Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1243448042's Rating My Rating
1
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
2
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
3
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
4
American Graffiti (1973,  PG)
5
Easy Rider (1969,  R)
6
Up in Smoke (1978,  R)
7
The Blues Brothers (1980,  R)
8
Friday (1995,  R)
9
How High (2001,  R)
10
Pineapple Express (2008,  R)
11
You Don't Mess with the Zohan (2008,  PG-13)
12
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
13
Pulp Fiction (1994,  R)
14
Sin City (2005,  R)
15
Fight Club (1999,  R)
16
Kung Fu Hustle (2005,  R)
17
Enter the Dragon (1973,  R)
18
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) (2008,  R)
19
Drunken Master (Jui kuen) (1978,  R)
20
Beerfest (2006,  R)
21
Superbad (2007,  R)
22
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
23
Heavy Metal (1981,  R)
24
Labyrinth (1986,  PG)
25
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
26
The Jungle Book (1967,  PG)
27
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
28
Surf's Up (2007,  PG)
29
The Transformers - The Movie (1986,  PG)
30
Transformers (2007,  PG-13)
31
Iron Man (2008,  PG-13)
32
Tropic Thunder (2008,  R)
33
Grandma's Boy (2006,  R)
34
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
35
Half Baked (1998,  R)
36
Dazed and Confused (1993,  R)
37
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
38
Lords of Dogtown (2005,  PG-13)
39
Drift Alliance: Bad as Hell (2006,  Unrated)
40
The Choppers (1961,  Unrated)
41
The Fast and the Furious (1954,  Unrated)
42
Vanishing Point (1971,  R)
43
Cannonball (1976,  PG)
44
Mother, Jugs & Speed (1976,  PG)
45
The Wild Ride (Velocity) (1960,  PG-13)
46
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
47
The Warriors (1979,  R)
48
Bad (1977,  R)
49
Colors (1988,  R)
50
American Gangster (2007,  R)
51
Boss'n Up (2005,  Unrated)
52
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood (1996,  R)
53
House Party (1990,  R)
54
Weekend at Bernie's (1989,  PG-13)
55
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
56
Meatballs (1979,  PG)
57
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
58
Coming to America (1988,  R)
59
Harry and the Hendersons (1987,  PG)
60
Back to the Future (1985,  PG)
61
Spaceballs (1987,  PG)
62
Revenge of the Nerds (1984,  R)
63
Weird Science (1985,  PG-13)
64
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
65
Gremlins (1984,  PG)
66
The Goonies (1985,  PG)
67
The Monster Squad (1987,  PG-13)
68
The 'Burbs (1989,  PG)
69
Frankenstein (1931,  Unrated)
70
Dracula (1931,  Unrated)
71
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
72
Underworld (2003,  R)
73
Hellboy (2004,  PG-13)
74
The Dark Knight (2008,  PG-13)
75
Batman Returns (1992,  PG-13)
76
The Crow (1994,  R)
77
Constantine (2005,  R)
78
The Matrix (1999,  R)
79
They Live (1988,  R)
80
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
81
The Fifth Element (1997,  PG-13)
82
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
83
The Terminator (1984,  R)
84
Predator (1987,  R)
85
Aliens (1986,  R)
86
Dune (1984,  PG-13)
87
Blade Runner (1982,  R)
88
TRON (1982,  PG)
89
Akira (1988,  R)
90
The Running Man (1987,  R)
91
Mad Max (1979,  R)
92
Lethal Weapon (1987,  R)
93
Die Hard (1988,  R)
94
Bloodsport (1988,  R)
95
Kickboxer (1989,  R)
96
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) (2005,  R)
97
Rumble in the Bronx (Hung faan aau) (1996,  R)
98
Ninja Scroll (1995,  Unrated)
99
Fist of the North Star (,  R)
100
300 (2007,  R)
101
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
102
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
103
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1997,  PG-13)
104
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
105
Clash of the Titans (1981,  PG)
106
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
107
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
108
Wayne's World (1992,  PG-13)
109
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
110
Mallrats (1995,  R)
111
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
112
Who's Your Caddy? (2007,  PG-13)
113
Caddyshack (1980,  R)
114
The Jerk (1979,  R)
115
Blazing Saddles (1974,  R)
116
Balls of Fury (2007,  PG-13)
117
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
118
Mystery Men (1999,  PG-13)
119
Undercover Brother (2002,  PG-13)
120
Training Day (2001,  R)
121
Baby Boy (2001,  R)
122
Belly (1998,  R)
123
Boyz n the Hood (1991,  R)
124
Reservoir Dogs (,  R)
125
The Usual Suspects (1995,  R)
126
Carlito's Way (1993,  R)
127
GoodFellas (1990,  R)
128
Scarface (1983,  R)
129
Casino (1995,  R)
130
The Departed (2006,  R)
131
The Boondock Saints (1999,  R)
132
Point Break (1991,  R)
133
The Way of the Gun (2000,  R)
134
Blueberry (Renegade) (2004,  R)
135
Three Amigos! (1986,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments