My Favorite Movies


  fb1250824775's Rating My Rating
1
Little Children (2006,  R)
2
Closer (2004,  R)
3
The Notebook (2004,  PG-13)
4
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
5
Grease (1978,  PG)
6
Mean Girls (2004,  PG-13)
7
Pretty Woman (1990,  R)
8
The Departed (2006,  R)
9
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
10
Volver (2006,  R)
11
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
12
Kika (1994,  Unrated)
13
The Flower of My Secret (La Flor de mi secreto) (1995,  R)
14
Law of Desire (La Ley del deseo) (1987,  NC-17)
15
Forrest Gump (1994,  PG-13)
16
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
17
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
18
Changeling (2008,  R)
19
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
20
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
21
Girl, Interrupted (1999,  R)
22
The Bone Collector (1999,  R)
23
Just Married (2003,  PG-13)
24
Clueless (1995,  PG-13)
25
Don't Say a Word (2001,  R)
26
Babel (2006,  R)
27
Notes on a Scandal (2006,  R)
28
Veronica Guerin (2003,  R)
29
50 First Dates (2004,  PG-13)
30
Charlie's Angels - Full Throttle (2003,  PG-13)
31
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
32
Scream (1996,  R)
33
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
34
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) (1929,  Unrated)
35
Le Ángel Exterminador (The Exterminating Angel) (1967,  Unrated)
36
Shortbus (2006,  Unrated)
37
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
38
Tarnation (2004,  Unrated)
39
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
40
UPA! Una pelicula Argentina (2007,  Unrated)
41
The Official Version (La Historia oficial) (,  Unrated)
42
La Mujer sin Cabeza (The Headless Woman) (2008,  Unrated)
43
La Cienaga (2001,  R)
44
The Holy Girl (La Nina Santa) (2005,  R)
45
The Blonds (Los Rubios) (2003,  Unrated)
46
La Rabia (2008,  Unrated)
47
Inland Empire (2006,  R)
48
Twin Peaks: Fire Walk With Me (1992,  Unrated)
49
Paranoid Park (2007,  R)
50
Last Days (2005,  R)
51
Elephant (2003,  R)
52
Psycho (1960,  R)
53
Notting Hill (1999,  PG-13)
54
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
55
Erin Brockovich (2000,  R)
56
Stepmom (1998,  PG-13)
57
Brokeback Mountain (2005,  R)
58
Mystic River (2003,  R)
59
Saw II (2005,  R)
60
Saw (2004,  R)
61
I Saw What You Did (I Saw What You Did... and I Know Who You Are!) (1988,  Unrated)
62
Titanic (1997,  PG-13)
63
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
64
The Reader (2008,  R)
65
Heavenly Creatures (1994,  R)
66
Amores Perros (2001,  R)
67
21 Grams (2003,  R)
68
The Ring (2002,  PG-13)
69
The Ring Two (2005,  PG-13)
70
Funny Games (2008,  R)
71
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
72
Leonera (Lion's Den) (2008,  Unrated)
73
Born and Bred (2007,  Unrated)
74
El Nido Vacío (Empty Nest) (2008,  Unrated)
75
Family Law (Derecho de Familia) (2006,  Unrated)
76
Lost Embrace (El Abrazo Partido) (2005,  Unrated)
77
Esperando al mesías (Waiting for the Messiah) (2000,  R)
78
Live-in Maid (Cama adentro) (2007,  Unrated)
79
Kept and Dreamless (Las Mantenidas sin suenos) (2005,  Unrated)
80
American Beauty (1999,  R)
81
La Vie en Rose (La Mome) (2007,  PG-13)
82
El Pasado (The Past) (2007,  Unrated)
83
Vidas Privadas (2001,  Unrated)
84
What Have I Done to Deserve This? (żQué he hecho yo para merecer esto!!) (1984,  Unrated)
85
Entre tinieblas (Dark Habits) (Dark Hideout) (1983,  Unrated)
86
Pepi, Luci, Bom y otras chicas del montón (Pepi, Luci, Bom and Other Girls Like Mom) (1980,  Unrated)
87
Laberinto de pasiones (Labyrinth of Passion) (1982,  Unrated)
88
Sofacama (2006,  Unrated)
89
Una Noche con Sabrina Love (2001,  Unrated)
90
Kamchatka (2002,  Unrated)
91
Cenizas del Paraiso (1997,  Unrated)
92
Avant que j'Oublie (Before I Forget) (2008,  Unrated)
93
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
94
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
95
Boys Don't Cry (1999,  R)
96
The Black Dahlia (2006,  R)
97
Sex and the City (2008,  R)
98
Failure to Launch (2006,  PG-13)
99
The Family Stone (2005,  PG-13)
100
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
101
Little Miss Sunshine (2006,  R)
102
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
103
Fun With Dick and Jane (2005,  PG-13)
104
The Mask (1994,  PG-13)
105
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
106
Batman Forever (1995,  PG-13)
107
Dumb and Dumber (Unrated) (,  Unrated)
108
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
109
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
110
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
111
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
112
Batman (1989,  PG-13)
113
Big Fish (2003,  PG-13)
114
Batman Returns (1992,  PG-13)
115
Sleepy Hollow (1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments