My Favorite Movies


  fb1247059135's Rating My Rating
1
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
2
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
3
Pulp Fiction (1994,  R)
4
No Country for Old Men (2007,  R)
5
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
6
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
7
Chungking Express (1996,  PG-13)
8
Badlands (1973,  PG)
9
Blood Simple (1984,  R)
10
Fargo (1996,  R)
11
Battleship Potemkin (1925,  Unrated)
12
Head-On (Gegen die Wand) (2005,  R)
13
Casablanca (1943,  PG)
14
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
15
Reservoir Dogs (1992,  R)
16
Sin City (2005,  R)
17
Heat (1995,  R)
18
Live Flesh (Carne trémula) (1998,  R)
19
Duel (1972,  PG)
20
Escape from New York (1981,  R)
21
Ascenseur pour l'échafaud (Elevator to the Gallows) (Lift to the Scaffold) (Frantic) (2005,  Unrated)
Ascenseur pour l'échafaud (Elevator to the Gallows) (Lift to the Scaffold) (Frantic)
Not only the amazing Miles Davis soundtrack makes this movie a must-see in my eyes. Very cool, very sexy, very noir and definitely a recommendable work of art.
22
Fitzcarraldo (1982,  PG)
23
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
24
Volver (2006,  R)
25
Unforgiven (1992,  R)
26
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
27
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) (1979,  PG)
28
M (1931,  Unrated)
29
The Great Dictator (1940,  G)
30
The Truman Show (1998,  PG)
31
Shadow of the Vampire (2000,  R)
32
Ask the Dust (2006,  R)
33
Being John Malkovich (1999,  R)
34
Ed Wood (1994,  R)
Ed Wood
Unique! Especially Martin Landau as Bela Lugosi is gorgeous.
35
Wild At Heart (1990,  R)
36
Citizen Kane (1941,  PG)
37
Psycho (1960,  R)
38
Desperado (1995,  R)
Desperado
I love Selma Hayek
39
True Romance (1993,  R)
40
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
41
American Gigolo (1980,  R)
American Gigolo
Very, very Eighties-Style Movie with some cool acting by Richard Gere. Academy Award winning soundtrack by Giorgio Moroder is definitely not my thing (except the Debbie Harry Tune in the beginning).
Mostly I like Lauren Hutton - she was a burner.
42
The Great Gatsby (1974,  PG)
43
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
44
Meet the Parents (2000,  PG-13)
45
Anger Management (2003,  PG-13)
46
Dead Men Don't Wear Plaid (1982,  PG)
47
Persepolis (2007,  PG-13)
48
Film Noir (2007,  Unrated)
49
The Best of Film Noir (1999,  Unrated)
50
Point Blank (1967,  Unrated)
Point Blank
Am Uebergang zu einer neunen Kinoaesthetik war 'Point Blank' sicherlich ein Meilenstein. Psychologische Erzaehlweise und -stil (jedenfalls Ende der 60er) aussergewoehnlich. Von heute aus betrachtet nicht so spektakulär. Inhaltliche einige Brueche und Ungereimheiten. Beeindruckende Eroeffnungssequenz, allegorische Nutzung der Gefaengnisinsel Alcatraz in den Schluesselszenen filmisch ueberzeugend eingesetzt. Wortkarger Lee Marvin als desillusionierter und traumatisierter Raecher exzellent.
51
Rio Bravo (1998,  Unrated)
52
High Noon (1952,  Unrated)
53
The Big Sleep (1946,  Unrated)
54
Three Days of the Condor (1975,  R)
55
River of No Return (1954,  Unrated)
River of No Return
Monroe erstaunlich gut (acting and singing), Mitchum wie meistens grossartig. Die Geschichte ... naja 50er halt, teilweise ganz spannend. Seltsam allerdings die schlecht gespielte Canyon-Szene auf dem Floss. Kommt aber trotzdem auf meine Lieblingsliste.
56
L.A. Confidential (1997,  R)
L.A. Confidential
Incredibly tight and dense movie. Listen close or you're gonna miss the story. Great acting by Guy Pearce, Russell Crowe (who seems to be playing himself), very seductive Kim Basinger. Fantastic movie, which lives from as well authentic as different characters.
57
Rumble Fish (1983,  R)
58
Flashback (1990,  R)
Flashback
Amazing Dennis Hopper.
59
Forty Guns (1957,  Unrated)
60
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
Vicky Cristina Barcelona
Simply amazing. Penelope Cruz again fantastic. Javier Bardem unbelievable - incredible that this nice guy was Anton Chigurh in 'No country for old men'. Rebecca Hall knocks out beats Scarlet Johansson. My recommendation.
