My Favorite Movies
| fb1228175889's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
2001: A Space Odyssey (1968, G) |
|
| 2 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 3 |
The Shining (1980, R) |
|
| 4 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
| 5 |
Eyes Wide Shut (1999, R) |
|
| 6 |
Vertigo (1958, PG) |
|
| 7 |
Risky Business (1983, R) |
|
| 8 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 9 |
Memento (2000, R) |
|
| 10 |
Midnight Cowboy (1969, R) |
|
| 11 |
Clueless (1995, PG-13) |
|
| 12 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated) |
|
| 13 |
Casablanca (1943, PG) |
|
| 14 |
Annie Hall (1977, PG) |
|
| 15 |
Fiddler on the Roof (1971, G) |
|
| 16 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 17 |
The Departed (2006, R) |
|
| 18 |
Fly Away Home (1996, PG) |
|
| 19 |
The Circus (1928, G) |
|
| 20 |
Rain Man (1988, R) |
|
| 21 |
The Deer Hunter (1978, R) |
|
| 22 |
Brokeback Mountain (2005, R) |
|
| 23 |
Empire of the Sun (1987, PG) |
|
| 24 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 25 |
Out of Africa (1985, PG) |
|
| 26 |
My Own Private Idaho (1991, R) |
|
| 27 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 28 |
Mysterious Skin (2005, NC-17) |
|
| 29 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 30 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 31 |
The Squid and the Whale (2005, R) |
|
| 32 |
Mataharis (2007, Unrated) |
|
| 33 |
Y Tu Mama Tambien (2001, R) |

































