My Favorite Movies
| fb1254433787's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
300 (2007, R)
The most inspiring movie i know. Most of the plot is Very historically accurate. As well as the characters and terms used, but of course a bit of hollywood hype is added, but take that part for what it is. Sinc e the movie is being narrated by a Spartan it is not unlikely to even believe that the way it is portrayed is the way it may have been spread as legend of these men glorious deeds. |
|
| 2 |
Troy (2004, R) |
|
| 3 |
Black Hawk Down (2001, R) |
|
| 4 |
We Were Soldiers (2002, R) |
|
| 5 |
Tears of the Sun (2003, R) |
|
| 6 |
King Arthur (2004, PG-13) |
|
| 7 |
Kingdom of Heaven (2005, R) |
|
| 8 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
| 9 |
Green Street Hooligans (2005, R) |
|
| 10 |
Over the Hedge (2006, PG) |
|
| 11 |
Click (2006, PG-13) |
|
| 12 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004, PG-13) |
|
| 13 |
Anger Management (2003, PG-13) |
|
| 14 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 15 |
Billy Madison (1995, PG-13) |
|
| 16 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 17 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
| 18 |
Coach Carter (2005, PG-13) |
|
| 19 |
Dodgeball - A True Underdog Story (2004, PG-13) |
|
| 20 |
Dumb and Dumber (1994, PG-13) |
|
| 21 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 22 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 23 |
I Am Legend (2007, PG-13) |
|
| 24 |
Ice Age (2002, PG) |
|
| 25 |
Ice Age 2: The Meltdown (2006, PG) |
|
| 26 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999, R) |
|
| 27 |
Man on Fire (2004, R) |
|
| 28 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
| 29 |
Monsters, Inc. (2001, G) |
|
| 30 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
| 31 |
National Treasure (2004, PG) |
|
| 32 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 33 |
Pitch Black (2000, R) |
|
| 34 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
| 35 |
Resident Evil (2002, R) |
|
| 36 |
Resident Evil - Apocalypse (2004, R) |
|
| 37 |
Rocky (1976, PG) |
|
| 38 |
Rocky Balboa (2006, PG) |
|
| 39 |
Rocky II (1979, PG) |
|
| 40 |
Rocky III (1982, PG) |
|
| 41 |
Rocky IV (1985, PG) |
|
| 42 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 43 |
She's the Man (2006, PG-13) |
|
| 44 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 45 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
| 46 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |
|
| 47 |
Super Troopers (2001, R) |
|
| 48 |
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006, PG-13) |
|
| 49 |
The Benchwarmers (2006, PG-13) |
|
| 50 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |
|
| 51 |
The Last Samurai (2003, R) |
|
| 52 |
The Longest Yard (2005, PG-13) |
|
| 53 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 54 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 55 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 56 |
The Pacifier (2005, PG) |
|
| 57 |
The Patriot (2000, R) |
|
| 58 |
The Sandlot (1993, PG) |
|
| 59 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 60 |
Tombstone (1993, R) |
|
| 61 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 62 |
X-Men: The Last Stand (2006, PG-13) |
|
| 63 |
X2 (2003, PG-13) |






























































