My Favorite Movies


  fb1266680989's Rating My Rating
1
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
Click to Rate
2
300 (2007,  R)
Click to Rate
3
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
4
Alien (1979,  R)
Click to Rate
5
Aliens (1986,  R)
Click to Rate
6
American Psycho (2000,  R)
Click to Rate
7
Casablanca (1942,  Unrated)
Click to Rate
8
Casino (1995,  R)
Click to Rate
9
City of God (2003,  R)
Click to Rate
10
Clerks (1994,  R)
Click to Rate
11
Dazed and Confused (1993,  R)
Click to Rate
12
Equilibrium (2002,  R)
Click to Rate
13
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
14
Hotel Rwanda (2005,  PG-13)
Click to Rate
15
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Click to Rate
16
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Click to Rate
17
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
Click to Rate
18
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
19
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
20
Kingdom of Heaven (2005,  R)
Click to Rate
21
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998,  R)
Click to Rate
22
Mallrats (1995,  R)
Click to Rate
23
Man on Fire (2004,  R)
Click to Rate
24
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Click to Rate
25
Memento (2000,  R)
Click to Rate
26
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
27
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (,  PG)
Click to Rate
28
Requiem for a Dream (2000,  R)
Click to Rate
29
Reservoir Dogs (1992,  R)
Click to Rate
30
Scarface (1983,  R)
Click to Rate
31
Shaun of the Dead (2004,  R)
Click to Rate
32
Snatch. (2001,  R)
Click to Rate
33
Seven (Se7en) (1995,  R)
Click to Rate
34
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
35
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
36
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
37
The Boondock Saints (1999,  R)
Click to Rate
38
Taxi Driver (1976,  R)
Click to Rate
39
The Color Purple (1985,  PG-13)
Click to Rate
40
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
41
The Godfather, Part II (1974,  R)
Click to Rate
42
The Lost Boys (1987,  R)
Click to Rate
43
The Passion of the Christ (2004,  R)
Click to Rate
44
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
Click to Rate
45
Training Day (2001,  R)
Click to Rate
46
Enter the Dragon (1973,  R)
Click to Rate
47
The Good, the Bad and the Ugly (1967,  R)
Click to Rate
48
The Wild Bunch (1969,  R)
Click to Rate
49
Shane (1953,  Unrated)
Click to Rate
50
The Birds (1963,  PG-13)
Click to Rate
51
North by Northwest (1959,  Unrated)
Click to Rate
52
Sand and Sorrow (2007,  Unrated)
Click to Rate
53
4 Little Girls (1997,  Unrated)
Click to Rate
54
Jet Li's Fearless (2006,  PG-13)
Click to Rate
55
The Shaolin Temple (1982,  Unrated)
Click to Rate
56
Shogun Assassin (1980,  R)
Click to Rate
57
American Gangster (2007,  R)
Click to Rate
58
The Machinist (2004,  R)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments