Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1275636887's Rating My Rating
1
The Boondock Saints (1999,  R)
2
The Boondock Saints II: All Saints Day (2009,  R)
3
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
4
Pulp Fiction (1994,  R)
5
Fight Club (1999,  R)
6
Braveheart (1995,  R)
7
Transformers (2007,  PG-13)
8
300 (2007,  R)
9
The Matrix (1999,  R)
10
Wedding Crashers (2005,  R)
11
Die Hard (1988,  R)
12
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
13
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
14
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
15
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
16
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
17
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
18
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
19
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
20
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
21
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (2010,  Unrated)
22
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II (2011,  Unrated)
23
Constantine (2005,  R)
24
Shanghai Knights (2003,  PG-13)
25
Wanted (2008,  R)
26
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
27
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
28
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
29
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
30
Freddy's Dead - The Final Nightmare (1991,  R)
31
Wes Craven's New Nightmare (1994,  R)
32
Friday the 13th (1980,  R)
33
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
34
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
35
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
36
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
37
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
38
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
39
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
40
Friday the 13th (2009,  R)
41
From Hell (2001,  R)
42
Resident Evil (2002,  R)
43
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
44
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
45
Saw (2004,  R)
46
Saw II (2005,  R)
47
Saw III (2006,  R)
48
Saw IV (2007,  R)
49
Saw V (2008,  R)
50
Ultraviolet (1992,  Unrated)
51
Ultraviolet (2006,  PG-13)
52
Aeon Flux (2005,  PG-13)
53
Underworld (2003,  R)
54
Underworld: Evolution (2006,  R)
55
Underworld: The Rise of the Lycans (2009,  R)
56
The Evil Dead (1981,  NC-17)
57
Evil Dead 2 (1987,  R)
58
The Evil Dead (2009,  Unrated)
59
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
60
Old School (2003,  R)
61
The Hangover (2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments