My Favorite Movies


  fb1273560894's Rating My Rating
1
Blow (2001,  R)
2
Friday the 13th (1980,  R)
3
Halloween (1978,  R)
4
The Lost Boys (1987,  R)
5
The Outsiders (1983,  PG)
6
Rocky (1976,  PG)
7
The Music Man (1962,  G)
The Music Man
i thnk i had all the songs stuck in my head the day after i watched it
8
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange
Greatest film. The book is more confusing than the movie. But this movie is amazing
9
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
11
300 (2007,  R)
12
50 First Dates (2004,  PG-13)
13
A League of Their Own (1992,  PG)
14
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
15
American Pie (1999,  R)
16
American Pie 2 (2001,  R)
17
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
18
Back to the Future (1985,  PG)
19
Back to the Future Part II (1989,  PG)
20
Back to the Future Part III (1990,  PG)
21
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
22
Big Fish (2003,  PG-13)
23
Blade (1998,  R)
24
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
25
Bring It On (2000,  PG-13)
Bring It On
all cheerleaders have seen this movie including me
26
Casablanca (1943,  PG)
27
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
28
Chicago (2002,  PG-13)
29
Cinderella (1950,  G)
30
Caddyshack (1980,  R)
31
Cheaper by the Dozen 2 (2005,  PG)
32
Clerks (1994,  R)
33
Clueless (1995,  PG-13)
34
Cool Runnings (1993,  PG)
35
Cruel Intentions (1999,  R)
36
Date Movie (2006,  PG-13)
37
Disney's Aladdin (1992,  G)
38
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
39
Elf (2003,  PG)
40
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
41
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
42
Final Destination (2000,  R)
43
Final Destination 2 (2003,  R)
44
Final Destination 3 (2006,  R)
45
Finding Nemo (2003,  G)
46
Forrest Gump (1994,  PG-13)
47
Freddy vs. Jason (2003,  R)
48
Garden State (2004,  R)
49
Ghost (1990,  R)
50
Half Baked (1998,  R)
51
High School Musical (2006,  Unrated)
52
Hook (1991,  PG)
53
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
54
The Crow: City of Angels (1996,  R)
55
The Crow - Salvation (2000,  R)
56
Scarface (1983,  R)
57
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
58
Underworld (2003,  R)
59
Underworld: Evolution (2006,  R)
60
Interview with the Vampire (1994,  R)
61
Resident Evil (2002,  R)
62
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
63
Stand by Me (1986,  R)
64
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
65
The Butterfly Effect (2004,  R)
66
Little Miss Sunshine (2006,  R)
67
The NeverEnding Story (1984,  PG)
68
Saw (2004,  R)
69
Saw II (2005,  R)
70
Saw III (2006,  R)
71
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
72
Whatever It Takes (2000,  PG-13)
73
She's All That (1999,  PG-13)
74
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
75
There's Something About Mary (1998,  R)
76
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
77
Big (1988,  PG)
78
Wedding Crashers (2005,  R)
79
The Addams Family (1991,  PG-13)
80
Yours, Mine & Ours (2005,  PG)
81
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
82
Peter Pan (1953,  G)
83
Peter Pan (2003,  PG)
84
Now and Then (1995,  PG-13)
85
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
86
Carrie (1976,  R)
87
The Amityville Horror (2005,  R)
88
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
89
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
90
The Shining (1980,  R)
91
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
92
The War (1994,  PG-13)
93
North (1994,  PG)
94
The Ice Storm (1997,  R)
95
The People Under The Stairs (1991,  R)
96
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
97
Detroit Rock City (1999,  R)
98
Pet Sematary Two (1992,  R)
99
House of 1000 Corpses (2003,  R)
100
Sleepwalkers (1992,  R)
101
The Devil's Rejects (2005,  R)
102
The Hills Have Eyes (2006,  R)
103
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
104
Chocolat (2000,  PG-13)
105
Benny & Joon (1993,  PG)
106
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
107
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
108
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
i love it
109
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
110
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
111
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
112
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
113
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
114
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
115
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
116
School of Rock (2003,  PG-13)
117
Fantastic Four (2005,  PG-13)
118
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
119
Spider-Man (2002,  PG-13)
120
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
121
Thumbsucker (2005,  R)
122
Dude, Where's My Car? (2000,  PG-13)
123
Bill & Ted's Bogus Journey (1991,  PG)
124
The Matrix (1999,  R)
125
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
126
Wayne's World (1992,  PG-13)
127
Wayne's World 2 (1993,  PG-13)
128
The Matrix Reloaded (2003,  R)
129
Stepmom (1998,  PG-13)
130
The Other Sister (1999,  PG-13)
131
Little Giants (1994,  PG)
132
Read it and Weep (2006,  Unrated)
133
The Bad News Bears (1976,  PG)
134
Christine (1983,  R)
135
Cujo (1983,  R)
136
The Exorcist (1973,  R)
137
The Little Rascals (1994,  PG)
138
Braveheart (1995,  R)
139
The Sandlot (1993,  PG)
140
How to Deal (2003,  PG-13)
141
Uptown Girls (2003,  PG-13)
142
Coneheads (1993,  PG)
143
The Patriot (2000,  R)
144
Just Married (2003,  PG-13)
145
The Fog (2005,  PG-13)
146
My Girl (1991,  PG)
147
My Girl 2 (1996,  PG)
148
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
149
Gladiator (2000,  R)
150
Tumbleweeds (1999,  PG-13)
151
Scary Movie 2 (2001,  R)
152
Coming to America (1988,  R)
153
Raising Helen (2004,  PG-13)
154
Scary Movie (2000,  R)
155
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
156
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
157
Saved! (2004,  PG-13)
158
Child's Play (1988,  R)
159
Child's Play 2 (1990,  R)
160
Bride of Chucky (1998,  R)
161
Child's Play 3 (1991,  R)
162
Seed Of Chucky (2004,  R)
163
Say Anything... (1989,  PG-13)
164
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
165
Boogeyman (2005,  PG-13)
166
Urban Legend (1998,  R)
167
When a Stranger Calls (2006,  PG-13)
168
Scream (1996,  R)
169
Scream 2 (1997,  R)
170
Scream 3 (2000,  R)
171
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
172
I Still Know What You Did Last Summer (1998,  R)
173
The Omen (1976,  R)
174
The Omen (2006,  R)
175
Damien: Omen II (1978,  R)
176
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
177
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
178
Jawbreaker (1999,  R)
179
Sleepover (2004,  PG)
180
What a Girl Wants (2003,  PG)
181
She's the Man (2006,  PG-13)
182
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
183
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
184
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
185
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
186
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
187
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
188
Psycho (1960,  R)
189
Hollow Man (2000,  R)
190
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
191
The Birds (1963,  PG-13)
192
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
193
Sleepy Hollow (1999,  R)
194
The Hollow (,  R)
195
Hangman's Curse (2003,  PG-13)
196
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
197
Legally Blonde (2001,  PG-13)
198
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
199
The Perfect Man (2005,  PG)
200
Dogma (1999,  R)
201
Enough (2002,  PG-13)
202
Flipper (1996,  PG)
203
Waiting (2005,  R)
204
Seven (Se7en) (1995,  R)
205
Red Dragon (2002,  R)
206
The Silence of the Lambs (1991,  R)
207
Hannibal (2001,  R)
208
Pumpkin (2002,  R)
209
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
210
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
211
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
212
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
213
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
214
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
215
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
216
Jason Goes to Hell - The Final Friday (1993,  R)
217
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
218
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
219
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
220
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
221
Return of the Living Dead 5: Rave to the Grave (2005,  R)
222
Return of the Living Dead: Necropolis (2005,  R)
223
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
224
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
225
American Dreamz (2006,  PG-13)
226
Liar Liar (1997,  PG-13)
227
Big Fat Liar (2002,  PG)
228
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
229
The Black Dahlia (2006,  R)
230
The Faculty (1998,  R)
231
Glory (1989,  R)
232
Far and Away (1992,  PG-13)
233
Jeepers Creepers 2 (2003,  R)
234
Office Space (1999,  R)
235
What About Bob? (1991,  PG)
236
The 'Burbs (1989,  PG)
237
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
238
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
239
Love Actually (2003,  R)
240
Notting Hill (1999,  PG-13)
241
Runaway Bride (1999,  PG)
242
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
243
Meet the Parents (2000,  PG-13)
244
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
245
The Hot Chick (2002,  PG-13)
246
Big Daddy (1999,  PG-13)
247
Billy Madison (1995,  PG-13)
248
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
249
The Waterboy (1998,  PG-13)
250
Little Nicky (2000,  PG-13)
251
Stigmata (1999,  R)
252
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
253
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
my favorite Indy Jones movie
254
The Amityville Horror (1979,  R)
255
Amityville - New Generation (1993,  R)
256
Idle Hands (1999,  R)
257
Dazed and Confused (1993,  R)
Dazed and Confused
Definately is my fav movie of all times
258
The Crow (1994,  R)
259
Queen of the Damned (2002,  R)
260
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
261
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
262
West Side Story (1961,  Unrated)
263
Schindler's List (1993,  R)
264
Requiem for a Dream (2000,  R)
265
28 Days Later (2003,  R)
266
Mean Girls (2004,  PG-13)
267
Confessions of a Teenage Drama Queen (2004,  PG)
268
A Cinderella Story (2004,  PG)
269
Raise Your Voice (2004,  PG)
270
The Breakfast Club (1985,  R)
271
Fight Club (1999,  R)
272
Batman (1989,  PG-13)
273
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
274
Red Eye (2005,  PG-13)
275
Sleeping Beauty (1959,  G)
276
The Virgin Suicides (2000,  R)
277
Secret Window (2004,  PG-13)
278
American History X (1998,  R)
American History X
This is an amazing movie. Even though its about Neo-Nazism i still love it. Edward Norton and Edward Furlong do an amzing job.
279
Almost Famous (2000,  R)
280
Sixteen Candles (1984,  PG)
281
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
This movie is great> The Tears For Fears song in the beginning is awesome. CHUT UP
282
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
283
Varsity Blues (1999,  R)
284
Miracle (2004,  PG)
285
Not Another Teen Movie (2001,  R)
286
American Wedding (2003,  R)
287
Little Darlings (1980,  R)
288
The Ninth Gate (1999,  R)
289
Dream a Little Dream (1989,  PG-13)
290
The Goonies (1985,  PG)
291
Gremlins (1984,  PG)
292
License to Drive (1988,  PG-13)
License to Drive
The 2 Coreys are back at it again. They are excellent together
293
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
294
The Princess Bride (1987,  PG)
The Princess Bride
I never get tired of this movie. It's one of my favorites
295
The Blue Lagoon (1980,  R)
296
Risky Business (1983,  R)
297
Real Genius (1985,  PG)
298
The Saint (1997,  PG-13)
299
Jeepers Creepers (2001,  R)
Jeepers Creepers
yawn this was not that scary
300
Cherry Falls (2000,  R)
301
See No Evil (2006,  R)
See No Evil
it was okay but a wrestler as the bad guy come on
302
Can't Buy Me Love (1987,  PG-13)
303
Weird Science (1985,  PG-13)
Weird Science
Anthony Michael Hall as a nerd again not surprised but this movie made me laugh
304
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
305
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
Greatest love movie ever
306
A Walk to Remember (2002,  PG)
307
Superbad (2007,  R)
308
American Gangster (2007,  R)
309
Saw IV (2007,  R)
310
Terminator Salvation (2009,  PG-13)
311
Dance of the Dead (2008,  R)
312
Saw V (2008,  R)
313
The Butcher (2008,  Unrated)
314
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
315
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
i loved this movie. It met up to my expectations!!!!
316
Sin City (2005,  R)
317
High Tension (Switchblade Romance) (2004,  R)
318
Underworld: The Rise of the Lycans (2009,  R)
319
Friday the 13th (2009,  R)
320
Prom Night (2008,  PG-13)
321
Teeth (2007,  R)
322
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
323
I Am Legend (2007,  PG-13)
324
Hostel (2006,  R)
325
Hostel: Part II (2007,  R)
326
Hannibal Rising (2007,  R)
327
Halloween (2007,  R)
328
Ed Gein: The Butcher of Plainfield (2007,  R)
329
Drive-Thru (2007,  R)
330
Dead Silence (2007,  R)
331
Across the Universe (2007,  PG-13)
332
Rent (2005,  PG-13)
333
Catacombs (2008,  R)
334
Boogeyman 2 (2007,  Unrated)
335
30 Days of Night (2007,  R)
336
1408 (2007,  PG-13)
337
The Number 23 (2007,  R)
338
Pulse (2006,  PG-13)
339
The Gravedancers (2006,  R)
340
Urban Legends - Bloody Mary (2005,  R)
341
Tamara (2006,  R)
342
The Retreat (Silent Scream) (2005,  Unrated)
343
Scarred (2004,  R)
344
Land of the Dead (2005,  R)
345
Intermedio (Dead and Dying) (The In Between) (2004,  R)
346
The Descent (2006,  R)
347
Cursed (2004,  PG-13)
348
Cannibal Holocaust (1979,  NC-17)
349
2001 Maniacs (2005,  R)
350
Shaun of the Dead (2004,  R)
351
Dawn of the Dead (2004,  R)
352
Dawn of the Dead (1979,  R)
353
Day of the Dead (1985,  Unrated)
354
Halloween II (1981,  R)
355
Halloween III - Season of the Witch (1982,  R)
356
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
357
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989,  R)
358
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) (1998,  R)
359
Halloween H2O (1998,  R)
360
Halloween - Resurrection (2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments