My Favorite Movies


  fb1239015567's Rating My Rating
1
The Slumber Party Massacre (1982,  R)
2
Slumber Party Massacre II (Don't Let Go) (1987,  R)
3
Slumber Party Massacre III (Stab in the Dark) (1990,  R)
4
Sorority House Massacre (1987,  R)
5
Sorority House Massacre II (Night Frenzy) (Nighty Nightmare) (1990,  R)
6
The Movie House Massacre (Blood Theater) (1984,  R)
7
Slaughter High (1986,  R)
8
Cheerleader Massacre (2003,  R)
9
Cheerleader Camp (1988,  R)
10
The Baby Doll Murders (1992,  R)
11
Return to Horror High (1987,  R)
12
Splatter University (1984,  R)
13
Mountaintop Motel Massacre (1986,  R)
14
Class of 1999 (1990,  R)
15
The Food of the Gods (1976,  G)
16
Food of the Gods II (1989,  Unrated)
17
Massacre at Central High (Blackboard Massacre) (1976,  R)
18
House of Wax (1953,  PG)
19
Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama (1988,  R)
20
Chainsaw Sally (2004,  R)
Chainsaw Sally
Purely AMAZING! UNLIMITED STARS!
21
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
22
The Texas Chainsaw Massacre 2 (1986,  R)
23
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III (1990,  R)
24
The Texas Chainsaw Massacre - The Next Generation (The Return of the Texas Chainsaw Massacre) (1994,  R)
25
Texas Chainsaw Massacre: A Family Portrait (1988,  Unrated)
26
Texas Chainsaw Massacre: The Shocking Truth (2000,  Unrated)
27
The Texas Chainsaw Massacre (2003,  R)
28
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006,  R)
29
The Last Horror Movie (2004,  R)
30
Meatball Machine (2005,  Unrated)
31
Audition (Ôdishon) (1999,  R)
32
Ringu ( Ring) (1998,  Unrated)
33
Rasen (1998,  Unrated)
34
Ringu 0 (2000,  Unrated)
35
Ringu 2 (1999,  Unrated)
36
Ju-on: The Grudge (Ju-on 3) (2003,  R)
37
Ju-on: The Grudge 2 (2003,  R)
38
Chakushin Ari (One Missed Call) (2003,  R)
39
Chakushin ari 2 (One Missed Call 2) (2005,  R)
40
Chakushin ari final (One Missed Call Final) (2006,  R)
41
Infection (2005,  Unrated)
42
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001,  R)
43
Shutter (They Are Around Us) (2004,  R)
44
Halloween (1978,  R)
45
Halloween II (1981,  R)
46
Halloween III - Season of the Witch (1982,  R)
47
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
48
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989,  R)
49
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) (1998,  R)
50
Halloween H2O (1998,  R)
51
Halloween - Resurrection (2002,  R)
52
Halloween (2007,  R)
53
Halloween Night (2006,  Unrated)
54
Cut (2000,  R)
55
Urban Legend (1998,  R)
56
Urban Legends: Final Cut (2000,  R)
57
Urban Legends - Bloody Mary (2005,  R)
58
Final Stab (Final Scream) (2001,  Unrated)
59
Soul Survivors (2000,  R)
60
Leprechaun (1993,  R)
61
Leprechaun 2 (1994,  R)
62
Leprechaun 3 (1995,  R)
63
Leprechaun 4 - In Space (1997,  R)
64
Leprechaun in the Hood (2000,  R)
65
Leprechaun - Back 2 Tha Hood (2003,  R)
66
Pumpkinhead (1988,  R)
67
Pumpkinhead II: Blood Wings (Pumpkinhead 2: The Demon Returns) (1994,  R)
68
Pumpkinhead: Ashes to Ashes (2006,  Unrated)
69
Pumpkinhead: Blood Feud (Pumpkinhead 4) (2007,  R)
70
Sei donne per l'assassino (Blood and Black Lace) (Six Women for the Murderer) (1960,  Unrated)
71
Reazione a catena (A Bay of Blood) (Twitch of the Death Nerve) (1971,  R)
72
Deliria (Bloody Bird)(Sound Stage Massacre)(Stage Fright) (1987,  Unrated)
73
Gojira (1956,  Unrated)
74
Godzilla vs. Mothra (Mosura tai Gojira) (1964,  Unrated)
75
Gojira (Godzilla 1985: The Legend Is Reborn) (1985,  PG)
76
Godzilla vs. King Ghidorah (Gojira tai Kingu Gidorâ) (2003,  Unrated)
77
Godzilla and Mothra: The Battle for Earth (Gojira tai Mosura) (1992,  Unrated)
78
Gojira VS Supesugojira (Godzilla vs. Space Godzilla) (1994,  Unrated)
79
Godzilla (1998,  PG-13)
80
Godzilla: Final Wars (2004,  PG)
81
Godzilla Vs. Destroyah (,  R)
82
Godzilla Vs. Biollante (,  PG)
83
Godzilla 2000 (2000,  PG)
84
Godzilla: Tokyo S.O.S. (2003,  Unrated)
85
Godzilla - Tokyo S.O.S. (,  PG)
86
Son of Godzilla (1967,  PG)
87
Godzilla Vs Hedorah (1971,  G)
88
Godzilla vs. Megaguirus (2000,  Unrated)
89
Godzilla Against Mechagodzilla (2002,  Unrated)
90
Godzilla vs. Megalon (1973,  G)
91
Bambi Meets Godzilla (1969,  Unrated)
92
Godzilla Vs Mechagodzilla II (1993,  PG)
93
King Kong vs. Godzilla (1963,  Unrated)
94
Godzilla, Mothra and King Ghidorah - Giant Monsters All-Out Attack (2001,  Unrated)
95
Godzilla Vs. Monster Zero (1970,  G)
96
Godzilla vs. the Sea Monster (1966,  PG)
97
Godzilla Vs Gigan 1972 (1977,  PG)
98
Godzilla Vs Mechagodzilla 1974 (1974,  G)
99
Godzilla and Other Movie Monsters (1998,  Unrated)
100
Godzilla, King of the Monsters! (1956,  Unrated)
101
Invasion of the Astro-Monster (Godzilla vs. Monster Zero) (1965,  Unrated)
102
Gigantis the Fire Monster (Godzilla Raids Again)(Gojira's Counterattack)(The Volcano Monster) (1955,  Unrated)
103
Friday the 13th (1980,  R)
104
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
105
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
106
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
107
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
108
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
109
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
110
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
111
Friday the 13th - From Crystal Lake to Manhattan (,  R)
112
Jason Goes to Hell - The Final Friday (1993,  R)
113
Jason X (2002,  R)
114
Freddy vs. Jason (2003,  R)
115
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
116
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
117
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
118
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
119
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
120
Freddy's Dead - The Final Nightmare (1991,  R)
121
Wes Craven's New Nightmare (1994,  R)
122
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
123
Dawn of the Dead (1979,  R)
124
Day of the Dead (1985,  Unrated)
125
Land of the Dead (2005,  R)
126
Day of the Dead (2008,  R)
127
Diary of the Dead (2007,  R)
128
Night of the Living Dead (1990,  R)
129
Dawn of the Dead (2004,  R)
130
Day of the Dead (,  Unrated)
131
Day of the Dead 2 - Contagium (2005,  R)
132
Shaun of the Dead (2004,  R)
133
Night of the Living Dead 3D (2006,  R)
134
Flight of the Living Dead: Outbreak on a Plane (Plane Dead) (2007,  Unrated)
135
Dead and Breakfast (2005,  R)
136
House of the Dead (2003,  R)
137
House of the Dead 2: Dead Aim (All Guts No Glory) (2006,  R)
138
The Return of the Living Dead (1985,  R)
139
Return of the Living Dead Part II (1988,  R)
140
Return of the Living Dead 3 (1993,  R)
141
Return of the Living Dead: Necropolis (2005,  R)
142
Return of the Living Dead 5: Rave to the Grave (2005,  R)
143
Hood of the Living Dead (2004,  R)
144
Paura nella città dei morti viventi (City Of The Living Dead) (The Gates of Hell) (1980,  R)
145
Zombi 2 (Zombie) (Zombie Flesh Eaters) (Zombie 2: The Dead are Among Us)(Island of the Flesh-Eaters) (1980,  R)
146
Zombi 3 (Zombie Flesh Eaters 2) (1988,  R)
147
Hell of the Living Dead (Virus)(Zombie Creeping Flesh)(Zombie Inferno)(Night of the Zombies) (1981,  Unrated)
148
The Amityville Horror (1979,  R)
149
Amityville II: The Possession (1982,  R)
150
Amityville 3-D (1983,  PG)
151
Amityville IV: The Evil Escapes (1989,  R)
152
The Amityville Curse (1990,  R)
153
Amityville 1992: It's About Time (1992,  R)
154
Amityville - New Generation (1993,  R)
155
Amityville: Dollhouse (1997,  R)
156
Phantasm (1979,  R)
157
Phantasm II (1988,  R)
158
Phantasm III: Lord of the Dead (1994,  R)
159
Phantasm IV: Oblivion (1998,  R)
160
Puppet Master (1989,  R)
161
Puppet Master II (Puppet Master 2: His Unholy Creations) (1990,  R)
162
Puppet Master III: Toulon's Revenge (1991,  R)
163
Puppet Master IV (Puppet Master 4) (1993,  R)
164
Puppet Master V (Puppet Master 5: The Final Chapter) (1994,  R)
165
Curse of the Puppet Master (1998,  R)
166
Retro Puppet Master (Puppet Master 7) (1999,  PG-13)
167
Puppet Master: The Legacy (2003,  Unrated)
168
Demonic Toys (Dangerous Toys) (1992,  R)
169
Dollman (1991,  R)
170
Dollman vs. Demonic Toys (1993,  R)
171
Puppet Master vs Demonic Toys (Demonic Toys 3) (2004,  Unrated)
172
Trancers (1985,  PG-13)
173
Trancers II: The Return of Jack Deth (1991,  R)
174
Trancers III: Deth Lives (1992,  R)
175
Trancers 4: Jack of Swords (1994,  R)
176
Trancers 5: Sudden Deth (1995,  R)
177
Trancers 6: Life After Deth (2004,  R)
178
Scanners (1981,  R)
179
Scanners II: The New Order (1991,  R)
180
Scanners III: The Takeover (Scanner Force) (1992,  R)
181
Scanner Cop (1994,  R)
182
Scanner Cop II (Scanners: The Showdown) (1994,  R)
183
The Toxic Avenger (1984,  R)
184
The Toxic Avenger, Part II (1989,  R)
185
The Toxic Avenger Part III: The Last Temptation of Toxie (1989,  R)
186
Citizen Toxie: The Toxic Avenger IV (2000,  Unrated)
187
Maniac! (1980,  Unrated)
188
Saw (2004,  R)
189
Saw II (2005,  R)
190
Saw III (2006,  R)
191
Saw IV (2007,  R)
192
Saw V (2008,  R)
193
Candyman (1992,  R)
194
Candyman 2 - Farewell to the Flesh (1994,  R)
195
Candyman 3: Day of the Dead (1999,  R)
196
Psycho (1960,  R)
197
Psycho II (1983,  R)
198
Psycho III (1986,  R)
199
Psycho IV: The Beginning (1991,  R)
200
Psycho (1998,  R)
201
The Video Dead (1987,  R)
202
Psycho Cop (1988,  R)
203
Psycho Cop Returns (1994,  R)
204
American Psycho (2000,  R)
205
American Psycho II: All American Girl (2002,  R)
206
Psycho Beach Party (2000,  Unrated)
207
Bloody Murder (1999,  R)
208
Bloody Murder 2: Closing Camp (Halloween Camp) (2003,  R)
209
Scream Bloody Murder (2003,  Unrated)
210
Hostel (2006,  R)
211
Hostel: Part II (2007,  R)
212
Motel Hell (1980,  R)
213
Black Christmas (1974,  R)
214
Black Christmas (2006,  R)
215
Christmas Evil (You Better Watch Out) (1980,  R)
216
Silent Night, Deadly Night (1984,  R)
217
Silent Night, Deadly Night - Pt. 2 (1987,  R)
218
Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out! (Blind Terror) (1989,  Unrated)
219
Silent Night, Deadly Night 4: Initiation (Bugs) (1990,  R)