My Favorite Movies
| fb1218767's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Annie (1982, G) |
|
| 2 |
Tootsie (1982, PG) |
|
| 3 |
The Graduate (1967, PG) |
|
| 4 |
Kindergarten Cop (1990, PG-13) |
|
| 5 |
Dave (1993, PG-13) |
|
| 6 |
The American President (1995, PG-13) |
|
| 7 |
Better Than Chocolate (1999, Unrated) |
|
| 8 |
School Ties (1992, PG-13) |
|
| 9 |
The Shining (1980, R) |
|
| 10 |
The Prince of Tides (1991, R) |
|
| 11 |
The River Wild (1994, PG-13) |
|
| 12 |
Murder in the First (1994, R) |
|
| 13 |
Wild Things (1998, R) |
|
| 14 |
Contact (1997, PG) |
|
| 15 |
The Accused (1988, R) |
|
| 16 |
Just Cause (1994, R) |
|
| 17 |
The Associate (1996, PG-13) |
|
| 18 |
While You Were Sleeping (1995, PG) |
|
| 19 |
The Power of One (1992, PG-13) |
|
| 20 |
Out of Africa (1985, PG) |
|
| 21 |
Home Alone (1990, PG) |
|
| 22 |
Outbreak (1994, R) |
|
| 23 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 24 |
Big (1988, PG) |
|
| 25 |
Willow (1988, PG) |
|
| 26 |
The Door in the Floor (2004, R) |
|
| 27 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
| 28 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
| 29 |
Patch Adams (1998, PG-13) |
|
| 30 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
| 31 |
The Client (1994, PG-13) |
|
| 32 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 33 |
Sister Act (1992, PG) |
|
| 34 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 35 |
My Best Friend's Wedding (1997, PG-13) |
|
| 36 |
Clear and Present Danger (1994, PG-13) |
|
| 37 |
Notting Hill (1999, PG-13) |
|
| 38 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
| 39 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
| 40 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 41 |
Little Man Tate (1991, PG) |
|
| 42 |
Anna and the King (2000, PG-13) |
|
| 43 |
Real Genius (1985, PG) |
|
| 44 |
Sleepless in Seattle (1993, PG) |
|
| 45 |
When Night Is Falling (1995, R) |
|
| 46 |
Lost and Delirious (2001, R) |
|
| 47 |
The Family Man (2000, PG-13) |
|
| 48 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 49 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 50 |
The Truth About Jane (2000, Unrated) |
|
| 51 |
Boys Don't Cry (1999, R) |
|
| 52 |
Boys on the Side (1995, R) |
|
| 53 |
Bound (1996, R) |
|
| 54 |
Xi yan (The Wedding Banquet) (1993, R) |
|
| 55 |
The Ugly (1997, R) |
|
| 56 |
Imagine Me & You (2006, R) |
|
| 57 |
Saving Face (2005, R) |

























































