My Favorite Movies


  fb1250047539's Rating My Rating
1
Romeo & Juliet (1978,  Unrated)
2
Elizabethtown (2005,  PG-13)
3
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
4
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
5
Pretty Woman (1990,  R)
6
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
7
Blood Diamond (2006,  R)
8
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
9
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
10
300 (2007,  R)
11
50 First Dates (2004,  PG-13)
12
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
13
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
14
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
15
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
16
American Pie (1999,  R)
17
American Pie 2 (2001,  R)
18
American Pie 5: The Naked Mile (2006,  R)
19
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
20
Anger Management (2003,  PG-13)
21
Armageddon (1998,  PG-13)
22
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
23
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
24
Babel (2006,  R)
25
Back to the Future Part III (1990,  PG)
26
Back to the Future Part II (1989,  PG)
27
Back to the Future (1985,  PG)
28
Bad Boys (1995,  R)
29
Bad Boys II (2003,  R)
30
Batman Begins (2005,  PG-13)
31
Beauty and the Beast (1991,  G)
32
Braveheart (1995,  R)
33
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
34
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
35
Casino Royale (2006,  PG-13)
36
Cast Away (2000,  PG-13)
37
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
38
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
39
Children of Men (2006,  R)
40
Constantine (2005,  R)
41
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
42
Crash (2004,  R)
43
Cruel Intentions (1999,  R)
44
Date Movie (2006,  PG-13)
45
Die Hard (1988,  R)
46
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
47
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
48
Disney's Aladdin (1992,  G)
49
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
50
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
51
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
52
Failure to Launch (2006,  PG-13)
53
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
54
Fantastic Four (2005,  PG-13)
55
Finding Nemo (2003,  G)
56
Finding Neverland (2004,  PG)
57
Forrest Gump (1994,  PG-13)
58
Gladiator (2000,  R)
59
Happy Feet (2006,  PG)
60
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
61
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
62
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
63
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
64
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
65
Hitch (2005,  PG-13)
66
Home Alone (1990,  PG)
67
Hook (1991,  PG)
68
Hotel Rwanda (2004,  PG-13)
69
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
70
I Am Legend (2007,  PG-13)
71
I, Robot (2004,  PG-13)
72
Ice Age (2002,  PG)
73
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
74
Independence Day (1996,  PG-13)
75
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
76
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
77
Inside Man (2006,  R)
78
Jackass - The Movie (2002,  R)
79
Jarhead (2005,  R)
80
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
81
Just Friends (2005,  PG-13)
82
King Arthur (2004,  PG-13)
83
King Kong (2005,  PG-13)
84
Kingdom of Heaven (2005,  R)
85
Liar Liar (1997,  PG-13)
86
Love Actually (2003,  R)
87
Madagascar (2005,  PG)
88
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
89
Monsters, Inc. (2001,  G)
90
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
91
Men in Black (1997,  PG-13)
92
Men in Black II (2002,  PG-13)
93
Meet the Parents (2000,  PG-13)
94
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
95
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
96
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
97
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
98
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
99
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
100
Over the Hedge (2006,  PG)
101
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
102
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
103
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
104
Pride and Prejudice (2005,  PG)
105
Rush Hour (1998,  PG-13)
106
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
107
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
108
Saving Private Ryan (1998,  R)
109
Schindler's List (1993,  R)
110
Secret Window (2004,  PG-13)
111
Shaun of the Dead (2004,  R)
112
Shrek (2001,  PG)
113
Shrek 2 (2004,  PG)
114
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
115
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
116
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
117
Spider-Man (2002,  PG-13)
118
Superman Returns (2006,  PG-13)
119
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
120
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
121
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
122
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
123
The Break-Up (2006,  PG-13)
124
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
125
The Color Purple (1985,  PG-13)
126
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
127
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
128
The Lion King (1994,  G)
129
The Incredibles (2004,  PG)
130
The Mask (1994,  PG-13)
131
The Mummy (1999,  PG-13)
132
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
133
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
134
The Notebook (2004,  PG-13)
135
The Prestige (2006,  PG-13)
136
The Pianist (2002,  R)
137
The Princess Diaries (2001,  G)
138
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
139
The Shawshank Redemption (1994,  R)
140
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
141
The Truman Show (1998,  PG)
142
The Waterboy (1998,  PG-13)
143
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
144
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
145
Titanic (1997,  PG-13)
146
True Romance (1993,  R)
147
Troy (2004,  R)
148
Transformers (2007,  PG-13)
149
Van Helsing (2004,  PG-13)
150
V for Vendetta (2006,  R)
151
Wedding Crashers (2005,  R)
152
When Harry Met Sally (1989,  R)
153
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
154
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
155
Cool Runnings (1993,  PG)
156
Freedom Writers (2007,  PG-13)
157
Cinderella Man (2005,  PG-13)
158
Coach Carter (2005,  PG-13)
159
Top Gun (1986,  PG)
160
Glory Road (2006,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments