My Favorite Movies


  fb1215177134's Rating My Rating
1
Almost Famous (2000,  R)
2
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
3
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
4
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
5
Lords of Dogtown (2005,  PG-13)
6
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
7
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
8
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) (1992,  NC-17)
9
Mon idole (My Idol) (Whatever You Say) (2002,  Unrated)
10
La Cité de la peur (Fear City: A Family-Style Comedy) (1994,  Unrated)
11
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
12
Billy Elliot (2000,  R)
13
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
14
Le Péril Jeune (Good Old Daze) (2003,  Unrated)
15
Persepolis (2007,  PG-13)
16
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) (2005,  R)
17
The Butterfly Effect (2004,  R)
18
Ensemble, c'est tout (Hunting and Gathering) (2007,  Unrated)
19
Narco (The Secret Adventures of Gustave Klopp) (2004,  Unrated)
20
Peter Pan (2003,  PG)
21
Tommy (1975,  PG)
22
Juno (2007,  PG-13)
23
L'Auberge Espagnole (Pot Luck)(Euro Pudding)(The Spanish Apartment) (2003,  R)
24
Russian Dolls (Les Poupées russes) (2006,  Unrated)
25
Les Convoyeurs attendent (The Carriers Are Waiting) (2000,  Unrated)
26
Angel-A (2005,  R)
27
Lost In Translation (2003,  R)
28
The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville, Belleville Rendez-vous) (2003,  PG-13)
29
About a Boy (2002,  PG-13)
30
De Battre Mon Coeur s'est Arrêté (The Beat That My Heart Skipped) (,  Unrated)
31
Love Actually (2003,  R)
32
Notting Hill (1999,  PG-13)
33
Fantomas (1964,  Unrated)
34
Bad Spelling (Les Fautes d'Orthographe) (2004,  Unrated)
35
Palais royal! (2005,  Unrated)
36
Tanguy (2001,  PG-13)
37
Podium (2004,  Unrated)
38
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
39
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
40
Vertigo (1958,  PG)
41
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
42
Ice Age (2002,  PG)
43
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
44
Jackass - The Movie (2002,  R)
45
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
46
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
47
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
48
Pretty Woman (1990,  R)
49
Scary Movie (2000,  R)
50
Scary Movie 2 (2001,  R)
51
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
52
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
53
Shrek (2001,  PG)
54
Shrek 2 (2004,  PG)
55
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
56
Spider-Man (2002,  PG-13)
57
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
58
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
59
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
60
Taxi Driver (1976,  R)
61
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
62
Troy (2004,  R)
63
Ghost (1990,  R)
64
Happy Feet (2006,  PG)
65
La Cage Aux Folles (1979,  R)
66
Gendarme et les gendarmettes, Le (1982,  Unrated)
67
Gendarme et les extra-terrestres, Le (1979,  Unrated)
68
My Best Friend (Mon meilleur ami) (2007,  PG-13)
69
Paris (2008,  R)
70
Cow-Boy (2007,  Unrated)
71
Embrassez qui vous voudrez (See How They Run) (Summer Things) (2002,  Unrated)
72
Les Clefs de bagnole (The Car Keys) (2003,  PG)
73
School of Rock (2003,  PG-13)
74
La Grande illusion (The Grand Illusion) (1937,  Unrated)
75
Le petit beigneur (The Little Bather) (1967,  Unrated)
76
Le Grand Restaurant (What's Cooking in Paris) (1966,  Unrated)
77
La grande vadrouille (Don't Look Now - We're Being Shot at) (1966,  G)
78
Le corniaud (The Sucker) (1965,  Unrated)
79
La folie des grandeurs (Delirios de grandeza) (Delusions of Grandeur) (1971,  PG)
80
Les Aventures de Rabbi Jacob (The Adventures of Rabbi Jacob) (The Mad Adventures of 'Rabbi' Jacob) (1973,  G)
81
Peut-être (1999,  Unrated)
82
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
83
Je Vais Bien, Ne T'en Fais Pas (Don't Worry, I'm Fine) (2006,  Unrated)
84
Ma vie en l'air (Love Is in the Air) (2005,  Unrated)
85
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
86
Cashback (2007,  R)
87
The Darjeeling Limited (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments