My Favorite Movies
| fb1269426119's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
The Legend of 1900 (1998, R) |
|
|
| 2 |
Sexy Beast (2000, R) |
|
|
| 3 |
About Schmidt (2002, R) |
|
|
| 4 |
Old School (2003, R) |
|
|
| 5 |
The Truman Show (1998, PG) |
|
|
| 6 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
|
| 7 |
The Bourne Supremacy (2004, PG-13) |
|
|
| 8 |
The Virgin Suicides (2000, R) |
|
|
| 9 |
Fear and Loathing in Las Vegas (1998, R) |
|
|
| 10 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
|
| 11 |
8MM (1999, R) |
|
|
| 12 |
American Psycho (2000, R) |
|
|
| 13 |
Magnolia (1999, R) |
|
|
| 14 |
Midnight Express (1978, R) |
|
|
| 15 |
American Splendor (2003, R) |
|
|
| 16 |
Donnie Brasco (1997, R) |
|
|
| 17 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
|
| 18 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
|
| 19 |
The 13th Warrior (1999, R) |
|
|
| 20 |
The Insider (1999, R) |
|
|
| 21 |
Before Sunrise (1995, R) |
|
|
| 22 |
Before Sunset (2004, R) |
|
|
| 23 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
|
| 24 |
Arlington Road (1999, R) |
|
|
| 25 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
|
| 26 |
The Shining (1980, R) |
|
|
| 27 |
Eyes Wide Shut (1999, R) |
|
|
| 28 |
Fight Club (1999, R) |
|
|
| 29 |
The Game (1997, R) |
|
|
| 30 |
The Pledge (2001, R) |
|
|
| 31 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
|
| 32 |
The Boondock Saints (1999, R) |
|
|
| 33 |
28 Days Later (2002, R) |
|
|
| 34 |
Accepted (2006, PG-13) |
|
|
| 35 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
|
| 36 |
X2 (2003, PG-13) |
|
|
| 37 |
Apocalypse Now (1979, R) |
|
|
| 38 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
|
| 39 |
Black Hawk Down (2001, R) |
|
|
| 40 |
Children of Men (2006, R) |
|
|
| 41 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
|
| 42 |
Fargo (1996, R) |
|
|
| 43 |
Friday (1995, R) |
|
|
| 44 |
High Fidelity (2000, R) |
|
|
| 45 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
|
| 46 |
Inside Man (2006, R) |
|
|
| 47 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998, R) |
|
|
| 48 |
Love Actually (2003, R) |
|
|
| 49 |
Office Space (1999, R) |
|
|
| 50 |
Platoon (1986, R) |
|
|
| 51 |
Serendipity (2001, PG-13) |
|
|
| 52 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
|
| 53 |
The Bourne Ultimatum (2007, PG-13) |
|
|
| 54 |
The Incredibles (2004, PG) |
|
|
| 55 |
Training Day (2001, R) |
|
|
| 56 |
Troy (2004, R) |
|
|
| 57 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
|
| 58 |
Trainspotting (1996, R)
"Choose Life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television, choose washing machines, cars, compact disc players and electrical tin openers. Choose good health, low cholesterol, and dental insurance. Choose fixed interest mortgage repayments. Choose a starter home. Choose your friends. Choose leisurewear and matching luggage. Choose DIY and wondering who the fuck you are on a Sunday morning. Choose sitting on that couch watching mind-numbing, spirit-crushing game shows, stuffing fucking junk food into your mouth. Choose rotting away at the end of it all, pishing your last in a miserable home, nothing more than an embarrassment to the selfish, fucked up brats you spawned to replace yourself. Choose your future. Choose life... But why would I want to do a thing like that? I chose not to choose life. I chose somethin' else. And the reasons? There are no reasons. Who needs reasons when you've got heroin?" |
|
|
| 59 |
La Haine (Hate) (1995, R) |
|
|
| 60 |
Any Given Sunday (1999, R) |
|
|
| 61 |
Bram Stoker's Dracula (1992, R) |
|



