My Favorite Movies


  fb1215366326's Rating My Rating
1
No Country for Old Men (2007,  R)
2
Gran Torino (2009,  R)
Gran Torino
More than a great film
3
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
4
300 (2007,  R)
5
Gladiator (2000,  R)
6
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
7
Braveheart (1995,  R)
8
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
9
World War II in Color - The British Story (,  Unrated)
10
Shooting War: World War II Combat Cameramen (2000,  Unrated)
11
The Fourth World War (2003,  Unrated)
12
World War II: Attack Without Warning (2002,  Unrated)
13
World War 1 in Color (,  Unrated)
14
Blood and Oil: The Middle East in World War I (2006,  Unrated)
15
WWII In Color (1998,  Unrated)
16
Bilder der Welt und Inschrift des Krieges (Images of the World and the Inscription of War) (1989,  Unrated)
17
The Second World War (2005,  Unrated)
18
Liberators: Fighting on Two Fronts in World War II (1992,  Unrated)
19
World War II (1994,  Unrated)
20
World War 1: American Legacy (2006,  Unrated)
21
The Perilous Fight - America's World War II in Color (,  Unrated)
22
World War II (1998,  Unrated)
23
World War II in Color (1999,  Unrated)
24
We Were There: Latino Remembrances of World War II (2002,  Unrated)
25
All This and World War II (1976,  PG)
26
The War of the World: A New History of the 20th Century (2008,  Unrated)
27
Left Behind - World at War (2005,  PG-13)
28
The Count of Monte-Cristo (1975,  R)
29
Maria Larssons eviga ögonblick (Everlasting Moments) (Maria Larsson's Everlasting Moment) (2009,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments