My Favorite Movies


  fb1258899270's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
2
Wedding Crashers (2005,  R)
3
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
4
The Matrix (1999,  R)
5
Transformers (2007,  PG-13)
6
Shrek (2001,  PG)
7
Grease (1978,  PG)
8
Forrest Gump (1994,  PG-13)
9
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
10
Fight Club (1999,  R)
11
Pulp Fiction (1994,  R)
12
Finding Nemo (2003,  G)
13
300 (2007,  R)
14
Braveheart (1995,  R)
15
The Notebook (2004,  PG-13)
16
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
17
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
18
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
19
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
20
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
21
Discovering the Real World of Harry Potter (2001,  Unrated)
22
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
23
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (2010,  Unrated)
24
J.K. Rowling and the Birth of Harry Potter (2004,  Unrated)
25
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II (2011,  Unrated)
26
Harry Potter in the Hood (2007,  Unrated)
27
The Man Who Cried (2000,  R)
28
Ong Bak 2 (2009,  R)
29
The 300 Spartans (1962,  Unrated)
30
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
31
Mission Impossible (1996,  PG-13)
32
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
33
Mission Impossible Versus the Mob (1968,  Unrated)
34
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian (2009,  PG)
35
Night at the Museum (2006,  PG)
36
Taal (2000,  G)
37
Edelweiss Pirates (Edelweißpiraten) (2004,  Unrated)
38
Slumdog Millionaire (2008,  R)
39
Real Sherlock Holmes (2004,  Unrated)
40
The Adventures of Sherlock Holmes (1939,  Unrated)
41
Sherlock Holmes in Pearl of Death (1944,  Unrated)
42
Sherlock Holmes: The House of Fear (1945,  Unrated)
43
Young Sherlock Holmes (1985,  PG-13)
44
Der Mann, der Sherlock Holmes war (The Man Who Was Sherlock Holmes)(Two Merry Adventurers) (1937,  Unrated)
45
The Adventure of Sherlock Holmes' Smarter Brother (1975,  PG)
46
The Private Life of Sherlock Holmes (1970,  PG-13)
47
Sherlock Holmes and the Case of the Silk Stocking (2004,  Unrated)
48
Sherlock Holmes - The Hound of the Baskervilles (1983,  Unrated)
49
Sherlock Holmes - Dressed to Kill (1946,  Unrated)
50
Sherlock Holmes and the Secret Weapon (1943,  Unrated)
51
Sherlock Holmes and the Voice of Terror (1942,  Unrated)
52
Sherlock Holmes and the Woman in Green (1945,  G)
53
Sherlock Holmes in Pursuit To Algiers (1945,  Unrated)
54
Dr. Bell and Mr. Doyle - The Dark Beginnings of Sherlock Holmes (2000,  Unrated)
55
Sherlock Holmes: Terror by Night (1946,  PG)
56
The Spider Woman, (Sherlock Holmes and the Spider Woman) (1944,  PG)
57
Sherlock Holmes in Washington (1943,  PG)
58
Sherlock Holmes and the Baker Street Irregulars (2007,  Unrated)
59
Sherlock Holmes and the Deadly Necklace (1962,  Unrated)
60
Sherlock Holmes and the Scarlet Claw (1944,  G)
61
Sherlock Holmes Faces Death (1943,  G)
62
The Masks of Death (Sherlock Holmes and the Masks of Death) (1984,  Unrated)
63
Sherlock Holmes And The Leading Lady (1992,  Unrated)
64
Sherlock Holmes: The Incident At Victoria Falls (1991,  Unrated)
65
Sherlock Holmes (2009,  PG-13)
66
The Triumph of Sherlock Holmes (1935,  Unrated)
67
The Return of Sherlock Holmes (1987,  Unrated)
68
Ivan Vasilevich Menyaet Professiyu (Ivan the Terrible: Back to the Future) (1973,  Unrated)
69
Back to the Future Part III (1990,  PG)
70
Back to the Future Part II (1989,  PG)
71
Back to the Future (1985,  PG)
72
G.I. Joe: Rise of Cobra (2009,  PG-13)
73
X-Men Origins - Wolverine (2009,  PG-13)
74
Lagaan - Once Upon a Time in India (2001,  PG)
75
Om Shanti Om (2007,  Unrated)
76
Gladiator (2000,  R)
77
Mean Girls (2004,  PG-13)
78
Old School (2003,  R)
79
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
80
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
81
A Walk to Remember (2002,  PG)
82
Donnie Darko (2001,  R)
83
V for Vendetta (2006,  R)
84
The Shawshank Redemption (1994,  R)
85
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
86
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
87
The Godfather (1972,  R)
88
The Departed (2006,  R)
89
Sin City (2005,  R)
90
Pretty Woman (1990,  R)
91
Ramayana: The Legend of Prince Rama (1992,  Unrated)
92
Arundhati (2009,  Unrated)
93
Vamshi (2009,  Unrated)
94
Desh Drohi (2008,  Unrated)
95
One Giant Leap 2: What About Me? (2008,  Unrated)
96
Baladoor (2008,  Unrated)
97
Sri Anjaneyam (2006,  Unrated)
98
Shakti - The Power (2002,  Unrated)
99
Baba (2002,  Unrated)
100
Sillunu Oru Kadhal (2006,  Unrated)
101
Jillunu Oru Kaadhal (,  Unrated)
102
Love (Kaadhal) (2004,  Unrated)
103
Padaiyappa (1999,  Unrated)
104
Badsha (1995,  Unrated)
105
Enakku 20 Unakku 18 (2004,  Unrated)
106
Krishna Cottage (2004,  Unrated)
107
7/G Rainbow Colony (2004,  Unrated)
108
Neerukku Ner (1997,  Unrated)
109
Wajood (1998,  PG)
110
Panchathanthiram (2002,  Unrated)
111
I Love You, Man (2009,  R)
112
Love Trap (2005,  Unrated)
113
Love 101 (2000,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments