My Favorite Movies


  fb1272743343's Rating My Rating
1
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
Kurosawa at his best...when wasn't he?

This is a film that will make you smile throughout, it gives you a warm-hearted feeling and a ghostly presence...as if Kurosawa is sitting in the room watching it right along with you.

(A masterpiece.)
2
Memento (2000,  R)
Memento
The quintessential film...it has everything that I enjoy seeing when it comes to psychological thrillers....the irony is, you won't find another film like it.

(Suggestion: Clean, Shaven)
3
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
4
The Third Man (1949,  Unrated)
5
Pulp Fiction (1994,  R)
6
Fight Club (1999,  R)
7
Clean, Shaven (1995,  Unrated)
8
Akahige (Red Beard) (1965,  Unrated)
9
The Man Who Fell to Earth (1976,  R)
10
A Clockwork Orange (1971,  R)
11
Donnie Darko (2001,  R)
12
Touch of Evil (1958,  PG-13)
13
Paths of Glory (1957,  Unrated)
14
Spartacus (1960,  PG-13)
15
Lolita (1962,  Unrated)
16
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
17
Barry Lyndon (1975,  PG)
18
The Shining (1980,  R)
19
Full Metal Jacket (1987,  R)
20
Eyes Wide Shut (1999,  R)
21
Dreams (Akira Kurosawa's Dreams) (Yume) (1990,  PG)
22
Ran (1985,  R)
23
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951,  Unrated)
24
Yojimbo (1961,  Unrated)
25
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) (1957,  Unrated)
26
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) (1956,  PG)
27
The Warui yatsu hodo yoku nemuru (The Bad Sleep Well) (1962,  Unrated)
28
The Hidden Fortress (1960,  Unrated)
29
Sanjuro (1962,  PG-13)
30
Kagemusha (Shadow Warrior) (The Double) (1980,  PG)
31
Drunken Angel (1948,  Unrated)
32
Dersu Uzala (1975,  G)
33
High and Low (Tengoku to jigoku) (Heaven and Hell) (1963,  Unrated)
34
Stray Dog (1949,  Unrated)
35
Rhapsody in August (1991,  PG)
36
Donzoko (The Lower Depths) (1957,  Unrated)
37
Hakuchi (The Idiot) (1963,  Unrated)
38
Madadayo (2000,  Unrated)
39
Dodesukaden (Clickety-Clack) (1970,  Unrated)
40
Scandal (1946,  Unrated)
41
Sugata Sanshiro (Judo Saga) (Judo Story) (1943,  Unrated)
42
Shizukanaru ketto (The Quiet Duel) (A Silent Duel) (1949,  Unrated)
43
I Live in Fear (Ikimono no kiroku) (1955,  Unrated)
44
Tora no o wo fumu otokotachi (They Who Step on the Tiger's Tail)(Walkers on the Tiger's Tail) (1945,  Unrated)
45
Subarashiki Nichiyobi (One Wonderful Sunday) (1947,  Unrated)
46
Zoku Sugata Sanshiro (Sanshiro Sugata 2) (Judo Saga II) (Judo Story II) (1945,  Unrated)
47
The Most Beautiful (1988,  Unrated)
48
Waga Seishun ni Kuinashi (No Regrets for Our Youth) (1946,  Unrated)
49
A.K. (1985,  Unrated)
50
Citizen Kane (1941,  PG)
51
F for Fake (1974,  Unrated)
52
Mr. Arkadin (Confidential Report) (1962,  Unrated)
53
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) (1957,  Unrated)
54
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
55
Tokyo Story (Tôkyô monogatari) (1953,  Unrated)
56
Ukikusa monogatari (A Story of Floating Weeds) (1934,  Unrated)
57
Ugetsu monogatari (1954,  Unrated)
58
Sansho the Bailiff (1954,  Unrated)
59
The Sword of Doom (1966,  Unrated)
60
Miyamoto Musashi (Samurai 1: Musashi Miyamoto) (The Legend of Musashi) (Master Swordsman) (1954,  Unrated)
61
Zoku Miyamoto Musashi: Ichijôji no Kettô (Samurai II: Duel at Ichijoji Temple) (Swords of Doom) (1955,  Unrated)
62
Miyamoto Musashi Kanketsuhen: Kettô Ganryûjima (Samurai III: Duel on Ganryu Island) (Bushido) (1956,  Unrated)
63
The Last Emperor (1987,  PG-13)
64
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
65
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
66
Rushmore (1998,  R)
67
The Darjeeling Limited (2007,  R)
68
Bottle Rocket (1996,  R)
69
Hotel Chevalier (2007,  R)
70
The Godfather (1972,  R)
71
V for Vendetta (2006,  R)
72
The Shawshank Redemption (1994,  R)
73
The Notebook (2004,  PG-13)
74
The Matrix (1999,  R)
75
Wedding Crashers (2005,  R)
76
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
77
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
78
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
The Lord of the Rings trilogy is classic in every sense of the word...and if you have not seen the cartoon movie for "The Hobbit" (which is the prelude book to the Lord of the Rings series) then I suggest that you should.
79
The Departed (2006,  R)
80
Sin City (2005,  R)
81
Shrek (2001,  PG)
82
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
83
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
84
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
85
Old School (2003,  R)
86
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls
I would bone all four of these girls, this was an impressive movie. ;) Lacey Chabert is far and away the sexiest young woman in this movie!
87
Grease (1978,  PG)
88
Gladiator (2000,  R)
89
Forrest Gump (1994,  PG-13)
90
Braveheart (1995,  R)
Braveheart
FREEDOM!!
91
A Walk to Remember (2002,  PG)
92
300 (2007,  R)
93
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
94
Finding Nemo (2003,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments