Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1229162389's Rating My Rating
1
Fight Club (1999,  R)
2
Coraline (2009,  PG)
3
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
4
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
5
Se souvenir des belles choses (Beautiful Memories) (2003,  Unrated)
6
Bridge to Terabithia (2007,  PG)
7
Memento (2000,  R)
8
The Crow (1994,  R)
9
Donnie Darko (2001,  R)
10
Forrest Gump (1994,  PG-13)
11
Sin City (2005,  R)
12
The Matrix (1999,  R)
13
Pulp Fiction (1994,  R)
14
V for Vendetta (2006,  R)
15
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
16
Sleepy Hollow (1999,  R)
17
Casper (1995,  PG)
18
The Mask (1994,  PG-13)
19
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
20
X-Men (2000,  PG-13)
21
Big Fish (2003,  PG-13)
22
Casablanca (1943,  PG)
23
Dark City (1998,  R)
24
Day Watch (Dnevnoi Dozor) (2007,  R)
25
Ed Wood (1994,  R)
26
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
27
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
28
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
29
The Shining (1980,  R)
30
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
31
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
32
Vincent (1982,  G)
33
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
34
The Terminal (2004,  PG-13)
35
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
36
Hook (1991,  PG)
37
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
38
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
39
Schindler's List (1993,  R)
40
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
41
Being John Malkovich (1999,  R)
42
The Elephant Man (1980,  PG)
43
Key Largo (1948,  Unrated)
44
The Green Mile (1999,  R)
45
Back to the Future (1985,  PG)
46
Back to the Future Part II (1989,  PG)
47
Back to the Future Part III (1990,  PG)
48
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
49
Arizona Dream (1993,  R)
50
Dead Man (1995,  R)
51
Donnie Brasco (1997,  R)
52
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
53
Secret Window (2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments