My Favorite Movies


  fb1233927116's Rating My Rating
1
Yankee Doodle Dandy (1942,  G)
2
Anchors Aweigh (1945,  Unrated)
3
The Notebook (2004,  PG-13)
4
The Shawshank Redemption (1994,  R)
5
Seven Brides for Seven Brothers (1954,  G)
6
Finding Neverland (2004,  PG)
7
Chaplin (1992,  PG-13)
8
An Officer and a Gentleman (1982,  R)
9
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
10
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
11
Pretty Woman (1990,  R)
12
Yanks (1979,  R)
13
The Sound of Music (1965,  G)
14
Oklahoma! (1955,  G)
15
Rodgers and Hammerstein's Oklahoma! (1999,  Unrated)
16
An American in Paris (1951,  Unrated)
17
Captain Corelli's Mandolin (2001,  R)
18
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
19
Grease (1978,  PG)
20
Footlight Parade (1933,  Unrated)
21
Chaplin Today: Modern Times (2003,  Unrated)
22
Braveheart (1995,  R)
23
Shall We Dance (2004,  PG-13)
24
Chaplin Today: Limelight (2002,  Unrated)
25
The Sting (1973,  PG)
26
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
27
Moonstruck (1987,  PG)
28
Forrest Gump (1994,  PG-13)
29
The Circus (1928,  G)
30
The Great Dictator (1940,  G)
31
On Moonlight Bay (1951,  Unrated)
32
By the Light of the Silvery Moon (1953,  Unrated)
33
Paint Your Wagon (1969,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments