My Favorite Movies


  fb1266930222's Rating My Rating
1
Black Hawk Down (2001,  R)
2
Paradise Now (2005,  PG-13)
3
U-571 (2000,  PG-13)
4
Saving Private Ryan (1998,  R)
5
Kingdom of Heaven (2005,  R)
6
The Hurricane (1999,  R)
7
Unbreakable (2000,  PG-13)
8
Minority Report (2002,  PG-13)
9
Training Day (2001,  R)
10
Three Kings (1999,  R)
11
The Godfather, Part II (1974,  R)
12
The Godfather (1972,  R)
13
The Untouchables (1987,  R)
14
The Godfather, Part III (1990,  R)
15
Blood Diamond (2006,  R)
16
The Last King of Scotland (2006,  R)
17
Hotel Rwanda (2005,  PG-13)
18
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
19
Children of Men (2006,  R)
20
Heat (1995,  R)
21
Fight Club (1999,  R)
22
The Rock (1996,  R)
23
Identity (2003,  R)
24
Transformers (2007,  PG-13)
25
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
26
Citizen Kane (1941,  PG)
27
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
28
Good Burger (1997,  PG)
29
GoodFellas (1990,  R)
30
Breach (2007,  PG-13)
31
The Departed (2006,  R)
32
Scarface (1983,  R)
33
Occupation 101: Voices of the Silenced Majority (,  Unrated)
34
Crash (2004,  R)
35
The Transporter (2002,  PG-13)
36
Half Baked (1998,  R)
37
Dirty Work (1998,  PG-13)
38
Rushmore (1998,  R)
39
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
40
Blue Streak (1999,  PG-13)
41
What's the Worst That Could Happen? (2001,  PG-13)
42
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
43
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
44
Kingpin (1996,  PG-13)
45
John Q (2002,  PG-13)
46
Inside Man (2006,  R)
47
The Boondock Saints (1999,  R)
The Boondock Saints
Willem Dafoe used to be my hero before i watched this movie...

and was that guy supposed to look like jesus?

overall worse than what i had expected
48
Snatch. (2001,  R)
49
The Mexican (2001,  R)
The Mexican
a movie i had seen in the airplane as a young one
50
Behind Enemy Lines (2001,  PG-13)
51
Boiler Room (2000,  R)
52
Lord of War (2005,  R)
53
Secret Window (2004,  PG-13)
54
American History X (1998,  R)
55
Blow (2001,  R)
56
Johnny Gaddaar (2007,  Unrated)
57
Thank You For Smoking (2005,  R)
58
Mr. Brooks (2007,  R)
Mr. Brooks
crazy all the way up until the end


very good though
59
Hide and Seek (2005,  R)
60
Syriana (2005,  R)
Syriana
JUST LIKE I LOVED MICHAEL CLAYTON I LOVE THIS MOVIE!!!!
61
Maria Full of Grace (2004,  R)
62
Days of Glory (Indigenes) (2007,  R)
63
Le Petit Lieutenant (2006,  Unrated)
64
Amores Perros (2000,  R)
65
Bowfinger (1999,  PG-13)
66
Nothing to Lose (1997,  R)
67
The Shawshank Redemption (1994,  R)
68
Trainspotting (1996,  R)
Trainspotting
prolly my favorite movie now
69
The Insider (1999,  R)
70
Collateral (2004,  R)
71
The Good Shepherd (2006,  R)
72
A Clockwork Orange (1971,  R)
73
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
74
The Trench (1999,  Unrated)
75
Full Metal Jacket (1987,  R)
76
Apocalypse Now (1979,  R)
77
The Thin Red Line (1999,  R)
78
We Were Soldiers (2002,  R)
79
Letters from Iwo Jima (2007,  R)
Letters from Iwo Jima
depressing
80
The Last Samurai (2003,  R)
81
Flags of Our Fathers (2006,  R)
Flags of Our Fathers
depressing
82
The 13th Warrior (1999,  R)
83
The Patriot (2000,  R)
84
300 (2007,  R)
85
Harsh Times (2005,  R)
86
Rescue Dawn (2007,  PG-13)
87
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
88
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
89
War of the Worlds (2005,  PG-13)
90
Frequency (2000,  PG-13)
91
The Wizard (1989,  PG)
The Wizard
my favorite movie!
92
Cloverfield (2008,  PG-13)
Cloverfield
the person's head exploded...

actually the whole body just exploded
93
I Am Legend (2007,  PG-13)
94
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
95
Knocked Up (2007,  R)
Knocked Up
ehhhh...

i cant come up with a description

so f#$# me in the beard!
96
Juno (2007,  PG-13)
97
Superbad (2007,  R)
Superbad
why did i deprive myself of this movie for so long?
98
Red Dragon (2002,  R)
99
Seven (Se7en) (1995,  R)
100
Zodiac (2007,  R)
101
The Silence of the Lambs (1991,  R)
102
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
103
Home Alone (1990,  PG)
Home Alone
i always felt bad for joe pesci and his ally

i wanted culkin to die!
104
We Own the Night (2007,  R)
105
28 Days Later (2003,  R)
106
Illuzija (Mirage) (2006,  Unrated)
107
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
108
Crank (2006,  R)
109
Find Me Guilty (2006,  R)
110
13 Tzameti (2005,  Unrated)
13 Tzameti
i liked it for some reason
111
28 Weeks Later... (2007,  R)
112
Catch a Fire (2006,  PG-13)
Catch a Fire
they guy from friday night lights is in this movie
113
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
despite mr.ferrell

i liked it

great success
114
Fracture (2007,  R)
Fracture
i liked it
115
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
i loved the seismic charges!!!
116
3:10 to Yuma (2007,  R)
117
All The King's Men (2006,  PG-13)
All The King's Men
i wonder if the book was better than the movie
118
Notes on a Scandal (2006,  R)
119
Freedom Writers (2007,  PG-13)
120
Elephant (2003,  R)
121
The Animatrix (2003,  Unrated)
122
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
123
Nine Queens (Nueve reinas) (2002,  R)
124
Pretty Village, Pretty Flame (1996,  Unrated)
Pretty Village, Pretty Flame
i liked it
125
Das Boot (The Boat) (1981,  R)
Das Boot (The Boat)
they all died in the end...
126
Stalingrad (1993,  Unrated)
Stalingrad
good
127
American Gangster (2007,  R)
128
The Darjeeling Limited (2007,  R)
129
The Truman Show (1998,  PG)
130
Blame It on Fidel (La Faute a Fidel) (2006,  Unrated)
131
O Homem do Ano (The Man of the Year) (2003,  Unrated)
O Homem do Ano (The Man of the Year)
Dr.Dre:

"she's only 15 years old!!"
132
Voces inocentes, (Innocent Voices) (2005,  R)
133
Arranged (2007,  Unrated)
134
Good Bye, Lenin (2004,  R)
135
The Assassination of Richard Nixon (2004,  R)
136
In Bruges (2008,  R)
137
L' Homme du Train (The Man on the Train) (2002,  R)
138
Willard (2003,  PG-13)
Willard
"willard, do i smell cooking oil? You are to old for that"
139
Kazaam (1996,  PG)
Kazaam
OMGMGMGOGMGGOGMM!!M!!!

SHAQ IS SHAZAM

PERFECT 90's NOSTALGIA MOVIE!!!!
140
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
ehhhhhhhhh....

i couldn't watch this in my family room...
141
Rendition (2007,  R)
Rendition
so inspiring i did my comp essay on it!
142
The Punk Rock Movie (1978,  R)
The Punk Rock Movie
BILLY IDOL!
143
Ben 10: Race Against Time (2007,  Unrated)
144
Platoon (1986,  R)
145
Stardust (2007,  PG-13)
Stardust
omg ROBERT DE NIRO IS A GAY AIR-PIRATE!!!!!


a great film for anyone 13 and over livin in parents' basement

LIKE ME!!!
146
Detroit 9000 (1973,  R)
147
Payback (1999,  R)
148
The Last Supper (1996,  R)
The Last Supper
lol
149
WALL-E (2008,  G)
150
Harakiri (1962,  Unrated)
151
The Sword of Doom (1966,  Unrated)
152
Fargo (1996,  R)
153
Vals Im Bashir (Waltz with Bashir) (2008,  R)
Vals Im Bashir (Waltz with Bashir)
interesting...
154
Pineapple Express (2008,  R)
Pineapple Express
so much senseless and unrealistic violence...


EXACTLY WHAT I WAS LOOKING FOR
155
An American Crime (2007,  R)
156
Smart People (2008,  R)
Smart People
i wish i was smart...
157
Gran Torino (2009,  R)
158
Street Fight (2005,  Unrated)
159
Triad Election (Hak se wui yi wo wai kwai) (2007,  Unrated)
Triad Election (Hak se wui yi wo wai kwai)
good

but it had so much potentiaLLL for more!!!
160
The Interpreter (2005,  PG-13)
The Interpreter
i enjoyed watchin this on the plane
161
Ronin (1998,  R)
162
Electra Glide in Blue (1973,  PG)
163
The Organization (1971,  PG-13)
164
Traitor (2008,  PG-13)
165
Body of Lies (2008,  R)
166
Casino Royale (2006,  PG-13)
167
Quantum of Solace (2008,  PG-13)
168
The Island (2005,  PG-13)
169
Taken (2009,  PG-13)
170
Cuba (1979,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments