My Favorite Movies
| fb1264257039's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Rent (2005, PG-13) |
|
| 2 |
Detroit Rock City (1999, R) |
|
| 3 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 4 |
A Nightmare on Elm Street (1984, R) |
|
| 5 |
Carrie (1976, R) |
|
| 6 |
The Rocky Horror Picture Show (1975, R) |
|
| 7 |
Flowers in the Attic (1987, PG-13) |
|
| 8 |
Halloween (1978, R) |
|
| 9 |
Batman (1989, PG-13) |
|
| 10 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 11 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|
| 12 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 13 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 14 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 15 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 16 |
Poltergeist (1982, PG) |
|
| 17 |
Poltergeist II: the Other Side (1986, PG-13) |
|
| 18 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
| 19 |
Spider-Man 2 (2004, PG-13) |
|
| 20 |
Spider-Man 3 (2007, PG-13) |
|
| 21 |
Spider-Man 4 (2011, Unrated) |
|
| 22 |
Backdraft (1991, R) |
|
| 23 |
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984, PG) |
|
| 24 |
Ghostbusters 2 (1989, PG) |
|
| 25 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006, R) |
|
| 26 |
Caddyshack (1980, R) |
|
| 27 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 28 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|
| 29 |
The Lost World - Jurassic Park (1997, PG-13) |
|
| 30 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 31 |
Eye For An Eye (1996, R) |
|
| 32 |
Not Without My Daughter (1991, PG-13) |
|
| 33 |
What's Love Got To Do With It? (1993, R) |
|
| 34 |
The Hand That Rocks the Cradle (1992, R) |
|
| 35 |
National Lampoon's Animal House (1978, R) |
|
| 36 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971, G) |
|
| 37 |
Sex and the City (2008, R) |
|
| 38 |
The Gate (1987, PG-13) |
|
| 39 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
| 40 |
Wizard of Oz (1925, Unrated) |
|
| 41 |
Life Stinks (1991, PG-13) |
|
| 42 |
Final Destination (2000, R) |
|
| 43 |
Superbad (2007, R) |
|
| 44 |
The Bad Seed (1956, Unrated) |
|
| 45 |
The Shining (1980, R) |
|
| 46 |
Pineapple Express (2008, R) |
|
| 47 |
Repo! The Genetic Opera (2008, R) |
|
| 48 |
Lethal Weapon (1987, R) |
|
| 49 |
Little Shop of Horrors (1986, PG-13) |
|
| 50 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
| 51 |
The Patriot (2000, R) |
|
| 52 |
The Omen (1976, R) |
|
| 53 |
When a Stranger Calls (1979, R) |
|
| 54 |
Weekend at Bernie's (1989, PG-13) |
|
| 55 |
District 9 (2009, R) |
|
| 56 |
True Lies (1994, R) |
|
| 57 |
A Bronx Tale (1993, R) |
|
| 58 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 59 |
Ghost Rider (2007, PG-13) |
|
| 60 |
The Cutting Edge (1992, PG) |
|
| 61 |
Drop Dead Fred (1991, PG-13) |
|
| 62 |
Happy Feet (2006, PG) |
|
| 63 |
Phantasm (1979, R) |
|
| 64 |
Howard the Duck (1986, PG) |
|
| 65 |
Zombieland (2009, R) |
|
| 66 |
Paranormal Activity (2009, R) |
|
| 67 |
Hider in the House (1989, R) |
|
| 68 |
The Fan (1996, R) |
|
| 69 |
Fantasia 2000 (2000, G) |
|
| 70 |
The Wizard (1989, PG) |
|
| 71 |
Favorite Deadly Sins (1995, R) |
|
| 72 |
The Crow (1994, R) |
|
| 73 |
The Joy Luck Club (1993, R) |
|
| 74 |
Scarface (1983, R) |
|
| 75 |
The People Under The Stairs (1991, R) |
|
| 76 |
The Ugly Truth (2009, R) |
|
| 77 |
Office Space (1999, R) |
|
| 78 |
27 Dresses (2008, PG-13) |
|
| 79 |
Uncle Buck (1989, PG) |
|
| 80 |
Shaun of the Dead (2004, R) |
|
| 81 |
Waiting (2005, R) |
|
| 82 |
Stargate (1994, PG-13) |
|
| 83 |
Problem Child (1990, PG) |
|
| 84 |
Problem Child 2 (1991, PG-13) |
|
| 85 |
What About Bob? (1991, PG) |
|
| 86 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
| 87 |
Overboard (1987, PG) |
|
| 88 |
Death Becomes Her (1992, PG-13) |
|
| 89 |
Private Benjamin (1980, R) |
|
| 90 |
Good Luck Chuck (2007, R) |
|
| 91 |
The Bucket List (2007, PG-13) |
|
| 92 |
The Next Best Thing (2000, PG-13) |
|
| 93 |
Madonna - Truth or Dare (1991, R) |
|
| 94 |
Evita (1997, PG) |
|
| 95 |
I'm Going to Tell You a Secret (2005, Unrated) |
|
| 96 |
Drag Me to Hell (2009, PG-13) |
|
| 97 |
Norbit (2007, PG-13) |
|
| 98 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 99 |
Meet The Fockers (2004, PG-13) |
|
| 100 |
Night at the Museum (2006, PG) |
|
| 101 |
Duplex (Our House) (2003, PG-13) |
|
| 102 |
G.I. Jane (1997, R) |
|
| 103 |
Nothing But Trouble (1991, PG-13) |
|
| 104 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 105 |
Splash (1984, PG) |
|
| 106 |
The Money Pit (1986, PG) |
|
| 107 |
Bachelor Party (1984, R) |
|
| 108 |
The Nightmare Before Christmas (2008, PG) |
|
| 109 |
The Craft (1996, R) |
|
| 110 |
Mommie Dearest (1981, PG) |
|
| 111 |
Fear (1996, R) |
|
| 112 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
| 113 |
Night of the Living Dead (1968, Unrated) |
|
| 114 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 115 |
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988, PG) |
|
| 116 |
Girl, Interrupted (1999, R) |
|
| 117 |
Mermaids (1990, PG-13) |
|
| 118 |
Wanted (2008, R) |
|
| 119 |
8 Mile (2002, R) |
|
| 120 |
Just Married (2003, PG-13) |
|
| 121 |
Clueless (1995, PG-13) |
|
| 122 |
Rock Star (2001, R) |
























































































