61
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother)
Irritating, weird, strange, but wonderful. Great actors, great pictures, great story, great director. And amazing like always: Penelope Cruz (as pregnant HIV-infected nun).
62
Manhattan (1979,  R)
63
Taxi Driver (1976,  R)
64
The Last Emperor (1987,  PG-13)
65
Along Came Polly (2004,  PG-13)
66
Crash (2004,  R)
67
Before the Fall (Napola) (2004,  Unrated)
Before the Fall (Napola)
"Dead poets society goes Third Reich." Teilweise etwas bemueht wirkender Film ueber einen Aspekt der Erziehung im deutschen Faschismus. Sicher kein schlechter Weg, Jugendlichen den Doppelgriff aus Faszination und Terror ohne didaktischen Feigefinger naeherzubringen. Allerdings wird die Chance ausgelassen etwas tiefer in die (ideologische) Materie einzudringen. Vor allem die 'Erwachsenen' sind einfach zu klischeehaft dargestellt. Trotzdem: sehenswert.
68
Entre tinieblas (Dark Habits) (Dark Hideout) (1983,  Unrated)
Entre tinieblas (Dark Habits) (Dark Hideout)
weird and wonderful
69
Almost Famous (2000,  R)
Almost Famous
I simply love this movie. Great direction, great actors, amazing soundtrack and ... the wonderful Kate Hudson ♥♥♥
70
Auf der Anderen Seite (The Edge of Heaven) (On the Other Side) (2007,  Unrated)
71
The Virgin Suicides (2000,  R)
The Virgin Suicides
Great debut movie. Touching story, interesting plot, great actors. Kathleen Turner and James Woods as a conservative pair, overstrained with modernity and their growing up daughters. A film showing the other side of the oh so liberal 70ies Hollywood presents normally. Very seductive Kirsten Dunst.
72
Groundhog Day (1993,  PG)
Groundhog Day
If I will ever find myself in an infinte loop, this film will hopefully be in my suitcase.
73
Le Mépris (Contempt) (2008,  Unrated)
74
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
O Brother, Where Art Thou?
EIn wunderbarer Film mit einer toll erzählten Geschichte. Grossartig über-/ge- zeichnete Charaktaere; der dafür preisgekroente Clooney mit ebenbürtigen Kollegen (bis in die Nebenrollen). Die Magie des Films liegt aber in anderen Bereichen: der Atmosphaere, die den Zuschauer durch die Sepiacolorierung, Ausstattung und den grandiosen Soundtrack nonstop erfasst und die vielen Anspielungen und Zitate (nicht nur an die Odysee) die den Film jedesmal zu einem Erlebnis machen. Unbedingt empfehlenswert: eintauchen in die Südstaaten der 1930er Jahre.
75
Wer früher stirbt, ist länger tot (Grave Decisions) (2006,  Unrated)
Wer früher stirbt, ist länger tot (Grave Decisions)
Wunderbarer bayrischer Film ueber das Kindsein, Kinderhaben und Kinderaufziehen, ueber Liebe und Tod - mit schwarzem Humor und Sarkasmus und mit einer ebenso unaufdringlichen wie wichtigen Botschaft. Jule Ronsted: <3
76
Elegy (2008,  R)
Elegy
I like the book more, but: nice pictures, great acting. Penelope is wonderful as usually, but she is definetly not the Consuela I had in mind when reading Roth's book. Different body, different age. The professor is okay, although I hoped for some more introspection and (inner) monologues which carry the book over long passages.
Anyway Isabel Coixet did a great job and you'll spend an interesting evening in cinema, with a lot of thought-provoking impulses about love, sex, jealousy and life.
77
Ensemble, c'est tout (Hunting and Gathering) (2007,  Unrated)
78
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
79
Love in the Time of Cholera (2007,  R)
80
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
81
Wanted (2008,  R)
82
Children of Men (2006,  R)
Children of Men
Einer der besseren Filme jedenfalls. Krasse Endzeitstory mit toller Besetzung (vor allem Michael Caine grossartig), etwas beladen mit untergruendiger christlicher Symbolik. Zuweilen sehr bedrueckende Bilder und Stimmungen, obwohl aus dem Thema noch etwas mehr haette gemacht werden koennen. Filmtechnisch sehr interessant, viele dokumentarfilmartige lange Shots mit Handkamera.
Ingesamt: empfehlenswert.
83
Muxmäuschenstill (Quiet as a Mouse) (2004,  Unrated)
84
The Machinist (2004,  R)
The Machinist
Brillianter Chrstian Bale. Beklemmender Psychotrip mit etwas duerrem Ende. Trotzdem jederzeit empfehlenswert.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments