Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1230696984's Rating My Rating
1
Independence Day (1996,  PG-13)
2
The Longest Day (1962,  G)
3
A Bridge Too Far (1977,  PG)
4
Battle of Britain (1969,  G)
5
Battle of the Bulge (1965,  Unrated)
6
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
7
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
8
The Searchers (1956,  Unrated)
9
The Quiet Man (1952,  Unrated)
10
The Comancheros (1961,  Unrated)
11
Rio Bravo (1998,  Unrated)
12
Stagecoach (1939,  Unrated)
13
Sands of Iwo Jima (1949,  Unrated)
14
They Were Expendable (1945,  Unrated)
15
El Dorado (1967,  Unrated)
16
Blood Alley (1955,  Unrated)
17
The Sons of Katie Elder (1965,  Unrated)
18
Red River (1948,  Unrated)
19
North to Alaska (1960,  Unrated)
20
Rio Lobo (1971,  G)
21
The War Wagon (1967,  Unrated)
22
Back to Bataan (1945,  Unrated)
23
In Harm's Way (1965,  Unrated)
24
Il Buono, il Brutto, il Cattivo. (The Good, the Bad and the Ugly) (1966,  R)
25
Space Cowboys (2000,  PG-13)
26
Dirty Harry (1971,  R)
27
Per un Pugno di Dollari (A Fistful of Dollars) (1964,  R)
28
Pale Rider (1985,  R)
29
Escape from Alcatraz (1979,  PG)
30
For a Few Dollars More (Per qualche dollaro in piů) (1965,  R)
31
In the Line of Fire (1993,  R)
32
High Plains Drifter (1973,  R)
33
Sudden Impact (1983,  R)
34
Firefox (1982,  PG)
35
The Gauntlet (1977,  R)
36
Bronco Billy (1980,  PG)
37
Magnum Force (1973,  R)
38
Hang 'em High (1968,  PG-13)
39
The Eiger Sanction (1975,  R)
40
Where Eagles Dare (1968,  PG)
41
Kelly's Heroes (1970,  PG)
42
Every Which Way But Loose (1978,  PG)
43
Any Which Way You Can (1980,  PG)
44
The Dead Pool (1988,  R)
45
The Enforcer (1976,  R)
46
Two Mules For Sister Sara (1970,  PG)
47
Paint Your Wagon (1969,  PG-13)
48
The Desert Rats (1953,  Unrated)
49
Raid on Rommel (1971,  PG)
50
The Guns of Navarone (1961,  PG)
51
Twelve O'Clock High (1949,  Unrated)
52
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
53
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
54
The Rock (1996,  R)
55
Goldfinger (1964,  PG)
56
The Untouchables (1987,  R)
57
The Hunt for Red October (1990,  PG)
58
Highlander (1986,  R)
59
You Only Live Twice (1967,  PG)
60
Dr. No (1962,  PG)
61
Finding Forrester (2000,  PG-13)
62
From Russia With Love (1963,  PG)
63
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
64
Thunderball (1965,  PG)
65
Never Say Never Again (1983,  PG)
66
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) (1990,  R)
67
The Avengers (1998,  PG-13)
68
Time Bandits (1981,  PG)
69
Rising Sun (1993,  R)
70
Murder on the Orient Express (1974,  PG)
71
The Presidio (1988,  R)
72
The First Great Train Robbery (The Great Train Robbery) (1979,  PG)
73
The Molly Maguires (1970,  PG)
74
Meteor (1979,  PG)
75
Octopussy (1983,  PG)
76
A View to a Kill (1985,  PG)
77
Live and Let Die (1973,  PG)
78
The Man with the Golden Gun (1974,  PG)
79
The Spy Who Loved Me (1977,  PG)
80
Moonraker (1979,  PG)
81
For Your Eyes Only (1981,  PG)
82
The Wild Geese (1978,  R)
83
Curse of the Pink Panther (1983,  PG)
84
Die Another Day (2002,  PG-13)
85
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
86
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
87
GoldenEye (1995,  PG-13)
88
Tomorrow Never Dies (1997,  PG-13)
89
Dante's Peak (1997,  PG-13)
90
The World Is Not Enough (1999,  PG-13)
91
The Thomas Crown Affair (1999,  R)
92
Licence To Kill (1989,  PG)
93
The Living Daylights (1987,  PG)
94
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
95
Night of the Fox (1990,  R)
96
The Blue Max (1966,  Unrated)
97
Operation Crossbow (1965,  Unrated)
98
Spartacus (1960,  PG-13)
99
The Final Countdown (1980,  PG)
100
Gunfight at the O.K. Corral (1957,  Unrated)
101
Romancing the Stone (1984,  PG)
102
The Jewel of the Nile (1985,  PG)
103
Ruthless People (1986,  R)
104
Bottle Shock (2008,  PG-13)
105
Other People's Money (1991,  R)
106
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
107
Caddyshack (1980,  R)
108
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
109
National Lampoon's European Vacation (1985,  PG-13)
110
Vegas Vacation (1997,  PG)
111
Fletch (1985,  PG)
112
Spies Like Us (1985,  PG)
113
Caddyshack II (1988,  PG)
114
Seems Like Old Times (1980,  PG)
115
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
116
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
117
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
118
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
119
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
120
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
121
Air Force One (1997,  R)
122
Blade Runner (1982,  R)
123
The Fugitive (1993,  PG-13)
124
K-19: The Widowmaker (2002,  PG-13)
125
Patriot Games (1992,  R)
126
Clear and Present Danger (1994,  PG-13)
127
American Graffiti (1973,  PG)
128
Force 10 from Navarone (1978,  PG)
129
Bridge to Terabithia (2007,  PG)
130
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
131
Stargate: The Ark of Truth (2008,  Unrated)
132
Stargate: Continuum (2008,  Unrated)
133
The Great Escape (1963,  Unrated)
134
Bullitt (1968,  PG)
135
The Towering Inferno (1974,  PG)
136
The Thomas Crown Affair (1968,  R)
137
Le Mans (1971,  G)
138
The Sand Pebbles (1966,  PG-13)
139
The Reivers (1969,  PG)
140
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
141
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
142
The Sting (1973,  PG)
143
The Verdict (1982,  R)
144
War of the Worlds (2005,  PG-13)
145
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
146
The Last Samurai (2003,  R)
147
Mission Impossible (1996,  PG-13)
148
Top Gun (1986,  PG)
149
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
150
Jerry Maguire (1996,  R)
151
Rain Man (1988,  R)
152
A Few Good Men (1992,  R)
153
Days of Thunder (1990,  R)
154
Risky Business (1983,  R)
155
Black Rain (1989,  R)
156
Men in Black (1997,  PG-13)
157
Men in Black II (2002,  PG-13)
158
Double Jeopardy (1999,  R)
159
Volcano (1997,  PG-13)
160
Under Siege (1992,  R)
161
U.S. Marshals (1997,  PG-13)
162
The Right Stuff (1983,  PG)
163
The Dark Knight (2008,  PG-13)
164
Batman Begins (2005,  PG-13)
165
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
166
The Italian Job (1969,  G)
167
Dirty Rotten Scoundrels (1988,  PG)
168
On Deadly Ground (1994,  R)
169
Educating Rita (1983,  PG)
170
Blame It On Rio (1984,  R)
171
The Ipcress File (1965,  Unrated)
172
Deathtrap (1982,  PG)
173
The Sound of Music (1965,  G)
174
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
175
An American Tail (1986,  G)
176
Must Love Dogs (2005,  PG-13)
177
The Return of the Pink Panther (1975,  G)
178
The Pink Panther (1963,  Unrated)
179
The Pink Panther Strikes Again (1976,  PG)
180
The Revenge of the Pink Panther (1978,  PG)
181
Casino Royale (1967,  G)
182
Trail of the Pink Panther (1982,  PG)
183
What's New Pussycat (1965,  Unrated)
184
The Grapes of Wrath (1940,  Unrated)
185
Midway (The Battle of Midway) (1976,  PG)
186
Fort Apache (1948,  Unrated)
187
Fail-Safe (1964,  Unrated)
188
The Battle of Midway (1942,  Unrated)
189
Eraser (1996,  R)
190
Snow Dogs (2002,  PG)
191
In Like Flint (1967,  Unrated)
192
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
193
Death Wish (1974,  R)
194
Death Hunt (1981,  R)
195
Death Wish 2 (1982,  R)
196
Death Wish 3 (1985,  R)
197
Death Wish V: The Face of Death (1993,  R)
198
Death Wish 4: The Crackdown (1987,  R)
199
Breakheart Pass (1975,  PG)
200
Kid Galahad (1962,  Unrated)
201
Murphy's Law (1986,  R)
202
The Mechanic (1972,  PG)
203
Mr. Majestyk (1974,  PG)
204
Family of Cops (1995,  PG-13)
205
Telefon (1977,  PG)
206
Raid on Entebbe (1977,  Unrated)
207
X-15 (1962,  Unrated)
208
The Sandpiper (1965,  Unrated)
209
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
210
The Mummy (1999,  PG-13)
211
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
212
The Terminator (1984,  R)
213
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
214
Predator (1987,  R)
215
Kindergarten Cop (1990,  PG-13)
216
True Lies (1994,  R)
217
Total Recall (1990,  R)
218
Jingle All the Way (1997,  PG)
219
Twins (1988,  PG)
220
Around the World in 80 Days (2004,  PG)
221
Commando (1985,  R)
222
Conan the Barbarian (1982,  R)
223
Red Heat (1988,  R)
224
I, Robot (2004,  PG-13)
225
Hancock (2008,  PG-13)
226
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
227
Wild Wild West (1999,  PG-13)
228
When Harry Met Sally (1989,  R)
229
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
230
Joe Versus the Volcano (1990,  PG)
231
Courage Under Fire (1996,  R)
232
Innerspace (1987,  PG)
233
The Enemy Below (1957,  Unrated)
234
Anzio (1968,  PG)
235
Thirty Seconds Over Tokyo (1944,  Unrated)
236
Ryan's Daughter (1970,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments