My Favorite Movies
| fb1213822223's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Dark Victory (1939, Unrated) |
|
| 2 |
The Letter (1940, Unrated) |
|
| 3 |
The Great Lie (1941, Unrated) |
|
| 4 |
All About Eve (1950, Unrated) |
|
| 5 |
What Ever Happened to Baby Jane? (1960, Unrated) |
|
| 6 |
The Witches of Eastwick (1987, R) |
|
| 7 |
Mermaids (1990, PG-13) |
|
| 8 |
Mommie Dearest (1981, PG) |
|
| 9 |
Mildred Pierce (1945, Unrated) |
|
| 10 |
The Women (1939, Unrated) |
|
| 11 |
An Affair to Remember (1957, Unrated) |
|
| 12 |
Bringing Up Baby (1938, Unrated) |
|
| 13 |
The Philadelphia Story (1940, Unrated) |
|
| 14 |
Arsenic and Old Lace (1944, Unrated) |
|
| 15 |
The Innocents (1961, Unrated) |
|
| 16 |
The Haunting (1963, Unrated) |
|
| 17 |
Gaslight (1944, Unrated) |
|
| 18 |
Beauty and The Beast (La Belle et la bête) (1946, Unrated) |
|
| 19 |
Rebecca (1940, Unrated) |
|
| 20 |
Vertigo (1958, PG) |
|
| 21 |
Horror of Dracula (1958, Unrated) |
|
| 22 |
Witchboard 2: The Devil's Doorway (Witchboard: The Return) (1993, R) |
|
| 23 |
Witchboard (1986, R) |
|
| 24 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
| 25 |
A Summer Place (1959, Unrated) |
|
| 26 |
Elvira, Mistress of the Dark (1988, PG-13) |
|
| 27 |
Elvira's Haunted Hills (2001, PG-13) |
|
| 28 |
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) (2001, Unrated) |
|
| 29 |
Siwore (Il Mare) (2000, Unrated) |
|
| 30 |
House On Haunted Hill (1959, Unrated) |
|
| 31 |
Heathers (1988, R) |
|
| 32 |
Girl, Interrupted (1999, R) |
|
| 33 |
Grease 2 (1982, PG) |
|
| 34 |
Love at Stake (1988, R) |
|
| 35 |
SpaceCamp (Space Camp) (1986, PG) |
|
| 36 |
Spellbinder (1988, R) |
|
| 37 |
The Doors (1991, R) |
|
| 38 |
Baby Boom (1987, PG) |
|
| 39 |
Valley of the Dolls (1967, PG-13) |
|
| 40 |
How To Marry A Millionaire (1953, Unrated) |
|
| 41 |
The Seven Year Itch (1955, Unrated) |
|
| 42 |
Some Like It Hot (1959, Unrated) |
|
| 43 |
East of Eden (1955, PG) |
|
| 44 |
Rebel Without a Cause (1955, PG-13) |
|
| 45 |
Pillow Talk (1959, Unrated) |
|
| 46 |
Little Women (1933, Unrated) |
|
| 47 |
Cleopatra (1963, Unrated) |
|
| 48 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 49 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 50 |
Velvet Goldmine (1998, R) |
|
| 51 |
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950, Unrated) |
|
| 52 |
Showgirls (1995, NC-17) |
|
| 53 |
Rosemary's Baby (1968, R) |
|
| 54 |
Under the Tuscan Sun (2003, PG-13) |
|
| 55 |
Elizabeth (1998, R) |
|
| 56 |
Driving Miss Daisy (1989, PG) |
|
| 57 |
The English Patient (1996, R) |
|
| 58 |
Nine to Five (9 to 5) (1980, PG) |
|
| 59 |
Now, Voyager (1942, Unrated) |
|
| 60 |
The Wolf Man (1941, Unrated) |
|
| 61 |
Night of Dark Shadows (Curse of Dark Shadows) (1971, Unrated) |
|
| 62 |
House of Dark Shadows (1970, PG) |
|
| 63 |
Child of Glass (1978, Unrated) |



























































