My Favorite Movies


  fb1235338632's Rating My Rating
1
Sleepers (1996,  R)
Sleepers
Wont forget it easily
2
Serendipity (2001,  PG-13)
3
Les Miserables (1998,  PG-13)
4
Les Miserables (1952,  Unrated)
5
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
6
A Good Year (2006,  PG-13)
A Good Year
Just an old romantic at heart, watched it on christmas day with my other half. Everyone else thought it was boring and left! The plan worked then!! Ha! Ha! Joking!!!
7
Tuesdays with Morrie (1999,  Unrated)
8
Definitely, Maybe (2008,  PG-13)
9
The Sound of Music (1965,  G)
10
Little Women (1949,  Unrated)
11
Forrest Gump (1994,  PG-13)
12
Herbie Rides Again (1974,  G)
Herbie Rides Again
Bought every Herbie film for my boy! Watched them over and over, ken fit like. Very corny but cool just the same
13
Oliver! (1968,  G)
14
The King and I (1956,  G)
15
Annie Oakley (,  Unrated)
16
Marley & Me (2008,  PG)
Marley & Me
Loved the film, the book is brilliant! Beautifully written
17
Greyfriars Bobby: The True Story of a Dog (1961,  Unrated)
18
Geordie (1956,  Unrated)
19
Whisky Galore! (Tight Little Island) (1949,  Unrated)
20
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
21
Changeling (2008,  R)
22
Freedom Writers (2007,  PG-13)
23
The Shawshank Redemption (1994,  R)
24
Antwone Fisher (2002,  PG-13)
25
The Way We Were (1973,  PG)
26
Entertaining Angels: The Dorothy Day Story (1996,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments