My Favorite Movies


  fb1224264648's Rating My Rating
1
The Kingdom (1994) (,  Unrated)
2
The Big Lebowski (1998,  R)
3
No Country for Old Men (2007,  R)
4
Antichrist (2009,  Unrated)
5
Full Metal Jacket (1987,  R)
6
Dune (1984,  PG-13)
7
The Elephant Man (1980,  PG)
8
La Visita (The Visitor) (1963,  Unrated)
9
Blade Runner (1982,  R)
10
The Shining (1980,  R)
11
Lolita (1962,  Unrated)
12
Killer's Kiss (1955,  Unrated)
13
Eyes Wide Shut (1999,  R)
14
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
15
Comizi d'amore (Love Meetings) (1965,  Unrated)
16
Modern Times (1936,  Unrated)
17
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) (1957,  Unrated)
18
Casablanca (1943,  PG)
19
La Grande Bouffe (Blow-Out) (Blow Out) (1973,  NC-17)
20
Luci del varietà (Variety Lights) (1950,  Unrated)
21
City of Women (1981,  R)
22
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
23
8 1/2 (1963,  Unrated)
24
Roma (Fellini's Roma) (1972,  Unrated)
25
Fellini - Satyricon (The Degenerates) (1969,  R)
26
Roma, città aperta (Open City) (1946,  Unrated)
27
Il Decameron (The Decameron) (1971,  Unrated)
28
Teorema (Theorem) (1968,  Unrated)
29
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) (1979,  NC-17)
30
I Racconti di Canterbury (The Canterbury Tales) (1972,  Unrated)
31
Il Vangelo Secondo Matteo (The Gospel According to St. Matthew) (1964,  Unrated)
32
A Clockwork Orange (1971,  R)
33
Inglourious Basterds (2009,  R)
34
Pulp Fiction (1994,  R)
35
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
36
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
37
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
38
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
39
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
40
Big Fish (2003,  PG-13)
41
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
42
Fight Club (1999,  R)
43
Mary Shelley's Frankenstein (1994,  R)
44
Psycho (1960,  R)
45
Rear Window (1954,  PG)
46
Suspicion (1941,  Unrated)
47
Vertigo (1958,  PG)
48
The Birds (1963,  PG-13)
49
Quo Vadis, Baby? (2005,  Unrated)
50
Come Dio comanda (As God Commands) (2008,  PG)
51
Io non ho paura (I'm Not Scared) (2003,  R)
52
I Demoni di San Pietroburgo (2008,  Unrated)
53
Il Caimano (2006,  Unrated)
54
Gli Occhiali d'oro (The Gold Rimmed Glasses) (1987,  Unrated)
55
Sacco and Vanzetti (Sacco e Vanzetti) (1971,  Unrated)
56
Sbatti il mostro in prima pagina, (Slap the Monster on Page One) (1972,  G)
57
Wedding Director (Il Regista di Matrimoni) (2008,  Unrated)
58
Vincere (2009,  Unrated)
59
L' Ora di Religione (Il Sorriso di Mia Madre) (The Religion Hour) (My Mother's Smile) (2002,  Unrated)
60
I Pugni in tasca (Fists in the Pocket) (1965,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments