My Favorite Movies


  fb1274855266's Rating My Rating
1
Pulp Fiction (1994,  R)
2
Seven Pounds (2008,  PG-13)
3
No Country for Old Men (2007,  R)
4
2046 (2005,  R)
5
The Big Blue (Le Grand bleu) (1988,  R)
6
Lust, Caution (Se jie) (2007,  R)
7
The Million Dollar Hotel (2000,  R)
8
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
9
Fallen Angels (1995,  Unrated)
10
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
11
Lezione 21 (Lecture 21) (Lesson 21) (2008,  G)
12
21 Grams (2003,  R)
13
Elephant (2003,  R)
14
Paranoid Park (2007,  R)
15
The Darjeeling Limited (2007,  R)
16
Persepolis (2007,  PG-13)
17
Forrest Gump (1994,  PG-13)
18
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
19
Sin City (2005,  R)
20
The Godfather (1972,  R)
21
Frida (2002,  R)
22
Water (2005,  PG-13)
23
Big Fish (2003,  PG-13)
24
Pride and Prejudice (2005,  PG)
25
Sleepers (1996,  R)
26
Crime Novel (Romanzo criminale) (2005,  Unrated)
27
Sacred Heart (Cuore sacro) (2005,  Unrated)
28
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
29
Transamerica (2005,  R)
30
Trainspotting (1996,  R)
31
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998,  PG-13)
32
Hostel (2006,  R)
33
But Forever in My Mind (Come te nessuno mai) (2000,  G)
34
Kandahar (2001,  Unrated)
35
William Shakespeare's The Merchant of Venice (2004,  R)
36
The Italian Job (2003,  PG-13)
37
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
38
Crash (2004,  R)
39
Salvador Allende (2007,  Unrated)
40
The Dreamers (2004,  NC-17)
41
Io non ho paura (I'm Not Scared) (2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments