My Favorite Movies


  fb1278182193's Rating My Rating
1
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
2
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
Le film parfait.
3
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) (1959,  Unrated)
4
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) (1964,  Unrated)
5
Les Chansons d'Amour (Love Songs) (2008,  Unrated)
6
Non Ma Fille, Tu N'iras Pas Danser (Making Plans for Lena) (2009,  Unrated)
7
La Belle Personne (The Beautiful Person) (2008,  Unrated)
8
Ma Mere,(Meine Mutter),(My Mother) (2005,  NC-17)
9
The Young Girls of Rochefort (Les Demoiselles de Rochefort) (1968,  G)
10
Belle de Jour (1968,  R)
11
Pretty Woman (1990,  R)
Pretty Woman
Ah Julia Roberts...
12
Noce blanche (1989,  Unrated)
Noce blanche
Ah Vanessa...
13
Une chance sur deux (Half a Chance) (1998,  Unrated)
14
My Angel (Mon Ange) (,  Unrated)
15
I Drink Your Blood (1971,  R)
16
The Girl on the Bridge (La Fille sur le pont) (1999,  R)
17
Anna (1967,  Unrated)
18
Alphaville (1965,  Unrated)
19
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) (1969,  Unrated)
20
Made in U.S.A. (1966,  Unrated)
21
Repulsion (1965,  Unrated)
22
Un Conte de Noël (A Christmas Tale) (2008,  Unrated)
23
Le Dernier Métro (The Last Metro) (1980,  PG)
24
Tristana (1970,  Unrated)
25
Palais royal! (2005,  Unrated)
26
Belle maman (1998,  Unrated)
27
Dangerous Liaisons (Long French Version) (2004,  Unrated)
28
Dédales (Labyrinth) (2003,  PG)
29
Sagan (2008,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments