My Favorite Movies
| fb1276669894's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Funny Games (1998, Unrated) |
|
| 2 |
The Letter (1940, Unrated) |
|
| 3 |
The Vanishing (1993, R)
this is an absolutely horrible movie, horrible and i did not put this on my choices, there was the original vanishing by the same director and it is very very good, that is the one i put on and i am disgusted at this horrid fuck up. |
|
| 4 |
Benny's Video (1992, Unrated) |
|
| 5 |
Time of the Wolf (2004, R) |
|
| 6 |
The Piano Teacher (La Pianiste) (2001, R) |
|
| 7 |
Pickpocket (1959, Unrated) |
|
| 8 |
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995, R) |
|
| 9 |
El Topo (1970, Unrated) |
|
| 10 |
Le Souffle au Coeur (Murmur of the Heart) (1971, R) |
|
| 11 |
Fitzcarraldo (1982, PG) |
|
| 12 |
The Honeymoon Killers (1970, R) |
|
| 13 |
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (1989, R) |
|
| 14 |
Boogie Nights (1997, R) |
|
| 15 |
A Handful of Dust (1988, PG) |
|
| 16 |
Vera Drake (2004, R) |
|
| 17 |
The Ice Storm (1997, R) |
|
| 18 |
Dance with a Stranger (1985, R) |
|
| 19 |
Kids (1995, NC-17) |
|
| 20 |
Crash (1996, NC-17) |
|
| 21 |
Gummo (1997, R) |
|
| 22 |
Ken Park (2002, Unrated) |
|
| 23 |
Sid & Nancy (1986, R) |
|
| 24 |
Fat Girl (À ma soeur!) (2001, Unrated) |
|
| 25 |
Heavenly Creatures (1994, R) |
|
| 26 |
Romance (1999, R) |
|
| 27 |
Wuthering Heights (1939, G) |
|
| 28 |
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) (, NC-17) |
|
| 29 |
Freaks (1932, Unrated) |
|
| 30 |
Crooklyn (1994, PG-13) |
|
| 31 |
Dead of Night (1945, R) |
|
| 32 |
Eye Of God (1997, R) |































