Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1268157143's Rating My Rating
1
Alien (1979,  R)
2
The Big Chill (1983,  R)
3
Blade Runner (1982,  R)
4
The Blues Brothers (1980,  R)
5
Body Heat (1981,  R)
6
Bowfinger (1999,  PG-13)
7
Casablanca (1943,  PG)
8
Die Hard (1988,  R)
9
Dirty Rotten Scoundrels (1988,  PG)
10
Do the Right Thing (1989,  R)
11
The Exorcist (1973,  R)
12
Fatal Attraction (1987,  R)
13
A Fish Called Wanda (1988,  R)
14
Hollywood Shuffle (1982,  R)
15
Hoosiers (1989,  PG)
16
House Party (1990,  R)
17
The Hunt for Red October (1990,  PG)
18
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
19
Jaws (1975,  PG)
20
The Jerk (1979,  R)
21
Jurassic Park (1993,  PG-13)
22
Lethal Weapon (1987,  R)
23
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
24
Minority Report (2002,  PG-13)
25
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
26
The Night Strangler (1973,  Unrated)
27
The Norliss Tapes (1973,  Unrated)
28
North by Northwest (1959,  Unrated)
29
Pet Sematary (1989,  R)
30
Phase IV (2003,  R)
31
Predator (1987,  R)
32
The Relic (1997,  R)
33
Scream (1996,  R)
34
Secret Window (2004,  PG-13)
35
The Shining (1980,  R)
36
Shock Waves (1977,  PG)
37
The Silence of the Lambs (1991,  R)
38
Silverado (1985,  PG-13)
39
Sleepy Hollow (1999,  R)
40
The Thing (1982,  R)
41
To Live and Die in L.A. (1985,  R)
42
Trading Places (1983,  R)
43
Trilogy of Terror (1975,  Unrated)
44
True Lies (1994,  R)
45
The Untouchables (1987,  R)
46
The Usual Suspects (1995,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments