My Favorite Movies


  fb1237390311's Rating My Rating
1
Back to the Future (1985,  PG)
2
Jurassic Park (1993,  PG-13)
3
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
4
Hook (1991,  PG)
5
Forrest Gump (1994,  PG-13)
6
Braveheart (1995,  R)
7
Back to the Future Part II (1989,  PG)
8
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
9
Back to the Future Part III (1990,  PG)
10
Simon Birch (1998,  PG)
11
Lord of the Flies (1990,  R)
12
Wildcats (1986,  R)
13
Strictly Business (1991,  PG-13)
14
Wedding Crashers (2005,  R)
15
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
16
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
17
The Matrix (1999,  R)
18
Finding Nemo (2003,  G)
19
Transformers (2007,  PG-13)
20
300 (2007,  R)
21
Pulp Fiction (1994,  R)
22
Fight Club (1999,  R)
23
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
24
Grease (1978,  PG)
25
Shrek (2001,  PG)
26
Disney's Aladdin (1992,  G)
27
The Return of Jafar (Aladdin 2) (1994,  G)
28
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
29
History of the World -- Part I (1981,  R)
30
The Adventures of Young Indiana Jones: Daredevils of the Desert (1992,  Unrated)
31
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
32
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
33
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
34
The Adventures of Young Indiana Jones: Scandal of 1920 (2008,  Unrated)
35
The Adventures of Young Indiana Jones: The Trenches of Hell (1999,  Unrated)
36
The Adventures of Young Indiana Jones: Masks of Evil (1999,  Unrated)
37
The Adventures of Young Indiana Jones: Treasure of the Peacock's Eye (1995,  Unrated)
38
The Adventures of Young Indiana Jones: Adventures in the Secret Service (1999,  Unrated)
39
The Adventures of Young Indiana Jones: Spring Break Adventure (1999,  Unrated)
40
The Adventures of Young Indiana Jones: Love's Sweet Song (2007,  Unrated)
41
The Adventures of Young Indiana Jones: Demons of Deception (2007,  Unrated)
42
The Adventures of Young Indiana Jones: Oganga, the Giver and Taker of Life (1999,  Unrated)
43
The Adventures of Young Indiana Jones: Journey of Radiance (1999,  Unrated)
44
The Adventures of Young Indiana Jones: Tales of Innocence (1999,  Unrated)
45
The Adventures of Young Indiana Jones: The Perils of Cupid (1999,  Unrated)
46
The Adventures of Young Indiana Jones: The Phantom Train of Doom (2000,  Unrated)
47
The Adventures of Young Indiana Jones: Passion for Life (1999,  Unrated)
48
The Adventures of Young Indiana Jones: My First Adventure (1999,  Unrated)
49
The Adventures of Young Indiana Jones: Travels with Father (1996,  Unrated)
50
The Adventures of Young Indiana Jones: Hollywood Follies (1994,  Unrated)
51
The Adventures of Young Indiana Jones: Attack of the Hawkmen (1995,  Unrated)
52
Big Top Pee-Wee (1988,  PG)
53
The Godfather (1972,  R)
54
The Godfather, Part II (1974,  R)
55
The Godfather, Part III (1990,  R)
56
Thursday (1998,  R)
57
The Boondock Saints (1999,  R)
58
Green Street Hooligans (2005,  R)
59
I Am Legend (2007,  PG-13)
60
Willow (1988,  PG)
61
The Wind in the Willows (Mr. Toad's Wild Ride) (1997,  PG)
62
The Wind in the Willows (2006,  Unrated)
63
The Wind in the Willows (1995,  Unrated)
64
The Wind in the Willows (1949,  Unrated)
65
Anne of Windy Poplars (Anne of Windy Willows) (1940,  Unrated)
66
Harry Tracy (1982,  Unrated)
67
Drugstore Cowboy (1989,  R)
68
Crocodile Dundee (1986,  PG-13)
69
Crocodile Dundee II (1988,  PG)
70
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
71
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
72
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
73
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
74
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
75
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
76
Star Wars: The Clone Wars (2008,  PG)
77
Quentin Tarantino's Star Wars (1998,  Unrated)
78
Star Trek: Operation Beta Shield (2008,  Unrated)
79
Star Trek - Nemesis (2002,  PG-13)
80
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
81
Star Trek: The Motion Picture (1979,  G)
82
Star Trek Generations (1994,  PG)
83
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
84
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
85
Star Trek - Insurrection (1998,  PG)
86
Star Trek III - The Search for Spock (1984,  PG)
87
Star Trek (2009,  PG-13)
88
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991,  PG)
89
Star Trek V - The Final Frontier (1989,  PG)
90
The Fifth Element (1997,  PG-13)
91
Saving Grace (2000,  R)
92
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
93
Groundhog Day (1993,  PG)
94
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
95
The Lion King (1994,  G)
96
The Little Mermaid (1989,  G)
97
Beauty and the Beast (1991,  G)
98
Batman Begins (2005,  PG-13)
99
Batman (1989,  PG-13)
100
Batman: The Movie (1966,  PG)
101
Batman Gotham Knight (2008,  Unrated)
102
Batman Returns (1992,  PG-13)
103
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
104
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
105
The Lord of the Rings (1978,  PG)
106
The Hobbit (1978,  Unrated)
107
The Hobbit (2011,  Unrated)
108
The Return of the King (1980,  R)
109
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
110
X-Men (2000,  PG-13)
111
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
112
X-Men Origins: Magneto (2013,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments