Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  fb1275995477's Rating My Rating
1
Scarface (1983,  R)
2
Tombstone (1993,  R)
3
Heat (1995,  R)
4
American Gangster (2007,  R)
5
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
6
Righteous Kill (2008,  R)
7
The Wolf Man (1941,  Unrated)
8
Scarface (1932,  PG)
9
Man on Fire (2004,  R)
10
I Am a Fugitive From a Chain Gang (1932,  Unrated)
11
Creepshow (1982,  R)
12
Top Secret! (1984,  PG)
13
Dawn of the Dead (1979,  R)
14
Day of the Dead (1985,  Unrated)
15
Two Evil Eyes (1991,  R)
16
Malcolm X (1992,  PG-13)
17
Training Day (2001,  R)
18
The Bone Collector (1999,  R)
19
A Soldier's Story (1984,  PG)
20
Devil in a Blue Dress (1995,  R)
21
Horror Effects: Hosted by Tom Savini (2008,  Unrated)
22
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
23
Ted Bundy (2002,  R)
24
Scream Greats, Vol. 1: Tom Savini, Master of Horror Effects (1982,  Unrated)
25
Lon Chaney: A Thousand Faces (2000,  Unrated)
26
House of Dracula (1945,  G)
27
House of Frankenstein (1944,  Unrated)
28
Of Mice and Men (1939,  Unrated)
29
Dead Man's Eyes (1944,  Unrated)
30
Pillow of Death (1945,  Unrated)
31
Strange Confession (The Missing Head) (1945,  Unrated)
32
The Frozen Ghost (1945,  Unrated)
33
The Haunted Palace (1963,  Unrated)
34
Dracula vs. Frankenstein (1971,  PG)
35
House of Wax (1953,  PG)
36
The Tingler (1959,  Unrated)
37
Tales of Terror (1962,  Unrated)
38
Theater of Blood (Theatre of Blood) (Much Ado About Murder) (1973,  R)
39
The Abominable Dr. Phibes (1971,  PG-13)
40
The Fly (1958,  Unrated)
41
Dr. Phibes Rises Again! (1972,  PG-13)
42
Pit and the Pendulum (The Pit and the Pendulum) (1961,  Unrated)
43
The Last Man on Earth (1964,  Unrated)
44
The Comedy of Terrors (The Graveside Story) (1964,  Unrated)
45
Diary of a Madman (1963,  R)
46
From a Whisper to a Scream (1987,  R)
47
Madhouse (The Madhouse of Dr. Fear)(Deathday)(The Revenge of Dr. Death) (1974,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments