Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1238616162's Rating My Rating
1
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
2
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
3
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
4
Platoon (1986,  R)
5
The Land That Time Forgot (1975,  PG)
6
Weird Science (1985,  PG-13)
7
Blazing Saddles (1974,  R)
8
Star Trek (2009,  PG-13)
9
Scary Movie (2000,  R)
10
American Pie (1999,  R)
11
Creepshow (1982,  R)
12
The Matrix (1999,  R)
13
Transformers (2007,  PG-13)
14
Wedding Crashers (2005,  R)
15
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
16
Forrest Gump (1994,  PG-13)
17
Finding Nemo (2003,  G)
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
20
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
21
Beverly Hills Cop (1984,  R)
22
Beverly Hills Cop II (1987,  R)
23
Beverly Hills Cop III (1994,  R)
24
Leviathan (1989,  R)
25
RoboCop (1987,  R)
26
Alien (1979,  R)
27
Aliens (1986,  R)
28
Best Friends (2005,  Unrated)
29
Top Secret! (1984,  PG)
30
Airplane! (1980,  PG)
31
Airplane 2 - The Sequel (1982,  PG)
32
Cocktail (1988,  R)
33
The Cannonball Run (1981,  PG)
34
Cannonball Run II (1984,  PG)
35
Poltergeist (1982,  PG)
36
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
37
Hooper (1978,  PG)
38
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
39
Three For The Road (1987,  PG)
40
Stick (1985,  R)
41
Jaws (1975,  PG)
42
Jaws 2 (1978,  PG)
43
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
44
The Shining (1980,  R)
45
20,000 Leagues Under The Sea (1954,  G)
46
The Godfather (1972,  R)
47
The Godfather, Part II (1974,  R)
48
The Godfather, Part III (1990,  R)
49
The Goonies (1985,  PG)
50
The Usual Suspects (1995,  R)
51
Predator (1987,  R)
52
Decoy (1995,  R)
53
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
54
The Fifth Element (1997,  PG-13)
55
True Romance (1993,  R)
56
Heathers (1988,  R)
57
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
58
The Princess Bride (1987,  PG)
59
Psycho (1960,  R)
60
Total Recall (1990,  R)
61
The Amityville Horror (1979,  R)
62
The Amityville Horror (2005,  R)
63
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) (2002,  R)
64
Van Wilder: The Rise of Taj (Van Wilder 2) (2006,  R)
65
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
66
National Lampoon's European Vacation (1985,  PG-13)
67
Scavenger Hunt (1979,  PG)
68
The Lost Boys (1987,  R)
69
Friday the 13th (1980,  R)
70
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
71
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
72
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
73
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
74
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
75
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
76
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
77
Shriek if You Know What I Did Last Friday the 13th (2000,  R)
78
Halloween (1978,  R)
79
Halloween II (1981,  R)
80
Halloween III - Season of the Witch (1982,  R)
81
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
82
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989,  R)
83
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) (1998,  R)
84
Halloween H2O (1998,  R)
85
Commando (1985,  R)
86
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
87
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965,  R)
88
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
89
Cat Ballou (1965,  Unrated)
90
Jurassic Park (1993,  PG-13)
91
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
92
Jurassic Park III (2001,  PG-13)
93
One of Our Dinosaurs Is Missing (1975,  G)
94
The Rift (Endless Descent) (1990,  R)
95
Gymkata (1985,  R)
96
Day of the Triffids (1963,  Unrated)
97
The Blob (1958,  Unrated)
98
The Towering Inferno (1974,  PG)
99
The Running Man (1987,  R)
100
Invasion U.S.A. (1985,  PG)
101
Lone Wolf McQuade (1983,  PG)
102
New One-Armed Swordsman (San duk bei do) (1973,  Unrated)
103
Mad Max (1979,  R)
104
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
105
Mad Max Beyond Thunderdome (Mad Max 3) (1985,  PG-13)
106
Hard Rain (1997,  R)
107
Full Metal Jacket (1987,  R)
108
The Abyss (1989,  PG-13)
109
Ghost Ship (2002,  R)
110
Titanic (1997,  PG-13)
111
Creepshow 2 (1987,  R)
112
Creepshow III (2006,  R)
113
Tears of the Sun (2003,  R)
114
Die Hard (1988,  R)
115
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
116
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
117
Black Hawk Down (2001,  R)
118
Ronin (1998,  R)
119
King Kong (1933,  Unrated)
120
King Kong (2005,  PG-13)
121
Critters (1986,  PG-13)
122
Critters 2 - The Main Course (1988,  PG-13)
123
Critters 3 - You Are What They Eat (1991,  PG-13)
124
Critters 4 - They're Invading Your Space (1991,  PG-13)
125
Alien 3 (1992,  R)
126
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
127
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
128
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
129
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
130
Rambo (1986,  Unrated)
131
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
132
Rambo III (1988,  R)
133
DNA (Genetic Code) (1997,  R)
134
The Wanderers (1973,  R)
135
Better Off Dead (1985,  PG)
136
Hot Pursuit (1987,  PG-13)
137
The Sure Thing (1985,  PG-13)
138
Action Jackson (1988,  R)
139
Pitch Black (2000,  R)
140
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
141
Braveheart (1995,  R)
142
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
143
300 (2007,  R)
144
Donnie Darko (2001,  R)
145
Gladiator (2000,  R)
146
Grease (1978,  PG)
147
Mean Girls (2004,  PG-13)
148
Old School (2003,  R)
149
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
150
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
151
Pulp Fiction (1994,  R)
152
Sin City (2005,  R)
153
The Departed (2006,  R)
154
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
155
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
156
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
157
The Shawshank Redemption (1994,  R)
158
Absolute Power (1997,  R)
159
Step Up (2006,  PG-13)
160
Step Up 2 the Streets (2008,  PG-13)
161
Romeo Must Die (2000,  R)
162
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
163
Out for a Kill (2003,  R)
164
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
165
Bad Boys (1995,  R)
166
Bad Boys II (2003,  R)
167
The Big Hit (1998,  R)
168
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
169
Star Trek III - The Search for Spock (1984,  PG)
170
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
171
Star Trek V - The Final Frontier (1989,  PG)
172
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991,  PG)
173
Star Trek Generations (1994,  PG)
174
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
175
Star Trek - Insurrection (1998,  PG)
176
Star Trek - Nemesis (2002,  PG-13)
177
I'm Gonna Git You Sucka! (1988,  R)
178
The Breakfast Club (1985,  R)
179
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
180
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
181
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
182
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
183
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
184
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
185
Heartbreak Ridge (1986,  R)
186
Murder at 1600 (1997,  R)
187
The Art of War (2000,  R)
188
The Art of War II: Betrayal (2008,  R)
189
Blade (1998,  R)
190
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
191
Blade - Trinity (2004,  R)
192
Blade Runner (1982,  R)
193
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
194
Fantastic Four (2005,  PG-13)
195
The Punisher (2004,  R)
196
Deep Blue Sea (1999,  R)
197
Arachnophobia (1990,  PG-13)
198
Eight Legged Freaks (2002,  PG-13)
199
Hostel (2006,  R)
200
Hostel: Part II (2007,  R)
201
The Pink Panther (1963,  Unrated)
202
The Return of the Pink Panther (1975,  G)
203
The Pink Panther Strikes Again (1976,  PG)
204
The Revenge of the Pink Panther (1978,  PG)
205
Trail of the Pink Panther (1982,  PG)
206
Curse of the Pink Panther (1983,  PG)
207
The 7th Voyage of Sinbad (1958,  G)
208
Sinbad and the Eye of the Tiger (1977,  G)
209
The Golden Voyage of Sinbad (1973,  G)
210
Sinbad of the Seven Seas (1989,  PG-13)
211
Sinbad the Sailor (1947,  Unrated)
212
Clash of the Titans (1981,  PG)
213
Warlords of Atlantis (Warlords of the Deep) (1978,  PG)
214
The Longest Yard (2005,  PG-13)
215
The Condemned (2007,  R)
216
Stone Cold (1991,  R)
217
The Hunt for Red October (1990,  PG)
218
Crimson Tide (1995,  R)
219
The Score (2001,  R)
220
Arena (1989,  PG-13)
221
The Ice Pirates (1984,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments