My Favorite Movies


  fb1231830119's Rating My Rating
1
Harold and Maude (1971,  PG)
2
Rushmore (1998,  R)
3
The Godfather (1972,  R)
4
A Clockwork Orange (1971,  R)
5
Taxi Driver (1976,  R)
6
Rosemary's Baby (1968,  R)
7
Lords of Dogtown (2005,  PG-13)
8
Velvet Goldmine (1998,  R)
9
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
10
The Godfather, Part II (1974,  R)
11
The Dark Knight (2008,  PG-13)
12
Son of Rambow (2007,  PG-13)
13
Suburbia (1983,  R)
14
The Decline of Western Civilization (1981,  Unrated)
15
When a Stranger Calls Back (1993,  R)
16
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
17
Brazil (1985,  R)
18
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
19
Time Bandits (1981,  PG)
20
Heaven Can Wait (1978,  PG)
21
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
22
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
23
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
24
Four Rooms (1996,  R)
25
A Room With A View (1985,  R)
26
I Love You to Death (1990,  R)
27
Mean Streets (1973,  R)
28
Trainspotting (1996,  R)
29
Donnie Darko (2001,  R)
30
Better Off Dead (1985,  PG)
31
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
32
Apocalypse Now (1979,  R)
33
Badlands (1973,  PG)
34
The Silence of the Lambs (1991,  R)
35
Dog Day Afternoon (1975,  R)
36
Desperately Seeking Susan (1985,  PG-13)
37
If Lucy Fell (1996,  R)
If Lucy Fell
Eric Schaeffer is a genius, and I've only seen him in one other film. I would like to see a lot more from him. This flick is a real hidden gem.
38
Tootsie (1982,  PG)
39
Kids (1995,  NC-17)
40
The Panic in Needle Park (1971,  PG)
41
From Hell (2001,  R)
42
Sleepy Hollow (1999,  R)
43
Manhattan Murder Mystery (1993,  PG)
44
The Wiz (1978,  G)
45
Bad Timing (1980,  R)
46
Serial Mom (1994,  R)
47
Gigi (1958,  G)
48
JFK (1991,  R)
49
Deconstructing Harry (1997,  R)
50
Léon (The Professional) (1994,  R)
51
GoodFellas (1990,  R)
52
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
53
Love Actually (2003,  R)
54
Where the Buffalo Roam (1980,  R)
55
Fight Club (1999,  R)
56
Angel Heart (1987,  R)
57
Lost In Translation (2003,  R)
58
Blue in the Face (1995,  R)
59
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
60
Jackie Brown (1997,  R)
61
Evil Woods (2008,  R)
Evil Woods
Brad Smith is a bad ass mac daddy.
62
Reservoir Dogs (1992,  R)
63
Who's the Man? (1993,  R)
64
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
65
200 Cigarettes (1999,  R)
66
24 Hour Party People (2002,  R)
67
Repo Man (1984,  R)
68
Sixteen Candles (1984,  PG)
69
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
70
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
71
Purple Rain (1984,  R)
72
The World According to Garp (1982,  R)
73
The Dark Crystal (1982,  PG)
74
Valley Girl (1983,  R)
75
This Is Spinal Tap (1984,  R)
76
Videodrome (1983,  R)
77
Straight to Hell (1987,  R)
78
Car Wash (1976,  PG)
79
Grease (1978,  PG)
80
Annie Hall (1977,  PG)
81
Superfly (1972,  R)
82
Saturday Night Fever (1977,  PG)
83
The Exorcist (1973,  R)
84
Old School (2003,  R)
85
Pulp Fiction (1994,  R)
86
Sin City (2005,  R)
87
The Departed (2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments