My Favorite Movies


  fb12904665's Rating My Rating
1
Lost In Translation (2003,  R)
2
28 Days Later (2003,  R)
3
Casablanca (1943,  PG)
4
Children of Men (2006,  R)
5
Vanilla Sky (2001,  R)
6
Sideways (2004,  R)
7
I Heart Huckabees (2004,  R)
8
Sin City (2005,  R)
9
Any Given Sunday (1999,  R)
10
Boogie Nights (1997,  R)
11
Unbreakable (2000,  PG-13)
12
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
13
The Incredibles (2004,  PG)
14
Big Fish (2003,  PG-13)
15
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
16
The Fountain (2006,  PG-13)
17
Dinner Rush (2001,  R)
Dinner Rush
Greatest mob movie ever made.
18
Friday Night Lights (2004,  PG-13)
19
The Big Lebowski (1998,  R)
20
Broken Flowers (2005,  R)
21
Garden State (2004,  R)
22
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
23
The Last Kiss (2006,  R)
24
The Triplets of Belleville (Les Triplettes de Belleville, Belleville Rendez-vous) (2003,  PG-13)
25
Thank You For Smoking (2006,  R)
26
The Door in the Floor (2004,  R)
27
21 Grams (2003,  R)
28
It's All About Love (,  R)
29
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
30
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
31
Sunshine (2007,  R)
32
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
33
Super Troopers (2001,  R)
34
Peaceful Warrior (2006,  PG-13)
Peaceful Warrior
Not bad. Could have been a lot better had Victor Salva read the book.
35
Hero (2004,  PG-13)
36
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
37
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
38
The Dark Knight (2008,  PG-13)
39
Batman Begins (2005,  PG-13)
40
Rushmore (1998,  R)
41
The Host (Gwoemul) (2007,  R)
42
300 (2007,  R)
43
Snatch (2001,  R)
44
The Boondock Saints (1999,  R)
45
King Kong (2005,  PG-13)
46
Croupier (2000,  Unrated)
47
Closer (2004,  R)
48
Dear Frankie (2005,  PG-13)
49
Cast Away (2000,  PG-13)
50
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
51
The Prestige (2006,  PG-13)
52
The Illusionist (2006,  PG-13)
53
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
54
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
55
Without Limits (1998,  PG-13)
56
Half Nelson (2006,  R)
Half Nelson
At least the Independent Spirit Awards got it right.
57
Dawn of the Dead (2004,  R)
58
Incident at Loch Ness (2004,  PG-13)
59
M*A*S*H (MASH) (1970,  PG)
60
The Matador (2005,  R)
61
Shaun of the Dead (2004,  R)
62
Who Killed the Electric Car? (2006,  PG)
Who Killed the Electric Car?
Good question
63
The Parole Officer (2001,  R)
64
Sky High (2005,  PG)
65
The F Word (2005,  Unrated)
66
Hot Fuzz (2007,  R)
Hot Fuzz
Cameos by Bill Nighy, Steve Coogan and Martin Freeman all in 30 seconds. Perfect.
67
On a Clear Day (2006,  PG-13)
68
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
69
Casino Royale (2006,  PG-13)
70
The Painted Veil (2006,  PG-13)
71
The Proposition (2005,  R)
72
Waking Life (2001,  R)
73
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit (2005,  G)
74
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
75
Stage Beauty (2004,  R)
76
Shopgirl (2005,  R)
77
Proof (2005,  PG-13)
78
High School Musical 2 (2007,  G)
79
High School Musical (2006,  Unrated)
80
28 Weeks Later... (2007,  R)
81
Superbad (2007,  R)
82
Saw (2004,  R)
83
A History of Violence (2005,  R)
84
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
85
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
86
Shoot 'Em Up (2007,  R)
87
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
88
I Am Legend (2007,  PG-13)
89
Charlie Wilson's War (2007,  R)
90
Saw IV (2007,  R)
91
The Good Night (2007,  R)
92
Beauty and the Beast (1991,  G)
93
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
94
Across the Universe (2007,  PG-13)
95
Saint Ralph (2005,  PG-13)
96
The Terminal (2004,  PG-13)
97
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
98
Eastern Promises (2007,  R)
99
The Nines (2007,  R)
100
Cloverfield (2008,  PG-13)
101
Dedication (2007,  R)
102
Requiem for a Dream (2000,  R)
103
The Amateurs (The Moguls) (Dirty Movie) (2005,  R)
104
The Darjeeling Limited (2007,  R)
105
The King of Kong: A Fistful of Quarters (2007,  PG-13)
106
King of California (2007,  PG-13)
107
Brooklyn Lobster (2005,  R)
108
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
109
Trust the Man (2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments