite Movies


  fb1213524358's Rating My Rating
1
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
2
Atonement (2007,  R)
3
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
4
The Lake House (2006,  PG)
5
The Prestige (2006,  PG-13)
6
The Notebook (2004,  PG-13)
7
Gladiator (2000,  R)
8
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
9
Cruel Intentions (1999,  R)
10
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
11
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
12
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
13
Bad Boys (1995,  R)
14
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
15
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
16
Chocolat (2000,  PG-13)
17
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
18
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
19
A Cinderella Story (2004,  PG)
20
A Walk to Remember (2002,  PG)
21
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
22
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
23
Because I Said So (2007,  PG-13)
24
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
25
Casablanca (1943,  PG)
26
Clueless (1995,  PG-13)
27
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
28
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
29
Dreamgirls (2006,  PG-13)
30
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
31
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
32
Forrest Gump (1994,  PG-13)
33
Freaky Friday (2003,  PG)
34
Ghost (1990,  R)
35
Gone With the Wind (1939,  G)
36
Good Will Hunting (1997,  R)
37
Grease (1978,  PG)
38
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
39
Just Friends (2005,  PG-13)
40
Legally Blonde (2001,  PG-13)
41
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
42
Liar Liar (1997,  PG-13)
43
Love Actually (2003,  R)
44
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
45
Meet the Parents (2000,  PG-13)
46
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
47
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
48
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
49
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
50
Night at the Museum (2006,  PG)
51
Not Another Teen Movie (2001,  R)
52
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
53
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
54
Pretty Woman (1990,  R)
55
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
56
Pride and Prejudice (2005,  PG)
57
Raise Your Voice (2004,  PG)
58
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
59
She's All That (1999,  PG-13)
60
The Butterfly Effect (2004,  R)
61
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
62
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
63
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
64
The Illusionist (2006,  PG-13)
65
The Princess Diaries (2001,  G)
66
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
67
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
68
The Sound of Music (1965,  G)
69
The Truman Show (1998,  PG)
70
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
71
What a Girl Wants (2003,  PG)
72
When Harry Met Sally (1989,  R)
73
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
74
You've Got Mail (1998,  PG)
75
Rendition (2007,  R)
76
Hard Time: The Premonition (1999,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments