My Favorite Movies


  fb1245530364's Rating My Rating
1
Jaws (1975,  PG)
2
Jurassic Park (1993,  PG-13)
3
The Prophecy (1995,  R)
4
Behind the Red Door (2003,  R)
5
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
6
The Silence of the Lambs (1991,  R)
7
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
8
The Shining (1980,  R)
9
The Prophecy II: Ashtown (1997,  R)
10
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
11
Hannibal (2001,  R)
12
The Sting (1973,  PG)
13
Anger Management (2003,  PG-13)
14
The Lost Boys (1987,  R)
15
Flatliners (1990,  R)
16
The Bucket List (2007,  PG-13)
17
The Prophecy 3: The Ascent (2000,  R)
18
Sleepy Hollow (1999,  R)
19
The Lion King (1994,  G)
20
Hamlet (1996,  PG-13)
21
The Missouri Breaks (1976,  PG)
22
Easy Rider (1969,  R)
23
Batman (1989,  PG-13)
24
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
25
The Pledge (2001,  R)
26
The Postman Always Rings Twice (1981,  PG)
27
Goin' South (1978,  PG)
28
Suicide Kings (1997,  R)
29
The Way We Were (1973,  PG)
30
Mirrors (2008,  R)
31
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
32
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
33
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
34
1492: Conquest of Paradise (1992,  PG-13)
35
Magnolia (1999,  R)
36
Rocky (1976,  PG)
37
Freeway (1996,  R)
38
Flashback (1990,  R)
39
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
40
The Taking of Pelham One Two Three (The Taking of Pelham 1 2 3) (1974,  R)
41
Red Dragon (2002,  R)
42
Batman Returns (1992,  PG-13)
43
I Trust You to Kill Me (2006,  R)
44
Saturday Night Live: The Best of Christopher Walken (2004,  Unrated)
45
Last Light (1993,  R)
46
Stand by Me (1986,  R)
47
Truth or Consequences, N.M. (1997,  R)
48
Chinatown (1974,  R)
49
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
50
1969 (1988,  R)
51
Renegades (1989,  R)
52
The Last Days of Frankie the Fly (1997,  R)
53
The Killing Time (1987,  R)
54
Mouse Hunt (Mousehunt) (1997,  PG)
55
Dead Heat (I Fought the Law) (2002,  Unrated)
56
The Deer Hunter (1978,  R)
57
The Piano (1993,  R)
58
Merlin (1998,  PG)
59
The Horse Whisperer (1998,  PG-13)
60
Nick of Time (1995,  R)
61
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
62
A Bridge Too Far (1977,  PG)
63
The Witches of Eastwick (1987,  R)
64
The Dead Zone (1983,  R)
65
King of New York (1990,  R)
66
Romance and Cigarettes (2007,  R)
67
Paradise Found (2003,  R)
68
A View to a Kill (1985,  PG)
69
Brotherhood of Justice (1986,  Unrated)
70
At Close Range (1986,  R)
71
Around the Bend (2004,  R)
72
The Funeral (1996,  R)
73
Communion (1989,  R)
74
Heaven's Gate (1980,  R)
75
Event Horizon (1997,  R)
76
Eye For An Eye (1996,  R)
77
A Man for All Seasons (1966,  G)
78
Custer of the West (1967,  G)
79
Swashbuckler (1976,  PG)
80
Fracture (2007,  R)
81
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
82
Hearts in Atlantis (2001,  PG-13)
83
The Remains of the Day (1993,  PG)
84
The Bounty (1984,  PG)
85
The Edge (1997,  R)
86
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
87
Bad Company (2002,  PG-13)
88
24: Redemption (2008,  Unrated)
89
Barefoot in the Park (1967,  G)
90
The Deep (1977,  PG)
91
The Electric Horseman (1979,  PG)
92
What Women Want (2001,  PG-13)
93
Bicentennial Man (1999,  PG)
94
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
95
The Passion of the Christ (2004,  R)
96
The Many Faces of Zorro (1999,  Unrated)
97
The Patriot (2000,  R)
98
Braveheart (1995,  R)
99
The Little Shop of Horrors (1960,  Unrated)
100
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
101
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
102
Peter Pan (2003,  PG)
103
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
104
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
105
Dragonheart (1996,  PG-13)
106
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
107
Ironweed (1987,  R)
108
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
109
Dr. Dolittle (1998,  PG-13)
110
Dr. Dolittle 2 (2001,  PG)
111
Beverly Hills Cop (1984,  R)
112
Beverly Hills Cop II (1987,  R)
113
American History X (1998,  R)
114
25th Hour (2002,  R)
115
Down in the Valley (2005,  R)
116
Mystic River (2003,  R)
117
The River Wild (1994,  PG-13)
118
Titanic (1997,  PG-13)
119
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
120
Gangs of New York (2002,  R)
121
Taking Lives (2004,  Unrated)
122
The Aviator (2004,  PG-13)
123
Benny & Joon (1993,  PG)
124
Don Juan DeMarco (1994,  PG-13)
125
Ed Wood (1994,  R)
126
Dead Man (1995,  R)
127
Donnie Brasco (1997,  R)
128
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
129
The Ninth Gate (1999,  R)
130
Chocolat (2000,  PG-13)
131
Blow (2001,  R)
132
Domino (2005,  R)
133
Die Hard (1988,  R)
134
From Hell (2001,  R)
135
Secret Window (2004,  PG-13)
136
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
137
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
138
Australia (2008,  PG-13)
139
King Kong (2005,  PG-13)
140
Unforgettable (1995,  R)
141
Atonement (2007,  R)
142
The Ring (2002,  PG-13)
143
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
144
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
145
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
146
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
147
Becoming Jane (2007,  PG)
148
Rocky Balboa (2006,  PG)
149
Rocky IV (1985,  PG)
150
Rocky II (1979,  PG)
151
Rocky III (1982,  PG)
152
Rocky V (1990,  PG-13)
153
Stop! or My Mom Will Shoot (1992,  PG-13)
154
Cop Land (1997,  R)
155
Staying Alive (1983,  PG)
156
The Expendables (2010,  Unrated)
157
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
158
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
159
Cirque du Freak: The Vampire's Assistant (2009,  PG-13)
160
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982,  PG)
161
Prizzi's Honor (1985,  R)
162
Star Trek Generations (1994,  PG)
163
Star Trek III - The Search for Spock (1984,  PG)
164
Star Trek VI - The Undiscovered Country (1991,  PG)
165
Star Trek V - The Final Frontier (1989,  PG)
166
Mulan (1998,  G)
167
The Lion King 2 - Simba's Pride (1998,  G)
168
Schindler's List (1993,  R)
169
The Lion King 1 1/2 (2004,  G)
170
Tarzan (1999,  G)
171
The Land Before Time (1988,  G)
172
102 Dalmatians (2000,  G)
173
Astérix & Obélix: Mission Cléopātre (Asterix and Obelix Meet Cleopatra) (2002,  PG)
174
Astérix et Obélix contre César (Asterix and Obelix vs. Caesar) (1999,  Unrated)
175
Green Card (1990,  PG-13)
176
Saturday Night Fever (1977,  PG)
177
Mad City (1997,  PG-13)
178
Happy Feet (2006,  PG)
179
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
180
Van Helsing (2004,  PG-13)
181
X2 (2003,  PG-13)
182
X-Men (2000,  PG-13)
183
GoodFellas (1990,  R)
184
Heartbreakers (2001,  PG-13)
185
Don't Say a Word (2001,  R)
186
Heat (1995,  R)
187
Revolver (2005,  R)
188
Showtime (2002,  PG-13)
189
A Business Affair (1995,  R)
190
No Escape (Escape from Absolom) (1994,  R)
191
The Three Musketeers (1993,  PG)
192
Article 99 (1992,  R)
193
Pasqualino Settebellezze (Seven Beauties) (1975,  R)
194
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
195
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
196
Rain Man (1988,  R)
197
Le Samouraļ (The Godson) (1967,  PG)
198
Zorro (1975,  G)
199
Le Cercle Rouge (1990,  Unrated)
200
Il Gattopardo (The Leopard) (1963,  PG)
201
Rocco e i suoi fratelli (Rocco and His Brothers) (1960,  Unrated)
202
Red Sun (1972,  PG)
203
La Piscine (The Swimming Pool) (The Sinners) (1969,  Unrated)
204
Mr. Klein (1976,  Unrated)
205
Borsalino (2005,  Unrated)
206
My Best Fiend (Mein liebster Feind - Klaus Kinski) (1999,  Unrated)
207
Fitzcarraldo (1982,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments