My Favorite Movies


  fb1225674571's Rating My Rating
1
Vertigo (1958,  PG)
2
Rosemary's Baby (1968,  R)
3
Rio Bravo (1998,  Unrated)
4
Pulp Fiction (1994,  R)
5
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
6
Ed Wood (1994,  R)
7
Carrie (1976,  R)
8
It's a Gift (1934,  Unrated)
9
Only Angels Have Wings (1939,  Unrated)
10
North by Northwest (1959,  Unrated)
11
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
12
Shaun of the Dead (2004,  R)
13
An American Werewolf in London (1981,  R)
14
The Thing (1982,  R)
15
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
16
The Searchers (1956,  Unrated)
17
Taxi Driver (1976,  R)
18
Graveyard of Honor (Jingi no hakaba) (Death of Honor) (1975,  Unrated)
19
Out of the Past (1947,  Unrated)
20
Le Samouraï (The Godson) (1967,  PG)
21
The Wild Bunch (1969,  R)
22
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
23
Trouble in Paradise (1932,  Unrated)
24
The Big Sleep (1946,  Unrated)
25
Chinatown (1974,  R)
26
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
27
Rear Window (1954,  PG)
28
No Country for Old Men (2007,  R)
29
Evil Dead 2 (1987,  R)
30
Fargo (1996,  R)
31
Aliens (1986,  R)
32
Batman Returns (1992,  PG-13)
33
The Dark Knight (2008,  PG-13)
34
The Godfather (1972,  R)
35
The Third Man (1949,  Unrated)
36
Casablanca (1943,  PG)
37
Double Indemnity (1944,  Unrated)
38
Psycho (1960,  R)
39
The Tall T (1957,  Unrated)
40
The Naked Spur (1953,  PG)
41
The Man Who Knew Too Much (1956,  PG)
42
Kiss Me Deadly (1955,  Unrated)
43
The Long Goodbye (1973,  R)
44
The Return of the Living Dead (1985,  R)
45
Blue Velvet (1986,  R)
46
Shadow of a Doubt (1943,  PG)
47
Night of the Demon (Curse of the Demon) (Haunted) (1958,  Unrated)
48
Drag Me to Hell (2009,  PG-13)
49
To Be or Not to Be (1942,  PG)
50
Duck Soup (1933,  Unrated)
51
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
52
Predator (1987,  R)
53
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
54
King Kong (1933,  Unrated)
55
Jaws (1975,  PG)
56
The Birds (1963,  PG-13)
57
The Old Dark House (1932,  Unrated)
58
The Black Cat (1934,  Unrated)
59
Sullivan's Travels (1941,  Unrated)
60
Black Narcissus (1947,  Unrated)
61
The Innocents (1961,  Unrated)
62
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
63
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
64
Raging Bull (1980,  R)
65
Nightmare Alley (1947,  Unrated)
66
The Fly (1986,  R)
67
Re-Animator (1985,  R)
68
Scream (1996,  R)
69
Kind Hearts and Coronets (1949,  Unrated)
70
Dead of Night (1945,  R)
71
The Bride of Frankenstein (1935,  Unrated)
72
Blazing Saddles (1974,  R)
73
La Mala ordina (Manhunt)(Black Kingpin)(The Italian Connection)(Hitmen) (1972,  R)
74
Hot Fuzz (2007,  R)
75
Pineapple Express (2008,  R)
76
Green for Danger (1946) (1946,  PG)
77
Paura nella città dei morti viventi (City Of The Living Dead) (The Gates of Hell) (1980,  R)
78
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
79
8 1/2 (1963,  Unrated)
80
The Awful Truth (1937,  Unrated)
81
Beyond the Forest (1949,  Unrated)
82
Dolemite 2: The Human Tornado (1984,  R)
83
Halloween (1978,  R)
84
Jackass: Number Two (2006,  R)
85
The Devil Rides Out (1968,  G)
86
Freebie and the Bean (1974,  R)
87
Black Sabbath (I Tre volti della paura) (The Three Faces of Fear) (The Three Faces of Terror) (1963,  Unrated)
88
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
89
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
90
Sleepy Hollow (1999,  R)
91
Touch of Evil (1958,  PG-13)
92
La frusta e il corpo (The Whip and The Body) (1963,  Unrated)
93
Lisa And The Devil (Lisa e il diavolo) (The Devil in the House of Exorcism) (1973,  R)
94
Switchblade Sisters (1975,  R)
95
Cry of a Prostitute (1974,  Unrated)
96
Notorious (1946,  Unrated)
97
Gilda (1946,  PG)
98
Twentieth Century (1934,  Unrated)
99
L'Atalante (1934,  Unrated)
100
Blonde Venus (1932,  Unrated)
101
Leave Her to Heaven (1945,  Unrated)
102
The Kiss of the Vampire (Kiss of Evil) (1963,  Unrated)
103
The Night of the Hunter (1955,  PG)
104
Danger: Diabolik (1968,  PG-13)
105
Straw Dogs (1971,  R)
106
Cul-de-Sac (1966,  Unrated)
107
Mad Love (1935,  Unrated)
108
Pandora's Box (1929,  Unrated)
109
Pat Garrett & Billy the Kid (1973,  R)
110
The Naked Kiss (2001,  Unrated)
111
Pieces (Mil gritos tiene la noche) (1983,  Unrated)
112
Grave of the Vampire (Seed of Terror) (1977,  PG)
113
Rome Armed to the Teeth (Roma a mano armata ) (1978,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments