Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1249384254's Rating My Rating
1
Back to the Future (1985,  PG)
2
Back to the Future Part II (1989,  PG)
3
Back to the Future Part III (1990,  PG)
4
You've Got Mail (1998,  PG)
5
After the Promise (1987,  Unrated)
6
Kindergarten Cop (1990,  PG-13)
7
The Terminal (2004,  PG-13)
8
Cast Away (2000,  PG-13)
9
Notting Hill (1999,  PG-13)
10
About a Boy (2002,  PG-13)
11
Dangerous Minds (1995,  R)
12
To Sir, With Love (1967,  Unrated)
13
Dead Poets Society (1989,  PG)
14
Patch Adams (1998,  PG-13)
15
The Lake House (2006,  PG)
16
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
17
A Few Good Men (1992,  R)
18
JFK (1991,  R)
19
Message in a Bottle (1999,  PG-13)
20
Sense and Sensibility (1995,  PG)
21
In the Line of Fire (1993,  R)
22
A Walk to Remember (2002,  PG)
23
A Time to Kill (1996,  R)
24
The Guardian (2006,  PG-13)
25
The American President (1995,  PG-13)
26
The Sound of Music (1965,  G)
27
Polly (1989,  Unrated)
28
Fly Away Home (1996,  PG)
29
Ghost Dad (1990,  PG)
30
The Shawshank Redemption (1994,  R)
31
National Treasure (2004,  PG)
32
One Fine Day (1996,  PG)
33
The Story of Us (1999,  R)
34
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
35
Maid in Manhattan (2002,  PG-13)
36
Kate & Leopold (2001,  PG-13)
37
Pride and Prejudice (2005,  PG)
38
Little Women (1994,  PG)
39
X-Men (2000,  PG-13)
40
The Little Mermaid (1989,  G)
41
Mulan (1998,  G)
42
Mulan II (2005,  G)
43
Beauty and the Beast - The Enchanted Christmas (1997,  G)
44
Anastasia (1997,  G)
45
Phenomenon (1996,  PG)
46
First Knight (1995,  PG-13)
47
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
48
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
49
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
50
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
51
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
52
Scent of a Woman (1992,  R)
53
The Firm (1993,  R)
54
The Family Stone (2005,  PG-13)
55
Nick of Time (1995,  R)
56
Finding Neverland (2004,  PG)
57
Only You (1994,  PG)
58
Spirit - Stallion of the Cimarron (2002,  G)
59
Enchanted (2007,  PG)
60
Beauty And The Beast - Belle's Magical World (1998,  G)
61
Kung Fu Panda (2008,  PG)
62
Anna and the King (2000,  PG-13)
63
The Princess Diaries (2001,  G)
64
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
65
Mary Poppins (1964,  G)
66
Hercules (1997,  G)
67
Men of Honor (2000,  R)
68
Rush Hour (1998,  PG-13)
69
Shakespeare in Love (1998,  R)
70
Domestic Disturbance (2001,  PG-13)
71
Around the World in 80 Days (2004,  PG)
72
A Tale of Two Cities (1980,  Unrated)
73
Angels in the Outfield (1994,  PG)
74
Last Action Hero (1993,  PG-13)
75
Sweet November (2001,  PG-13)
76
Life or Something Like It (2002,  PG-13)
77
Shooter (2007,  R)
78
Entrapment (1999,  PG-13)
79
Nim's Island (2008,  PG)
80
Gridiron Gang (2006,  PG-13)
81
The Rock (1996,  R)
82
The Upside of Anger (2005,  R)
83
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
84
The Prisoner of Zenda (1979,  PG)
85
The Man in the Iron Mask (1998,  PG-13)
86
Love Actually (2003,  R)
87
Sleeping with the Enemy (1991,  R)
88
Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey (1988,  PG-13)
89
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
90
Stepmom (1998,  PG-13)
91
Jaws 3 (1983,  PG)
92
Flipper (1996,  PG)
93
Harry and the Hendersons (1987,  PG)
94
Elf (2003,  PG)
95
Joe Somebody (2001,  PG)
96
The Santa Clause (1994,  PG)
97
Finding Nemo (2003,  G)
98
The Lion King (1994,  G)
99
The Lion King 2 - Simba's Pride (1998,  G)
100
The Little Mermaid II - Return to the Sea (2000,  G)
101
The Hunchback of Notre Dame (1996,  G)
102
George of the Jungle (1997,  PG)
103
George Of The Jungle 2 (2003,  PG)
104
Hard Knox (1984,  Unrated)
105
Hero (Accidental Hero) (1992,  PG-13)
106
Beyond the Poseidon Adventure (1979,  PG)
107
Ghost (1990,  R)
108
The Net (1995,  PG-13)
109
Miss Potter (2007,  PG)
110
The Manchurian Candidate (2004,  R)
111
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
112
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
113
Medicine Man (1992,  PG-13)
114
The Legend of Zorro (2005,  PG)
115
Nanny McPhee (2006,  PG)
116
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
117
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
118
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
119
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
120
The Nanny Diaries (2007,  PG-13)
121
The Prince and Me (2004,  PG)
122
Eagle Eye (2008,  PG-13)
123
I, Robot (2004,  PG-13)
124
Godzilla (1998,  PG-13)
125
Troy (2004,  R)
126
The Italian Job (2003,  PG-13)
127
Top Gun (1986,  PG)
128
Runaway Bride (1999,  PG)
129
Jumanji (1995,  PG)
130
Johnny Dangerously (1984,  PG-13)
131
The Disorderly Orderly (1964,  Unrated)
132
Cinderfella (1960,  Unrated)
133
Labyrinth (1986,  PG)
134
Speed (1994,  R)
135
Roman Holiday (1953,  Unrated)
136
The Message (1976,  PG)
137
Home Alone (1990,  PG)
138
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
139
Home Alone 3 (1997,  PG)
140
Honey, I Shrunk the Kids (1989,  PG)
141
Always (Always, But Not Forever) (1985,  R)
142
Hamlet (1990,  PG)
143
Father of the Bride (1991,  PG)
144
Daddy Day Care (2003,  PG)
145
Tootsie (1982,  PG)
146
Enemy at the Gates (2001,  R)
147
Twilight (2008,  PG-13)
148
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
149
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
150
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
151
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
152
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
153
X2 (2003,  PG-13)
154
Those Magnificent Men in Their Flying Machines (1965,  G)
155
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) (1987,  PG)
156
Baby's Day Out (1994,  PG)
157
The Hand That Rocks the Cradle (1992,  R)
158
Legally Blonde (2001,  PG-13)
159
I Am Sam (2002,  PG-13)
160
Braveheart (1995,  R)
161
Autumn in New York (2000,  PG-13)
162
The Haunted Mansion (2003,  PG)
163
The Prince of Egypt (1998,  PG)
164
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
165
K-9 (1989,  PG-13)
166
Dragnet (1987,  PG-13)
167
The Swan Princess (1995,  G)
168
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
169
Disney's Aladdin (1992,  G)
170
The Road to El Dorado (2000,  PG)
171
The Emperor's New Groove (2000,  G)
172
Dumbo (1941,  G)
173
Chicken Run (2000,  G)
174
DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp (1990,  G)
175
Cinderella (1994,  G)
176
Cinderella (Cinderella: The Movie)(The Other Cinderella) (1977,  Unrated)
177
Snow White (1996,  G)
178
The Three Musketeers (1993,  PG)
179
Cannon Movie Tales: Sleeping Beauty (1987,  G)
180
The Adventures of Tom Thumb & Thumbelina (2002,  G)
181
Vanity Fair (2004,  PG-13)
182
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
183
Pretty Woman (1990,  R)
184
The Notebook (2004,  PG-13)
185
Batman Begins (2005,  PG-13)
186
Batman Returns (1992,  PG-13)
187
Spider-Man (2002,  PG-13)
188
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
189
The Green Mile (1999,  R)
190
Joan of Arc (1999,  Unrated)
191
Armageddon (1998,  PG-13)
192
Dragonheart (1996,  PG-13)
193
The Prestige (2006,  PG-13)
194
Unforgiven (1992,  R)
195
Bolt (2008,  PG)
196
My Girl (1991,  PG)
197
The Little Match Girl (1987,  Unrated)
198
Random Hearts (1999,  R)
199
The Collector (The Butterfly Collector) (1965,  Unrated)
200
Superman Returns (2006,  PG-13)
201
Eragon (2006,  PG)
202
Barbie in the 12 Dancing Princesses (2006,  Unrated)
203
27 Dresses (2008,  PG-13)
204
Road to Perdition (2002,  R)
205
Ratatouille (2007,  G)
206
Swiss Family Robinson (1960,  G)
207
Bride Wars (2009,  PG)
208
The Proposal (2009,  PG-13)
209
Tarzan & Jane (2002,  G)
210
Tarzan II (2005,  G)
211
Pocahontas II - Journey to a New World (1998,  Unrated)
212
No Reservations (2007,  PG)
213
Teen Wolf Too (1987,  PG)
214
Intolerable Cruelty (2003,  PG-13)
215
Madagascar (2005,  PG)
216
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
217
The Royal Diaries: Elizabeth I - Red Rose of the House of Tudor (2000,  Unrated)
218
Buried Alive (1990,  PG-13)
219
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
220
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
221
The Princess Bride (1987,  PG)
222
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
223
Freedom Writers (2007,  PG-13)
224
Chicken Little (2005,  G)
225
Saving Private Ryan (1998,  R)
226
Conspiracy Theory (1997,  R)
227
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
228
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
229
Problem Child 2 (1991,  PG-13)
230
Dad (1989,  PG)
231
Made of Honor (2008,  PG-13)
232
The Postman (1997,  R)
233
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
234
Thirteen Days (2000,  PG-13)
235
Dr. Dolittle: Tail to the Chief (2008,  PG)
236
The Family Man (2000,  PG-13)
237
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
238
Tremors (1990,  R)
239
Problem Child (1990,  PG)
240
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
241
The Day the Earth Stood Still (2008,  PG-13)
242
Death Ship (1980,  R)
243
Dirty Dozen: The Next Mission (1985,  Unrated)
244
The Longest Yard (2005,  PG-13)
245
Willow (1988,  PG)
246
The 13th Warrior (1999,  R)
247
The Phantom of the Opera (1989,  R)
248
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
249
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
250
The Client (1994,  PG-13)
251
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
252
The Other Boleyn Girl (2003,  Unrated)
253
The Other Sister (1999,  PG-13)
254
Wuthering Heights (1998,  Unrated)
255
Rumor Has It (2005,  PG-13)
256
Revenge (1990,  R)
257
Jerry Maguire (1996,  R)
258
Shall We Dance (2004,  PG-13)
259
Wuthering Heights (1992,  PG)
260
Wild Hearts Can't Be Broken (1991,  Unrated)
261
Father of the Bride Part II (1995,  PG)
262
Unfaithful (2002,  R)
263
The Bodyguard (1992,  R)
264
For Love of the Game (1999,  PG-13)
265
Julie & Julia (2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments