My Favorite Movies


  fb1228205932's Rating My Rating
1
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
Click to Rate
2
Made in Heaven (1987,  PG)
Click to Rate
3
Groundhog Day (1993,  PG)
Click to Rate
4
Portrait of Jennie (1948,  Unrated)
Click to Rate
5
The Fisher King (1991,  R)
Click to Rate
6
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension (1984,  PG)
Click to Rate
7
The Long Kiss Goodnight (1996,  R)
Click to Rate
8
Grosse Pointe Blank (1997,  R)
Click to Rate
9
Trouble in Mind (1985,  R)
Click to Rate
10
Big Fish (2003,  PG-13)
Click to Rate
11
The Wizard of Oz (1939,  G)
Click to Rate
12
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
Click to Rate
13
Dark City (1997,  R)
Click to Rate
14
The Ice Harvest (2005,  R)
Click to Rate
15
Blade Runner (1982,  R)
Click to Rate
16
The Natural (1984,  PG)
Click to Rate
17
The Adventures of Baron Munchausen (1988,  PG)
Click to Rate
18
Brazil (1985,  R)
Click to Rate
19
I'm Not There (2007,  R)
Click to Rate
20
The Searchers (1956,  Unrated)
Click to Rate
21
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
Click to Rate
22
The Magnificent Ambersons (1942,  Unrated)
Click to Rate
23
Citizen Kane (1941,  PG)
Click to Rate
24
Stay (2005,  R)
Click to Rate
25
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
26
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
Click to Rate
27
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
28
High Fidelity (2000,  R)
Click to Rate
29
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Click to Rate
30
The Big Lebowski (1998,  R)
Click to Rate
31
Catch Us If You Can (Having a Wild Weekend) (1965,  Unrated)
Click to Rate
32
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
Click to Rate
33
Blind Fury (1990,  R)
Click to Rate
34
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
Click to Rate
35
The Mouse That Roared (1959,  Unrated)
Click to Rate
36
A History of Violence (2005,  R)
Click to Rate
37
Night Moves (1975,  R)
Click to Rate
38
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
39
Rushmore (1998,  R)
Click to Rate
40
Broken Flowers (2005,  R)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments